Poza protokołem - wystawa "Václav Havel. Obywatel-Prezydent"

Poza protokołem - wystawa "Václav Havel. Obywatel-Prezydent"

Prezydent Czech tańczący rock’n’rolla z Hilary Clinton to tylko jedno z wielu wyjątkowych zdjęć, które już od 12 lipca będzie można oglądać w Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański.

W lipcu i sierpniu we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę zdjęć upamiętniającą jedną z najważniejszych postaci współczesnej historii Europy Środkowej, pierwszego prezydenta Czech, Václava Havla. Na ekspozycji zobaczymy fotografie autorstwa Alana Pajera, Oldřicha Śkáchy, Bohdana Holomíčka i Přemysla Fialky.

- Celem wystawy „Obywatel-Prezydent” jest przedstawienie Václava Havla, jako człowieka walczącego za wszelką cenę o ideały demokracji, nawet kosztem utraty własnej wolności. To zadziwiająca postać o drobnej sylwetce i nadludzkiej sile, nigdy nie poddająca się zwątpieniu i nawet w sytuacjach beznadziejnych i trudnych, nie dopuszczająca do siebie żadnego lęku. - mówi kurator ekspozycji, Mirosław Lewandowski.

fot. Alan Pajer, Rock'n'roll w Białym Domu, 15 marca 1999

Václav Havel to zmarły w 2011 roku czeski literat, dramatopisarz i eseista, ale przede wszystkim niezłomny obrońca demokracji i praw człowieka. Ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy prezydent Czech w latach 1993-2003. Polityk zaangażowany we wspieranie państw postkomunistycznych na drodze do zjednoczonej Europy.

Były to wspaniałe, niezwykłe chwile, choć samo fotografowanie było bardzo trudne. Václav Havel był skromny i nieśmiały, nie lubił, kiedy robiono mu zdjęcia. O wymyślaniu czy ustawianiu specjalnych ujęć nie mogło być mowy. Najtrudniejsze zdjęcia powstawały poza protokołem. Václav Havel lubił zaskakiwać gości jakimś żartem czy niespodzianką. Ale nie chciał, żeby robiono w takich sytuacjach zdjęcia. Traktował te spotkania zawsze jako jeden ze swoich obowiązków! Sam najbardziej lubił swoje zdjęcie z Waszyngtonu, ale nie to, na którym tańczy rock’n’rolla w Białym Domu, ale to, na którym Sekretarz Generalny Javier Solana i prezydent Bill Clinton gratulują mu podczas szczytu NATO z okazji przyjęcia Czech do NATO. - wspomina fotografowanie Havla fotograf Alan Pajer.

fot. Alan Pajer, powitanie Jana Pawła II w Pradze, 21 kwietnia 1997

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 14 lipca 2016 roku o godzinie 18:00, w Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański, przy ul. bpa Nankiera 8, we Wrocławiu, ale sama wystawa będzie już otwarta dla zwiedzających od wrotku 12 lipca. Bilety w cenach 4 i 2 zł. W poniedziałki wstęp wolny. Ekspozycję będzie można oglądać do 27 sierpnia.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem okis.pl.

fot. Alan Pajer, z Bobem Dylanem w Pradze, 28 października 2003

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Z6 - test aparatu
18 Gru 2018
Sprawdziliśmy czy Nikon Z6 jest w stanie dorównać świetnemu bezlusterkowcowi Sony A7 III.
1
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5