Wystawa "Anabasis. Rytuały powrotu do domu" w Łodzi

0
Marcin Grabowiecki
4 Wrzesień 2009
Artykuł na: 4-5 minut
W ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur 2009 w dniach 6 września - 4 października będziemy mogli zobaczyć wystawę "Anabasis. Rytuały powrotu do domu". Do projektu zostało zaproszonych ponad 20 artystów pracujących w rozmaitych mediach. Wyjątkowym wydarzeniem będzie premierowy pokaz unikatowych "Polaroidów" reżysera Andrieja Tarkowskiego. Wernisaż w najbliższą sobotę, 5 września o godz. 19:00.
Zapraszamy na wernisaż zbiorowej wystawy "Anabasis. Rytuały powrotu do domu", który odbedzie się w sobotę, 5 września o godz. 19:00 w łódzkiej Willi Ludwika Grohmana.

Tytuł wystawy w ramach łódzkiego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur 2009 przywołuje jako metaforę wędrówki mitycznych bohaterów. Cel, do którego zmierzali i sam akt powrotu znajdują się w centrum zainteresowania zaproszonych do projektu artystów.

Nawiązując do przewodniego hasła tegorocznej edycji Festiwalu - "terytorium", wystawa podejmuje problem ontologii i przeznaczenia miejsca, w którego kontekście artyści mierzą się z uniwersalnym pytaniem o zakorzenienie, powrót i kształtowanie tożsamości. Naświetleniu ulegają napięcia między przestrzenią prywatną a publiczną, tym, co wewnętrzne i zewnętrzne, architekturą i miastem, przynależnością (belonging) a tęsknotą (longing). Łódź, gdzie społeczeństwo uległo nagłej transformacji, to w kontekście polskim miasto nieustannego przychodzenia i odchodzenia. Jego okaleczona historia daje świadectwo przesunięć, jakie zachodzą zarówno w przestrzeniach miejsca, jak i sposobach jego doświadczania. Wieloznaczność i nieoczywistość pojęć takich, jak dom czy powrót, otwiera pole do przyjrzenia się mechanizmom pamięci, rekonstrukcji, zadomowienia, wreszcie próbie identyfikacji miejsca.
One Time One Million, 2009 / (c) Susanne Kriemann, dzięki uprzejmości artystki i galerii Wilfried Lentz, Rotterdam
Jeden z biegunów refleksji wyznacza twórczość Andrieja Tarkowskiego wraz z na poły autobiograficznymi filmami, takimi jak Zwierciadło czy Nostalgia. W tym na wskroś osobistym ujęciu powrót do domu staje się rytualnym aktem - jednostkowym i uniwersalnym zarazem. Wszak pokazanych w ramach wystawy 80 unikatowych Polaroidów to subiektywny zapis doświadczania własnego domu. Drugi biegun zarysowuje Jean Luc Godard i stanowiący analityczne studium materii twórczej oraz nową wersję dziejów Odyseusza film Pogarda. Między tak wytyczonymi granicami kilkunastu artystów podejmuje problem powrotu do domu w jego mitologicznym, politycznym i osobistym wymiarze.

Nieprzypadkowo wystawa znajdzie miejsce w zabytkowej rezydencji fabrykanckiej - obiekcie zamieszkanym niegdyś przez wielopokoleniową rodzinę. Pałac Ludwika Grohmana to jedna z perełek architektury łódzkiej, której, jak wielu innych, nie oszczędziły zwroty historii XX wieku. Po II Wojnie Światowej willę niemieckiego fabrykanta zajęło NKWD. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat pałac stanowił jedynie miejsce przejściowe jako żłobek i przedszkole Uniontexu. Po upadku zakładów przemysłowych osierocona willa stała się łupem dla wandali. Nim trafiła do obecnego właściciela, na drodze do jej zadomowienia stanęły przeszkody ekonomiczne i osobiste względy inwestorów. Mimo to willa nie utraciła pierwotnego charakteru. Miejsce, w którym reprezentacyjne przestrzenie nadal przenikają się z prywatnymi, pozwala na nowo snuć opowieść o skomplikowanych powrotach do domu.,-2008.jpg;Untitled [Home], 2008 / dzięki uprzejmości artystów]Kuratorem wystawy jest Adam Budak związany z Kunsthaus Graz przy Landesmuseum Joanneum w Austrii, autor szeregu międzynarodowych projektów, współkurator prestiżowych Manifesta 7. Do wystawy zostało zaproszonych ponad 20 artystów pracujących w rozmaitych mediach: od instalacji i rzeźby po fotografię i wideo. W projekcie wezmą udział twórcy o utwierdzonej pozycji lub zdobywający uznanie na arenie międzynarodowej. Po raz pierwszy publiczność polska będzie mogła poznać twórczość tak charakterystycznych artystów, jak Helena Almeida czy Elizabeth Diller. Wyjątkowym wydarzeniem będzie także premierowy pokaz unikatowych Polaroidów reżysera Andrieja Tarkowskiego.

Znaczną część wystawy stanowić będą specjalne produkcje. Nowe prace pokażą m.in. tak uznani twórcy, jak Pedro Cabrita Reis, Rita Sobral Campos, Sharon Lockhart, Adrian Paci czy artystka pochodzenia polskiego mieszkająca w Berlinie - Kasia Fudakowski. Nową serię fotografii we współpracy ze studentami łódzkiej ASP przygotuje Vera Lutter. Na wystawie znajdą się również jedne z najbardziej interesujących prac Yeal Bartany, duetu Hubbard & Birchler czy Agnieszki Polskiej.

Anabasis. Rytuały powrotu do domu
Wernisaż: 5.09, godz. 19:00
Termin: 6.09-4.10

Willa Ludwika Grohmana
ul. Tylna 9/11
Łódź

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Warszawa historyczna i fotograficzna - warsztaty ze Zbigniewem Furmanem
Warszawa historyczna i fotograficzna - warsztaty ze Zbigniewem Furmanem
W niedzielę 27 października rusza kolejna edycja warsztatów „Portrety miasta, czyli fotografuj, nie pstrykaj", pozwalających spojrzeć na historię stolicy z perspektywy obiektywu.
1
0
Dowiedz się jak prowadzić i finansować projekty długoterminowe - warsztaty z Robem Hornstrą w IFF
Dowiedz się jak prowadzić i finansować projekty długoterminowe - warsztaty z Robem Hornstrą w IFF
Warszawski Instytut Fotografii Fort zaprasza na poświęcone projektom długoterminowym, weekendowe warsztaty “DIY Storytelling”, które poprowadzi holenderski...
0
0
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Nikon ruszył z jesienno-zimowymi promocjami, którymi objętych jest kilkadziesiąt korpusów i obiektywów ze wszystkich systemów producenta. To doskonała okazja na zakup...
1
0
Powiązane artykuły