Fotografie na Festiwalu Dialogu Czterech Kultur 2004

Autor: Marta Majewska

28 Sierpień 2004
Artykuł na: 4-5 minut
Już za tydzień, 3 września, w Łodzi rozpoczyna się Festiwal Dialogu Czterech Kultur - prawdziwy karnawał artystyczny, sięgający do wielokulturowego dziedzictwa. W ramach festiwalu zaprezentowanych zostanie kilka wartych odnotowania wystaw fotograficznych.

"Gdy mówimy historia, instynktownie myślimy o przeszłości i jest to błąd, gdyż historia stanowi pomost łączący przeszłość z teraźniejszością, a jednocześnie określa kierunek wymierzony w przyszłości."

Słowa Allana Nevinsa ("Gateway to History") stały się mottem łódzkiego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, który odbędzie się między 3 a 11 września. Jak piszą organizatorzy Festiwalu Wszystko zaczyna się od dialogu. Nie można budować czegokolwiek, gdy dialog nie istnieje. Łódź, miasto zbudowane w XIX wieku w tempie większym niż Nowy Jork wyrosło właśnie dlatego, że dialog czterech nacji był możliwy (...) Gdzie mieszkali razem, razem pracowali i budowali swoją "ziemię obiecaną" Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Festiwal Dialogu Czterech Kultur sięgnął do przeszłości po to, by stać się pomostem w przyszłość.

Bogaty program artystyczny i edukacyjny przewiduje cały szereg ciekawych spektakli, wystaw, dyskusji i koncertów. Nie zabrakło w nim miejsca na fotografię, która tradycyjnie zagości na festiwalu w sposób szczególny.

Program wystaw fotograficznych:

  • Łódź Kaliska, instalacja "Co sprawia" od 5 września 2004
  • Wystawa "Oblicza Łodzi" od 5 września 2004
  • Galerii Ż "Upadła fabryka" od 10 września 2004
  • Mariusz Hertman "Fotografie", 2-9 września 2004

Niewątpliwie największym wydarzeniem fotograficznym Festiwalu będzie prezentacja nowego projektu Łodzi Kaliskiej (czyli artystów: Marka Janiaka, Andrzeja Kwietniewskiego, Andrzeja Świetlika, Adama Rzepeckiego i Andrzeja Wielogórskiego), która właśnie obchodzi 25-lecie istnienia. Pomysł jest oryginalnym dialogiem z kulturą masową i wszechogarniającymi postawami konsumpcyjnymi. Punktem wyjścia stała się słynna praca prekursora pop-artu Richarda Hamiltona z 1956 roku "Co sprawia, że dzisiejsze mieszkania są tak pociągające?" Marek Janiak w manifeście "Art. ykuł Świat" pisze:

Instalacja Łodzi Kaliskiej "Co sprawia" to rozlepiony w mieście plakat reklamowy oraz cztery billboardy wielkoformatowe (powieszone nad ul. Piotrkowską) będące reklamą marketu "Artdom" oferującego wyposażenie mieszkania we wszystko. Plakat i billboardy zostały zrealizowane w czterech wersjach: cztery ceny tych samych towarów (w złotych, szeklach, euro i rublach), cztery kobiety, czterech kulturystów, czterech kosmonautów, cztery narody, cztery gazety, cztery języki, te same kanapy, fotele, dywany, telewizory, odkurzacze, rośliny - wszystko, te same mięśnie, ta sama treść gazet. (...) Treść plakatu jest głęboko symboliczna. Kobieta symbolizuje macierzyństwo, kulturysta siłę, rośliny naturę, odkurzacz czystość , schody rozwój, sufit niebo, okno otwarcie, dywan kulę ziemską, kanapy dobrobyt, fotele tradycję, telewizor cywilizację, lampa naukę, (...) stolik porozumienie, kosmonauta sukces (...). Na życzenie klienta wymienione elementy mogą symbolizować coś innego. Każdy z nich ma swoją cenę. Ceny opisują dostępność. Języki opisują nazwy. Po co istnieją różne języki, skoro mówią o tym samym? (...) Co sprawia, że nasze mieszkania są takie? Czy rzeczywiście życie stało się takie jak sztuka".

Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 5 września o godzinie 17 przy ulicy Piotrkowskiej 102 (pub Łódź Kaliska).

Łódź Kaliska "Co sprawia..."

Także 5 września (o godzinie 18.00) odbędzie się otwarcie wystawy Oblicza Łodzi. W Bałuckim Ośrodku Kultury zaprezentowane zostaną fotografie laureatów konkursu fotograficznego organizowanego przez Galerię Promocji Młodych "Rondo".

Przedostatniego dnia Festiwalu, 10 września o godzinie 18:00 zobaczymy wystawę fotografii Galerii Ż zatytułowaną Upadła fabryka. Miejscem ekspozycji będzie Bałucki Ośrodek Kultury przy ulicy Żubradzkiej 3 w Łodzi.

Festiwalowi Dialogu Czterech Kultur towarzyszyć będzie ekspozycja fotografii Mariusza Hertmana, która rozpocznie się już w najbliższy czwartek, 2 września o godzinie 19.00. Zdjęcia artysty będzie można oglądać w Teatrze 77 (przy ulicy Zachodniej 56) do 9 września 2004.

Warto dodać, że klubem festiwalowym jest Pub Łódź Kaliska mieszczący się przy ulicy Piotrkowskiej 102. Kawiarenką festiwalową jest z kolei Zielone Wzgórze (ul. Legionów 2), gdzie kawa i desery będą serwowane artystom i organizatorom w specjalnych cenach.

Czytaj także:

Festiwal Dialogu Czterech Kultur 2002 czytaj...

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły