Zdjęcia, dla których fotoreporterki narażają życie - przyznano nagrodę im. Anji Niedringhaus

2
Maciej Luśtyk
18 Maj 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Amerykańska fotoreporterka Adriane Ohanesian została odznaczona nagrodą im. Anji Niedringhaus, która od dwóch lat przyznawana jest przez fundację IWMF za wyjątkową odwagę w dziennikarstwie.

Anja Niedringhaus była niemiecką fotoreporterką, która swoją dziennikarską karierę rozpoczęła w wieku raptem 16 lat. Jej zdjęcia dokumentujące upadek Muru Berlińskiego zapewniły jej pracę Europejskiej Agencji Fotograficznej. Od 2002 roku pracowała jako korespondentka Associated Press na bliskim wschodzie. W 2005 roku jej materiał o obliczach wojny w Iraku wygrał fotograficznego Pulitzera. Wiosną 2014 roku fotografka została zastrzelona w Afganistanie.

Od dwóch lat lat fundacja International Women’s Media Foundation (IWMF) przyznaje nagrodę jej imienia fotoreporterkom, które w swojej pracy odznaczają się wyjątkową odwagą. Laureatką tegorocznej edycji została amerykańska fotografka Adriane Ohanesian, która od ponad 5 lat relacjonuje konflikty wojenne w Afryce, między innymi wojnę domową w Sudanie Południowym i sytuację na wyżynie Darfur.

fot. Adriane Ohanesian, Sudan, 7-letni Adam Abdel ciężko poparzony podczas ataków lotniczych przeprowadzonych przez armię Sudanu Południowego w regionie Darfur

Tym, co według jury składającego się z fotoedytorów agencji Associated Press oraz magazynów The New York Times i VII Photo wyróżnia pracę fotografki są sugestywne zdjęcia i wyjątkowe zaangażowanie w dokumentowanie skutków konfliktów wśród cywili zamieszkujących niebezpieczne regiony. - Jej wnikliwe i współczujące spojrzenie pozwala zajrzeć do miejsc ukrytych przed oczami globalnej społeczności - tłumaczą swój wybór jurorzy.

- Moja postać jest tu najmniej ważna. Ważne są życia ludzi, których uwieczniam na zdjęciach - mówi Ohanesian

Ohanesian od 2012 roku dokumentuje konflikt w Południowym Sudanie dla agencji Reuters. W 2014 roku uczestniczyła w warsztatach Eddie’ego Adamsa, podczas których otrzymała Nagrodę National Geographic. Agencja Magnum Photos umieściła ją na liście “30 najlepszych fotografów przed trzydziestką”, a w 2015 roku została uznana przez Getty Images za jednego z najlepszych fotoreporterów młodego pokolenia. W w tym roku jej materiał o konflikcie w Darfurze zdobył nagrodę World Press Photo.

fot. Adriane Ohanese, Sudan, tysiące kobiet i dzieci szukając schronienia przed nieustającymi atakami bombowymi, żyje w jaskiniach

- Moja postać jest tu najmniej ważna. Ważne są życia ludzi, których uwieczniam na zdjęciach. W swojej pracy dokumentuje to, co napotykam w najbardziej odizolowanych rejonach świata. Mam nadzieję, że osoby, które fotografuję odczują, że pomagam opowiedzieć ich historię światu. Współpraca często wymaga od nich ogromnego kredytu zaufania - komentuje laureatka.

Oprócz Adriane Ohanesian, wyróżnione zostały także 2 inne fotoreporterki, Paula Bronstein i Lynsey Addario. Laueratka otrzyma także nagrodę pieniężną w wysokości $20 000.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Więcej informacji znajdziecie pod adresem iwmf.org.

(fot. Adriane Ohanesian, Sudan, członkowie rebelianckiej Armii Wyzwolenia Sudanu bronią górskich pozycji w centralnym Darfurze przed armią rządową)

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Druga edycja Dni Fotografii Alternatywnej będzie atrakcją dla wszystkich tworzących w technikach archaicznych i alternatywnych. Na otwierającej wystawie “Wokół...
4
0
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza Krajewska autorką nowej Kolekcji Wrzesińskiej
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza...
Projekt Kolekcja Wrzesińska już od niemal dekady przyciąga najważniejsze postacie polskiej fotografii. Tym razem za sterami projektu stanęła znana fotografka mody Zuza...
7
0
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Okręg Warszawski ZPAF zaprasza na cykl pięciu nieodpłatnych warsztatów “Wokół Portretu” organizowanych w ramach drugiej edycji Dni Fotografii Alternatywnej.
30
0