Slajdowa Sobota Podróżników - 20 marca 2004

W najbliższą sobotę, 20 marca 2004 w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbędzie się kolejna już Slajdowa Sobota Podróżników - kontynuacja cyklu spotkań z fotografią podróżniczą. Pięć pokazów zabierze nas w podróż do Tybetu, Senegalu, w góry Ameryki Północnej i na szczyt Kilimandżaro. Pierwsza prezentacja jest przeznaczona dla najmłodszych widzów. Impreza potrwa od 11.00 do 20.00.
W najbliższą sobotę, 20 marca 2004 w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbędzie się kolejna już Slajdowa Sobota Podróżników - kontynuacja cyklu spotkań z fotografią podróżniczą. Pięć pokazów zabierze nas w podróż do Tybetu, Senegalu, w góry Ameryki Północnej i na szczyt Kilimandżaro. Pierwsza prezentacja jest przeznaczona dla najmłodszych widzów. Impreza potrwa od 11.00 do 20.00.


11.00-11.45
Pokaz dla dzieci autorstwa Pawła Szpygiela zatytułowany Roślina czy zwierzę, czyli rzecz o podwodnych motylach.

fot. Paweł Szpygiel

12.30-14.00
Pokaz Julii Witczuk i Stanisława Pagacza Rok świstaka - przygoda w górach Ameryki.

Rok świstaka to pokaz ukazujący wspaniałą przyrodę gór Ameryki Północnej. Głównymi bohaterami pokazu są dzikie zwierzęta zamieszkujące najpiękniejsze parki narodowe Kanady i USA. Zdjęcia powstały w latach 2002-2003, w czasie dwóch wielomiesięcznych wypraw, podczas których Julia i Staszek brali udział w badaniach górskich zwierząt i wędrowali z namiotem przez dzikie krajobrazy północy. Przez cały ten czas podglądali życie zwierząt - widzieli jak wiosna niemrawo budzą się świstaki wystawiając z nor zaspane mordki; jak młode kojoty wylegują się w słońcu przed nocnym polowaniem, a jesienią pracowite wiewiórki szykują na zimę stosy szyszek...

fot. Stanisław Pagacz

Julia Witczuk i Stanisław Pagacz są absolwentami Wydziału Leśnego SGGW. Zafascynowani przyrodą północy od 8 lat podróżują po górach Europy, Azji i Ameryki. Plonem ich wypraw są pokazy slajdów, wystawy, album "Syberia". W nadbajkalskiej krainie Buriatów, przewodniki po regionie Bajkału oraz liczne artykuły prasowe.

14.30-16.00
Pokaz Krzysztofa Lisowskiego Długa droga na Kilimandżaro.

Relacja z wyprawy do Kenii i Tanzanii. Kolejne jej etapy - wędrówki po górach z otoczenia Wielkiego Rowu Afrykańskiego - podporządkowane są celowi głównemu: wejść na Kilimandżaro. Czy wobec tego, najwyższa góra Afryki zechce się poddać uczestnikom wyprawy?

fot. Krzysztof Lisowski

Krzysztof Lisowski to pasjonat trekkingu pod każdą szerokością geograficzną. Od 20 lat przemierza bliskie i dalekie rejony świata (Alpy, Kaukaz, Himalaje, Andy, Sahara i góry Afryki Równikowej). Od 12 lat prowadzi w Opolu firmę trekkingową "Everest" organizując górskie (i nie tylko) eskapady dla coraz liczniejszego grona amatorów przygody i podróży. Ulubione miejsca: Nepal i Masyw Śnieżnika. Ulubiona muzyka: szum palnika w namiocie i nocne granie cykad w Afryce.

16.30-18.00
Pokaz Agnieszki Szatkowskiej-Malak i Daniela Malaka Senegal na gorąco.

Senegal. Na północy półpustynny Sahel, na którym ziarna piasku wbijają się w nieosłonięte części ciała. Na południu soczyście zielone drzewa w buszu, a pośród nich gliniane chaty z dachami sięgającymi progu. Wszechobecny zapach ryżu z arachidami i suszoną rybą. A wszędzie krzątają się ludzie. Jeśli jesteś zmęczony, zawsze znajdzie się ktoś, kto poda ci kubek wody lub poczęstuje herbatą. I zaprosi na posiłek przy wspólnej misce. Gorąco zapraszamy na spacer przez urokliwe miejsca gościnnego Senegalu.

fot. Agnieszka Szatkowska-Malak, Daniel Malak

Agnieszka i Daniel wspólnie dzielą zamiłowanie podróżnicze i pasję fotograficzną. Razem odwiedzili słoneczną Turcję, wyruszyli szlakiem europejskich sanktuariów, penetrowali buddyjski Ladakh w Indiach. Przeżyli trzęsienie ziemi w Peru. W kolorowej muzułmańskiej Indonezji uczestniczyli w weselach i pogrzebach mieszkańców Sulawesi. Ich zdjęcia z podróży można zobaczyć m.in. w książkach "Odkrywanie świata", "Leksykon miejsc świętych" oraz "Drogi prowadzą do Rzymu", a także w Internecie w galerii autorskiej na stronie www.pejzaze.onet.pl.

18.30-20.00
Pokaz Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów Tybetańskie pogranicze Indii.

Północna strona indyjskich Himalajów jest krajobrazowo i kulturowo zbliżona do Tybetu. W pustynnych górach urozmaiconych zwietrzałymi formami skalnymi i zielonymi oazami w dolinach rzek leżą dawne buddyjskie królestwa i księstwa: Ladakh, Zanskar, Spiti i Rupshu. Poczucie przestrzeni przemierzanej przez autorów podczas wędrówek górskimi szlakami potęguje rozrzedzone, niezwykle przejrzyste powietrze. Obok górskich pejzaży przezrocza ukazują malowniczo położone na skałach klasztory buddyjskie i ich bogate wnętrza oraz egzotyczne twarze ludzi zamieszkujących te tereny.

fot. Andrzej Mazurkiewicz

Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. Zajmują się profesjonalnymi pokazami slajdów podróżniczych i organizacją wypraw poznawczych i trekkingowych w Himalaje, na Syberię i do Mongolii. Publikują zdjęcia, piszą teksty. W poszukiwaniu nowych wątków i przygód do pokazów slajdów przemierzyli wiele górskich szlaków w Azji.

Spotkania odbywają się w sali Muzeum Etnograficznego w Warszawie przy ulicy Kredytowej 1.

Bilety wstępu:
  • pokaz dla dzieci (pierwszy pokaz każdego dnia cyklu) 4 zł,
  • pozostałe pokazy, każdy po 8 zł.
Organizatorem Slajdowych Sobót jest Terra Incognita, a magazyn Fotopolis.pl objął to przedsięwzięcie patronatem medialnym.

Ostatnia Slajdowa Sobota odbędzie się 24 kwietnia, a w programie znajdą się między innymi zdjęcia z Himalajów, Islandii, Ameryki Południowej i Mongolii.

Czytaj także:
Slajdowa Sobota Podróżników 17 stycznia 2004 czytaj...
Slajdowa Sobota Podróżników 21 lutego 2004 czytaj...
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4