Sienna Gospel Choir na zdjęciach Anny Wolskiej

Sienna Gospel Choir na zdjęciach Anny Wolskiej
Serdecznie zapraszamy w najbliższy piątek na nową wystawę w Instytucie 116. 10 października o godz. 19:00 Anna Wolska pokaże fotografie, które zostały wykonane w trakcie prób i koncertów warszawskiego chóru "Sienna Gospel Choir".
Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Fotografowanie osób to pogwałcenie ich, poprzez widzenie ich, jak oni nigdy nie widzą siebie, poprzez posiadanie wiedzy o nich, której oni nigdy nie mogą mieć. (Susan Sontag)

Gospel to specyficzny gatunek muzyki będący formą zbiorowej pieśni religijnej. Wywodzi się z XIX wiecznej muzyki określanej nazwą "negro spirituals". Łączy w sobie chrześcijańskie teksty z elementami bluesa i rhythm and blues’a. Muzyka ta w Polsce nie jest zbyt popularna, chociaż stanowi ona korzenie większości współczesnych gatunków muzycznych. Chciałoby się powiedzieć - szkoda, bo muzyka ta niesie w sobie niesamowity ładunek pozytywnych emocji i uniesień.

Wszystkie zdjęcia, które znalazły się w tym projekcie, zostały wykonane w trakcie prób i koncertów warszawskiego chóru "Sienna Gospel Choir". Założony w 2002 roku jako agenda Stołecznego Zboru Zielonoświątkowego przy ul. Siennej w Warszawie utrzymuje otwarty charakter ekumeniczny. W chórze działają zarówno profesjonalni muzycy jak i osoby, które traktują muzykę gospel jako hobby, a specyficzny rytm na dwa, improwizacje wokalne i treść tekstów stały się dla nich sposobem na życie w dzisiejszym zabieganym świecie. Na wystawie pojawia się wybór zdjęć z mojego dwuletniego okresu fotograficznej współpracy z chórem. To, co próbowałam uchwycić w moich zdjęciach, to element religijnego uniesienia. Bo muzyka gospel to nie tylko kołyszące rytmy czy improwizacje kojarzące się z jazzem. To przede wszystkim forma modlitwy. I ten wyznacznik zastosowałam jako główny element stanowiący o doborze prac na wystawę. Znalazły się tu również zdjęcia, w których nie mogłam oprzeć się przed pokusą ukazania wartości plastycznych danej sytuacji. W części zdjęć próbowałam jednak przedrzeć się przez maskę ciała i grymas danego wykonawcy, by dotrzeć do jego wnętrza - istoty duszy - stąd tytuł wystawy: "Bliżej". Mam nadzieję, że muzycy wybaczą mi, że odarłam ich z prywatności ukazując publicznie to, co dla nich jest intymnym przeżyciem. Świat zasługuje na piękno w każdej formie.

Pragnę podziękować dyrygent chóru - Annie Bajak oraz manager - Annie Mazurek za pozwolenie na wykorzystanie zdjęć oraz za wszelką pomoc i współpracę w trakcie powstawania materiału - Anna Wolska

Anna Wolska. Ukończyła studia na warszawskiej ASP. Od prawie dwudziestu lat zajmuje się zawodowo promocją kultury. Była m.in. kuratorką wystaw organizowanych w ramach Roku Polskiego w Hiszpanii i Danii w latach 2001-2002. Od 2006 roku związana z Okręgiem Warszawskim ZPAF, gdzie pracuje jako kurator warszawskiej galerii fotografii "Galerii Obok ZPAF" oraz jako wykładowca Studium Fotografii ZPAF. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "za szczególny wkład w promocję polskiej fotografii". Ma na swoim koncie ponad sto projektów kuratorskich, w tym wystawy indywidualne, festiwale, przeglądy i konkursy. W wolnych chwilach zajmuje się malarstwem i fotografią.


Anna Wolska Bliżej
Wernisaż: 10 października 2014 (piątek), godz. 19:00
Termin: do 7 listopada 2014

Galeria Instytut 116
ul. Grochowska 116
Warszawa
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
Nikon Z6 - test aparatu
18 Gru 2018
Sprawdziliśmy czy Nikon Z6 jest w stanie dorównać świetnemu bezlusterkowcowi Sony A7 III.
2
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!