Sienna Gospel Choir na zdjęciach Anny Wolskiej

Sienna Gospel Choir na zdjęciach Anny Wolskiej
Serdecznie zapraszamy w najbliższy piątek na nową wystawę w Instytucie 116. 10 października o godz. 19:00 Anna Wolska pokaże fotografie, które zostały wykonane w trakcie prób i koncertów warszawskiego chóru "Sienna Gospel Choir".
Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Fotografowanie osób to pogwałcenie ich, poprzez widzenie ich, jak oni nigdy nie widzą siebie, poprzez posiadanie wiedzy o nich, której oni nigdy nie mogą mieć. (Susan Sontag)

Gospel to specyficzny gatunek muzyki będący formą zbiorowej pieśni religijnej. Wywodzi się z XIX wiecznej muzyki określanej nazwą "negro spirituals". Łączy w sobie chrześcijańskie teksty z elementami bluesa i rhythm and blues’a. Muzyka ta w Polsce nie jest zbyt popularna, chociaż stanowi ona korzenie większości współczesnych gatunków muzycznych. Chciałoby się powiedzieć - szkoda, bo muzyka ta niesie w sobie niesamowity ładunek pozytywnych emocji i uniesień.

Wszystkie zdjęcia, które znalazły się w tym projekcie, zostały wykonane w trakcie prób i koncertów warszawskiego chóru "Sienna Gospel Choir". Założony w 2002 roku jako agenda Stołecznego Zboru Zielonoświątkowego przy ul. Siennej w Warszawie utrzymuje otwarty charakter ekumeniczny. W chórze działają zarówno profesjonalni muzycy jak i osoby, które traktują muzykę gospel jako hobby, a specyficzny rytm na dwa, improwizacje wokalne i treść tekstów stały się dla nich sposobem na życie w dzisiejszym zabieganym świecie. Na wystawie pojawia się wybór zdjęć z mojego dwuletniego okresu fotograficznej współpracy z chórem. To, co próbowałam uchwycić w moich zdjęciach, to element religijnego uniesienia. Bo muzyka gospel to nie tylko kołyszące rytmy czy improwizacje kojarzące się z jazzem. To przede wszystkim forma modlitwy. I ten wyznacznik zastosowałam jako główny element stanowiący o doborze prac na wystawę. Znalazły się tu również zdjęcia, w których nie mogłam oprzeć się przed pokusą ukazania wartości plastycznych danej sytuacji. W części zdjęć próbowałam jednak przedrzeć się przez maskę ciała i grymas danego wykonawcy, by dotrzeć do jego wnętrza - istoty duszy - stąd tytuł wystawy: "Bliżej". Mam nadzieję, że muzycy wybaczą mi, że odarłam ich z prywatności ukazując publicznie to, co dla nich jest intymnym przeżyciem. Świat zasługuje na piękno w każdej formie.

Pragnę podziękować dyrygent chóru - Annie Bajak oraz manager - Annie Mazurek za pozwolenie na wykorzystanie zdjęć oraz za wszelką pomoc i współpracę w trakcie powstawania materiału - Anna Wolska

Anna Wolska. Ukończyła studia na warszawskiej ASP. Od prawie dwudziestu lat zajmuje się zawodowo promocją kultury. Była m.in. kuratorką wystaw organizowanych w ramach Roku Polskiego w Hiszpanii i Danii w latach 2001-2002. Od 2006 roku związana z Okręgiem Warszawskim ZPAF, gdzie pracuje jako kurator warszawskiej galerii fotografii "Galerii Obok ZPAF" oraz jako wykładowca Studium Fotografii ZPAF. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "za szczególny wkład w promocję polskiej fotografii". Ma na swoim koncie ponad sto projektów kuratorskich, w tym wystawy indywidualne, festiwale, przeglądy i konkursy. W wolnych chwilach zajmuje się malarstwem i fotografią.


Anna Wolska Bliżej
Wernisaż: 10 października 2014 (piątek), godz. 19:00
Termin: do 7 listopada 2014

Galeria Instytut 116
ul. Grochowska 116
Warszawa
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0