Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Aparaty cyfrowe sprzed 20 lat na wystawie w Muzeum Techniki

0

Autor: Maciej Luśtyk

9 Grudzień 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Aż ciężko uwierzyć, że fotografia cyfrowa jest już z nami tyle czasu. Tym lepiej przypomnieć sobie jak wyglądały jej pierwsze kroki na rynku konsumenckim. W najbliższy piątek, 11 grudnia w warszawskim Muzeum Techniki startuje wystawa “Obliczyć Obraz”, na której będziemy mogli zobaczyć aparaty z lat 1995-2005 i lepiej poznać ich historię.

W grudniu 2015 r. mija 40 lat od skonstruowania prototypu przenośnego aparatu cyfrowego. Pierwszy cyfrowy kompakt wyprodukowano jednak dopiero w 1990 roku. Od tego czasu rozwój amatorskiej fotografii cyfrowej zaczął przyspieszać w zastraszającym tempie. Jeszcze w 2000 roku zdjęcia cyfrowe stanowiły raptem 1% całości wykonywanych fotografii na świecie. Zaledwie 10 lat później było to już 99%. Zakończyła się era utrwalania obrazu srebrem, a rozpoczął czas "obliczania" fotografii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Czy wobec tak szybko postępującego rozwoju technologii aparaty cyfrowe sprzed 20, lub nawet 10 lat należy już traktować jako zabytki? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć nowa wystawa czasowa w warszawskim Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Ekspozycja skupia amatorskie aparaty cyfrowe z lat 1999-2005 pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Sejneńskiej, które posiada największą w Polsce kolekcję muzealną cyfrowych aparatów fotograficznych. Jak twierdzą organizatorzy, wystawa zawiera całą historię cyfrowych aparatów fotograficznych i będzie pierwszą tak kompleksową prezentacją w naszym kraju.

Ekspozycję warto odwiedzić choćby tylko dlatego, by zobaczyć w jak niekiedy nieoczywistych kierunkach wędrowała myśl technologiczna ówczesnych projektantów aparatów. Pierwsza Minolta Dimage V czy Olympus C-1400L to tylko niektóre z oryginalnych konstrukcji, które będziemy mogli obejrzeć. Osobną atrakcją będzie też pokaz zdjęć rentgenowskich ukazujących szczegóły budowy urządzeń.

Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy piątek, 11 grudnia 2015 roku w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Aparaty będzie można oglądać do 29 lutego 2016 roku.

Kurator wystawy: Witold Tchórzewski

Opracowanie plastyczne: Anna Puchalska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Wybierz z nami najlepsze produkty minionego roku i pomóż ulepszać stronę Fotopolis. Głosować w plebiscycie i ankiecie można jeszcze do 9 stycznia. Każdy, kto weźmie...
6
0
Powiązane artykuły