„Adieu Analog”: pożegnanie z klasycznie rozumianą fotografią

0
Michał Chrzanowski
7 Listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

„Adieu Analog” to tytuł aktualnej wystawy autorstwa Waldemara Jamy, a dokładniej jednego z pięciu projektów, który zostanie zaprezentowany już w najbliższą środę w warszawskiej Galerii Obok ZPAF.

Waldemar Jama jest jednym z uważniejszych komentatorów naszej rzeczywistości. W ciągu wielu lat swojej pracy artystycznej stworzył własny styl wypowiedzi będący połączeniem inscenizacji i świadomego gestu artystycznego. Jego prace mają zawsze szerszy kontekst - historyczny, antropologiczny lub społeczny. Sztuka jest dla niego płaszczyzną do dialogu z odbiorcami. 

W warszawskiej Galerii Obok ZPAF zostanie zaprezentowanych pięć projektów Waldemara Jamy, które dotykają różnych problemów. Tytułowy „Adieu Analog”, to pewnego rodzaju forma pożegnania się autora z klasycznie rozumianą fotografią. Prace są seriami montaży fotograficznych - są połączeniem starych fotografii, fragmentów błon negatywowych i wkopiowanych zdjęć. Szczególnie wymownym jest zdjęcie, na którym widzimy zestawienie skrawków negatywów z egipską piramidą.

Jaka jest więc ta wizja człowieka współczesnego, tak różnorodnego z natury, a jednocześnie ubranego w globalną kalkę norm i zachowań społecznych? Autor nie moralizuje, podejmując się przedstawienia danego problemu stawia pytania, zmuszając widza do szukania własnych odpowiedzi - mówią organizatorzy wystawy.

Wernisaż odbędzie się już w najbliższą środę, 9 listopada o godzinie 18:00 w warszawskiej Galerii Obok ZPAF (plac Zamkowy 8). Ekspozycję będzie można oglądać do 20 grudnia bieżącego roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.go.zpaf.pl.

Waldemar Jama - urodzony w 1942 r w Praszce. Ukończył fotografię na ASP w Poznaniu. Członek ZPAF od 1973 r. W 2004 r uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Wykładowca na ASP w Katowicach i na ASP w Gdańsku. Aktualnie na WST w Katowicach. Uprawia fotografię kreacyjną i dokument. Autor wielu wystaw indywidualnych i znaczących zbiorowych. W 2009 r otrzymuje Srebrny Medal ''Zasłużony Kulturze Gloria Artis''.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów - Vladimír Birgus w Pix.House
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów -...
Przedstawianie człowieka w smutnej rzeczywistości bloku wschodniego stało się dla niego niemalże obsesją. To opowieść o esencji istnienia, która nie ma ani początku,...
185
0
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Z okazji Światowego Dnia Fotografii popularne modele Sony A7R Mark II, A6500, kompakty z serii RX100 oraz ciekawe jasne stałki możecie kupić z rabatem sięgającym 25%...
2
0
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Odbywający się z Bielsku-Białej Foto Art Festival z roku na rok staje się coraz ciekawszą pozycją na polskiej mapie wydarzeń fotograficznych. Najbliższa edycja rusza...
33
0