Zdjęcia, dla których fotoreporterki narażają życie - przyznano nagrodę im. Anji Niedringhaus

2

Autor: Maciej Luśtyk

18 Maj 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Amerykańska fotoreporterka Adriane Ohanesian została odznaczona nagrodą im. Anji Niedringhaus, która od dwóch lat przyznawana jest przez fundację IWMF za wyjątkową odwagę w dziennikarstwie.

Anja Niedringhaus była niemiecką fotoreporterką, która swoją dziennikarską karierę rozpoczęła w wieku raptem 16 lat. Jej zdjęcia dokumentujące upadek Muru Berlińskiego zapewniły jej pracę Europejskiej Agencji Fotograficznej. Od 2002 roku pracowała jako korespondentka Associated Press na bliskim wschodzie. W 2005 roku jej materiał o obliczach wojny w Iraku wygrał fotograficznego Pulitzera. Wiosną 2014 roku fotografka została zastrzelona w Afganistanie.

Od dwóch lat lat fundacja International Women’s Media Foundation (IWMF) przyznaje nagrodę jej imienia fotoreporterkom, które w swojej pracy odznaczają się wyjątkową odwagą. Laureatką tegorocznej edycji została amerykańska fotografka Adriane Ohanesian, która od ponad 5 lat relacjonuje konflikty wojenne w Afryce, między innymi wojnę domową w Sudanie Południowym i sytuację na wyżynie Darfur.

fot. Adriane Ohanesian, Sudan, 7-letni Adam Abdel ciężko poparzony podczas ataków lotniczych przeprowadzonych przez armię Sudanu Południowego w regionie Darfur

Tym, co według jury składającego się z fotoedytorów agencji Associated Press oraz magazynów The New York Times i VII Photo wyróżnia pracę fotografki są sugestywne zdjęcia i wyjątkowe zaangażowanie w dokumentowanie skutków konfliktów wśród cywili zamieszkujących niebezpieczne regiony. - Jej wnikliwe i współczujące spojrzenie pozwala zajrzeć do miejsc ukrytych przed oczami globalnej społeczności - tłumaczą swój wybór jurorzy.

- Moja postać jest tu najmniej ważna. Ważne są życia ludzi, których uwieczniam na zdjęciach - mówi Ohanesian

Ohanesian od 2012 roku dokumentuje konflikt w Południowym Sudanie dla agencji Reuters. W 2014 roku uczestniczyła w warsztatach Eddie’ego Adamsa, podczas których otrzymała Nagrodę National Geographic. Agencja Magnum Photos umieściła ją na liście “30 najlepszych fotografów przed trzydziestką”, a w 2015 roku została uznana przez Getty Images za jednego z najlepszych fotoreporterów młodego pokolenia. W w tym roku jej materiał o konflikcie w Darfurze zdobył nagrodę World Press Photo.

fot. Adriane Ohanese, Sudan, tysiące kobiet i dzieci szukając schronienia przed nieustającymi atakami bombowymi, żyje w jaskiniach

- Moja postać jest tu najmniej ważna. Ważne są życia ludzi, których uwieczniam na zdjęciach. W swojej pracy dokumentuje to, co napotykam w najbardziej odizolowanych rejonach świata. Mam nadzieję, że osoby, które fotografuję odczują, że pomagam opowiedzieć ich historię światu. Współpraca często wymaga od nich ogromnego kredytu zaufania - komentuje laureatka.

Oprócz Adriane Ohanesian, wyróżnione zostały także 2 inne fotoreporterki, Paula Bronstein i Lynsey Addario. Laueratka otrzyma także nagrodę pieniężną w wysokości $20 000.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Więcej informacji znajdziecie pod adresem iwmf.org.

(fot. Adriane Ohanesian, Sudan, członkowie rebelianckiej Armii Wyzwolenia Sudanu bronią górskich pozycji w centralnym Darfurze przed armią rządową)

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
42
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
17
1
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0