Poza protokołem - wystawa "Václav Havel. Obywatel-Prezydent"

Poza protokołem - wystawa "Václav Havel. Obywatel-Prezydent"

Prezydent Czech tańczący rock’n’rolla z Hilary Clinton to tylko jedno z wielu wyjątkowych zdjęć, które już od 12 lipca będzie można oglądać w Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański.

W lipcu i sierpniu we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę zdjęć upamiętniającą jedną z najważniejszych postaci współczesnej historii Europy Środkowej, pierwszego prezydenta Czech, Václava Havla. Na ekspozycji zobaczymy fotografie autorstwa Alana Pajera, Oldřicha Śkáchy, Bohdana Holomíčka i Přemysla Fialky.

- Celem wystawy „Obywatel-Prezydent” jest przedstawienie Václava Havla, jako człowieka walczącego za wszelką cenę o ideały demokracji, nawet kosztem utraty własnej wolności. To zadziwiająca postać o drobnej sylwetce i nadludzkiej sile, nigdy nie poddająca się zwątpieniu i nawet w sytuacjach beznadziejnych i trudnych, nie dopuszczająca do siebie żadnego lęku. - mówi kurator ekspozycji, Mirosław Lewandowski.

fot. Alan Pajer, Rock'n'roll w Białym Domu, 15 marca 1999

Václav Havel to zmarły w 2011 roku czeski literat, dramatopisarz i eseista, ale przede wszystkim niezłomny obrońca demokracji i praw człowieka. Ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy prezydent Czech w latach 1993-2003. Polityk zaangażowany we wspieranie państw postkomunistycznych na drodze do zjednoczonej Europy.

Były to wspaniałe, niezwykłe chwile, choć samo fotografowanie było bardzo trudne. Václav Havel był skromny i nieśmiały, nie lubił, kiedy robiono mu zdjęcia. O wymyślaniu czy ustawianiu specjalnych ujęć nie mogło być mowy. Najtrudniejsze zdjęcia powstawały poza protokołem. Václav Havel lubił zaskakiwać gości jakimś żartem czy niespodzianką. Ale nie chciał, żeby robiono w takich sytuacjach zdjęcia. Traktował te spotkania zawsze jako jeden ze swoich obowiązków! Sam najbardziej lubił swoje zdjęcie z Waszyngtonu, ale nie to, na którym tańczy rock’n’rolla w Białym Domu, ale to, na którym Sekretarz Generalny Javier Solana i prezydent Bill Clinton gratulują mu podczas szczytu NATO z okazji przyjęcia Czech do NATO. - wspomina fotografowanie Havla fotograf Alan Pajer.

fot. Alan Pajer, powitanie Jana Pawła II w Pradze, 21 kwietnia 1997

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 14 lipca 2016 roku o godzinie 18:00, w Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański, przy ul. bpa Nankiera 8, we Wrocławiu, ale sama wystawa będzie już otwarta dla zwiedzających od wrotku 12 lipca. Bilety w cenach 4 i 2 zł. W poniedziałki wstęp wolny. Ekspozycję będzie można oglądać do 27 sierpnia.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem okis.pl.

fot. Alan Pajer, z Bobem Dylanem w Pradze, 28 października 2003

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0