Zdjęcia, dla których fotoreporterki narażają życie - przyznano nagrodę im. Anji Niedringhaus

2
Maciej Luśtyk
18 Maj 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Amerykańska fotoreporterka Adriane Ohanesian została odznaczona nagrodą im. Anji Niedringhaus, która od dwóch lat przyznawana jest przez fundację IWMF za wyjątkową odwagę w dziennikarstwie.

Anja Niedringhaus była niemiecką fotoreporterką, która swoją dziennikarską karierę rozpoczęła w wieku raptem 16 lat. Jej zdjęcia dokumentujące upadek Muru Berlińskiego zapewniły jej pracę Europejskiej Agencji Fotograficznej. Od 2002 roku pracowała jako korespondentka Associated Press na bliskim wschodzie. W 2005 roku jej materiał o obliczach wojny w Iraku wygrał fotograficznego Pulitzera. Wiosną 2014 roku fotografka została zastrzelona w Afganistanie.

Od dwóch lat lat fundacja International Women’s Media Foundation (IWMF) przyznaje nagrodę jej imienia fotoreporterkom, które w swojej pracy odznaczają się wyjątkową odwagą. Laureatką tegorocznej edycji została amerykańska fotografka Adriane Ohanesian, która od ponad 5 lat relacjonuje konflikty wojenne w Afryce, między innymi wojnę domową w Sudanie Południowym i sytuację na wyżynie Darfur.

fot. Adriane Ohanesian, Sudan, 7-letni Adam Abdel ciężko poparzony podczas ataków lotniczych przeprowadzonych przez armię Sudanu Południowego w regionie Darfur

Tym, co według jury składającego się z fotoedytorów agencji Associated Press oraz magazynów The New York Times i VII Photo wyróżnia pracę fotografki są sugestywne zdjęcia i wyjątkowe zaangażowanie w dokumentowanie skutków konfliktów wśród cywili zamieszkujących niebezpieczne regiony. - Jej wnikliwe i współczujące spojrzenie pozwala zajrzeć do miejsc ukrytych przed oczami globalnej społeczności - tłumaczą swój wybór jurorzy.

- Moja postać jest tu najmniej ważna. Ważne są życia ludzi, których uwieczniam na zdjęciach - mówi Ohanesian

Ohanesian od 2012 roku dokumentuje konflikt w Południowym Sudanie dla agencji Reuters. W 2014 roku uczestniczyła w warsztatach Eddie’ego Adamsa, podczas których otrzymała Nagrodę National Geographic. Agencja Magnum Photos umieściła ją na liście “30 najlepszych fotografów przed trzydziestką”, a w 2015 roku została uznana przez Getty Images za jednego z najlepszych fotoreporterów młodego pokolenia. W w tym roku jej materiał o konflikcie w Darfurze zdobył nagrodę World Press Photo.

fot. Adriane Ohanese, Sudan, tysiące kobiet i dzieci szukając schronienia przed nieustającymi atakami bombowymi, żyje w jaskiniach

- Moja postać jest tu najmniej ważna. Ważne są życia ludzi, których uwieczniam na zdjęciach. W swojej pracy dokumentuje to, co napotykam w najbardziej odizolowanych rejonach świata. Mam nadzieję, że osoby, które fotografuję odczują, że pomagam opowiedzieć ich historię światu. Współpraca często wymaga od nich ogromnego kredytu zaufania - komentuje laureatka.

Oprócz Adriane Ohanesian, wyróżnione zostały także 2 inne fotoreporterki, Paula Bronstein i Lynsey Addario. Laueratka otrzyma także nagrodę pieniężną w wysokości $20 000.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Więcej informacji znajdziecie pod adresem iwmf.org.

(fot. Adriane Ohanesian, Sudan, członkowie rebelianckiej Armii Wyzwolenia Sudanu bronią górskich pozycji w centralnym Darfurze przed armią rządową)

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
4
0
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0