„Adieu Analog”: pożegnanie z klasycznie rozumianą fotografią

„Adieu Analog”: pożegnanie z klasycznie rozumianą fotografią

„Adieu Analog” to tytuł aktualnej wystawy autorstwa Waldemara Jamy, a dokładniej jednego z pięciu projektów, który zostanie zaprezentowany już w najbliższą środę w warszawskiej Galerii Obok ZPAF.

Waldemar Jama jest jednym z uważniejszych komentatorów naszej rzeczywistości. W ciągu wielu lat swojej pracy artystycznej stworzył własny styl wypowiedzi będący połączeniem inscenizacji i świadomego gestu artystycznego. Jego prace mają zawsze szerszy kontekst - historyczny, antropologiczny lub społeczny. Sztuka jest dla niego płaszczyzną do dialogu z odbiorcami. 

W warszawskiej Galerii Obok ZPAF zostanie zaprezentowanych pięć projektów Waldemara Jamy, które dotykają różnych problemów. Tytułowy „Adieu Analog”, to pewnego rodzaju forma pożegnania się autora z klasycznie rozumianą fotografią. Prace są seriami montaży fotograficznych - są połączeniem starych fotografii, fragmentów błon negatywowych i wkopiowanych zdjęć. Szczególnie wymownym jest zdjęcie, na którym widzimy zestawienie skrawków negatywów z egipską piramidą.

Jaka jest więc ta wizja człowieka współczesnego, tak różnorodnego z natury, a jednocześnie ubranego w globalną kalkę norm i zachowań społecznych? Autor nie moralizuje, podejmując się przedstawienia danego problemu stawia pytania, zmuszając widza do szukania własnych odpowiedzi - mówią organizatorzy wystawy.

Wernisaż odbędzie się już w najbliższą środę, 9 listopada o godzinie 18:00 w warszawskiej Galerii Obok ZPAF (plac Zamkowy 8). Ekspozycję będzie można oglądać do 20 grudnia bieżącego roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.go.zpaf.pl.

Waldemar Jama - urodzony w 1942 r w Praszce. Ukończył fotografię na ASP w Poznaniu. Członek ZPAF od 1973 r. W 2004 r uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Wykładowca na ASP w Katowicach i na ASP w Gdańsku. Aktualnie na WST w Katowicach. Uprawia fotografię kreacyjną i dokument. Autor wielu wystaw indywidualnych i znaczących zbiorowych. W 2009 r otrzymuje Srebrny Medal ''Zasłużony Kulturze Gloria Artis''.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
3
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1