Anna Wolska “Foto nadrzeczywistość”

Anna Wolska “Foto nadrzeczywistość”
Galeria Po Prawej Stronie Wisły zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć Anny Wolskiej pod tytułem “Foto nadrzeczywistość”. Wystawa, czerpiąca z pojęcia nadrzeczywistości obecnej w teoriach Junga czy Freuda, ma być z założenia projektem badawczym i próbą odniesienia się do roli transcendencji w fotografii. Wernisaż już dziś, 24 czerwca 2015 roku, o godzinie 18:00.
Jak możemy przeczytać w opisie wystawy, pojęcie nadrzeczywistości stanowiło podstawę dla sztuki nowoczesnej XX i XXI wieku. Obecne w teoriach naukowych Carla Gustawa Junga i Zygmunta Freuda, było częstym obiektem nawiązań prac surrealistów. Nadrzeczywistość była również inspiracją dla wystawy Anny Wolskiej.

Tak o cyklu zdjęć składającym się na ekspozycję ”Foto nadrzeczywistość” wypowiada się jej autorka, Anna Wolska - „Foto nadrzeczywistość” oznacza dla mnie wykroczenie poza fotografię standardowo rozumianą jako zjawisko opisujące. W polskiej fotografii istnieje szczególna dychotomia dzieląca fotografię na „przedstawiającą” i „kreacyjną”. To co mnie interesuje w sposób szczególny to środek, pogranicze tych dwóch pozornie nie korespondujących ze sobą nurtów, wykroczenie poza ramy logiki i narracji, używanie środków artystycznych i kreacyjnych do przedstawienia w otaczającej rzeczywistości tego czegoś, co czasem czujemy przez skórę, ale nie umiemy do końca oddać słowami.
Zobacz wszystkie zdjęcia (7)
Takie stany towarzyszyły mi często w miejscach, które określane są jako „miejsca mocy”, „miejsca kultu”, „miejsca naznaczone przez historię i ludzkie losy”. Fotografia ma być sposobem na uchwycenie i wyrażenie (określenie) tego czegoś w pejzażu, czy w danym, określonym miejscu, a co umyka jednocześnie logice nowoczesnego człowieka.Jest to projekt badawczy oparty o historię wybranych miejsc w Polsce. „Foto nadrzeczywistość” to także odniesienie się do roli transcendencji w fotografii. To próba odpowiedzi na pytania, jakie zadaje sobie wielu z nas, gdy staje się świadomi własnej tożsamości – czym jest upływ czasu? Czy jesteśmy w stanie przekazać część swojej osobowości za pomocą rzeczy, które po nas zostają. W końcu - czy mam szansę na zachowanie części świadomości po moim życiu?


Anna Wolska - absolwentka warszawskiej ASP. Od prawie dwudziestu lat zajmuje się zawodowo promocją kultury. Była m.in kuratorką wystaw organizowanych w ramach Roku Polskiego w Hiszpanii i Danii w latach 2001-2002. Od 2006 roku związana z Okręgiem Warszawskim ZPAF, gdzie pracuje jako kurator warszawskiej„Galerii Obok ZPAF” oraz jako wykładowca Studium Fotografii ZPAF. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególny wkład w promocję polskiej fotografii. Ma na swoim koncie ponad sto projektów kuratorskich, w tym wystawy indywidualne, festiwale, przeglądy i konkursy. Poza pracą kuratorską i krytyką artystyczną, Anna Wolska zajmuje się również malarstwem, fotografią i rzeźbą.

Wernisaż odbędzie się 24 czerwca 2015 roku, o godzinie 18:00, w Galerii Po Prawej Stronie Wisły, przy ul. Konopackiej 15/IA w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 11 lipca 2015 roku.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 100 - zdjęcia przykładowe
26 Cze 2019
W nasze ręce trafił król średnioformatowego systemu Fujifilm. Zobaczcie, jak wyglądają 102-megapikselowe zdjęcia z GFX 100!
2
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4