Slajdowa Sobota Podróżników - 21 lutego 2004

W najbliższą sobotę, 21 lutego 2004 w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbędzie się Slajdowa Sobota Podróżników, która jest kontynuacją cyklu spotkań z fotografią podróżniczą. Podczas pięciu pokazów zobaczymy zdjęcia z Ameryki Północnej, Antarktyki, Ałtaju, Indii.
W najbliższą sobotę, 21 lutego 2004 w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbędzie się Slajdowa Sobota Podróżników, która jest kontynuacją cyklu spotkań z fotografią podróżniczą. Podczas pięciu pokazów zobaczymy zdjęcia z Ameryki Północnej, Antarktyki, Ałtaju, Indii. Pierwszy pokaz przygotowany został specjalnie dla najmłodszych widzów. Prezentujemy program pięciu pokazów, które wyświetlane będą przez całą sobotę, w godzinach 11.00 - 20.00.


11.00-11.45
Pokaz dla dzieci autorstwa Julii Witczuk i Stanisława Pagacza Susły, świstaki i inne ssaki.

Autorzy opowiedzą o swoich wyprawach i spotkaniach z dzikimi zwierzętami. Jak piszą Julia Witczuk i Stanisław Pagacz: Tym razem wyruszymy w odległe góry Ameryki Północnej. W ciemnych, nieprzebytych lasach, pośród skał i lodowców żyją niezwykle zwierzęta: ostrożne i ciekawskie, groźne i fascynujące. To świat małych, pracowitych wiewiórek; tłustych świstaków; niedźwiedzi; potężnych bizonów i tajemniczej, zwinnej pumy.

fot. Julia Witczuk, Susły, świstaki i inne ssaki

Autorzy są absolwentami Wydziału Leśnego SGGW. Zafascynowani przyrodą północy od 8 lat podróżują po górach Europy, Azji i Ameryki. Plonem ich wypraw są pokazy slajdów, wystawy, album Syberia. W nadbajkalskiej krainie Buriatów, przewodniki po regionie Bajkału oraz liczne artykuły prasowe.

12.30-14.00
Pokaz Żanety i Jacka Govenlocków Antarktyka - obrazy zapamiętane

Pokaz slajdów jest plonem wyprawy eksploracyjnym rosyjskim statkiem (1998), która poza opłynięciem południowej części półwyspu Antarktycznego obejmowała pobyty na wyspach archipelagów Falklandy, Orkady i Południowa Georgia. Dotarliśmy do miejsc, w których żyją setki tysięcy pingwinów. Żaneta zafascynowana ich urodą i liczebnością spotykanych kolonii uczyniła je głównymi bohaterami swoich zdjęć.
Niezwykłe krajobrazy górzystej Georgii i białej zmrożonej Antarktydy, gdzie statek przedzierał się przez pak lodowy i wyszukiwał drogi wśród ogromnych gór lodowych kontrastowały z ponurymi ruinami wielorybniczych baz. Jak piszą autorzy: Dzięki temu, że aura nam sprzyjała zobaczyliśmy Antarktykę nie tylko jako lodową zamgloną pustynię, ale również pełną kolorów i życia.

fot. Żaneta Govenlock

Autorka zdjęć, Żaneta Govenlock jest absolwentką Warszawskiej ASP. Na co dzień zajmuje się i wystawiennictwem i projektowaniem oświetlenia. Podróże i fotografia są jej nierozłącznymi pasjami. Celem jej fotograficznych wypraw są zawsze kraje i miejsca trudno dostępne ale fascynujące swoją odrębnością, zabytkami i przyrodą. Tak trafiła między innymi do Birmy, Butanu, Tybetu, Etiopii, na Galapagos. Brała udział w wyprawach do rosyjskiej Karelii, Afryki Zachodniej i na Antarktydę. Plonem każdej podróży jest kilka tysięcy slajdów, z których po bardzo szczegółowej selekcji tworzy wraz z mężem prezentowane publicznie pokazy. Swoje zdjęcia autorka publikuje również w magazynach poświęconych podróżom (National Geographic, Voyage, Dom i Podróże) oraz na wystawach.

14.30-16.00
Pokaz Łukasza Smyrskiego Ałtaj - powrót do przeszłości

Tradycje i współczesność pasterzy Ałtaju to opowieść o kulturze, zwyczajach i wierzeniach mieszkańców najwyższego pasma górskiego południowej Syberii. Opowieść o religii koczowników Ałtaju, obyczajach związanych z narodzinami dziecka, zawarciem małżeństwa i śmiercią. Unikalne slajdy przedstawiają nie tylko bogactwo wierzeń i obrzędów, ale łączą się także z opowieścią o świecie znaczeń i symboli w codziennym życiu Ałtajczyków.

fot. Łukasz Smyrski

Łukasz Smyrski jest antropologiem, prowadzi badania etnograficzne wśród rdzennej ludności Syberii. Jest także autorem wystaw fotograficznych o Ałtaju i Tuwie, współautorem książki o etnografii Syberii. Zajmuje się także działalnością naukową: przez 7 lat uczestniczył w badaniach nad identyfikacją etniczną rdzennych narodów Ałtaju i Sajanów, prowadzi także badania etnograficzne w Polsce, Litwie i Ukrainie.


16.30-18.00
Pokaz Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów Indie - kraj wielu religii

Podróż do Indii jest marzeniem wielu osób pragnących oderwać się od świata zachodniej cywilizacji i zobaczyć kraj naprawdę egzotyczny. Oprócz egzotyki Indie fascynują swoją różnorodnością: krajobrazów, religii, kultur. Nie tylko zwiedzanie zabytków czy podziwianie przyrody, ale samo podróżowanie i podglądanie toczącego się tu życia dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Scenki z życia codziennego, święte krowy, islamska architektura Delhi i Agry, Złota Światynia i Sikhowie w Amritsarze, pałace maharadżów i pustynia w Radżastanie, modlitwy nad brzegiem Gangesu w Varanasi, plantacje herbaty w Dardżylingu, pływające domy w Kaszmirze, dżungla w Arunaczal Pradesz, ośnieżone szczyty Himalajów Garhwalu to niektóre elementy różnobarwnej tętniącej życiem indyjskiej mozaiki.

fot. Andrzej Mazurkiewicz

Autorzy pokazu zajmują się zawodowo pokazami slajdów i organizacją wypraw poznawczych i trekkingowych w Himalaje, na Syberię i do Mongolii. Z tatrzańskich szlaków wyruszyli na swój pierwszy trekking w Himalaje. Do Indii wracali wielokrotnie. W ostatnim dniu każdego pobytu w Indiach już za nimi tęsknią...

18.30-20.00
Pokaz Marzeny Hmielewicz i Marcina Jamkowskiego Dalekie kraje i górskie raje, czyli skały od których wypadną wam gały

Jak piszą autorzy Tytuł pokazu "Dalekie kraje i górskie raje, czyli skały od których wypadną wam gały" nie jest enigmatyczny, wiec co tu tłumaczyć - pokażemy zdjęcia z tych miejsc w których z zachwytu opadła nam szczęka!

fot. Marcin Jamkowski

Marzena Hmielewicz zaczynała fotografować aparatem Smiena symbol obecnie pracuje dla Gazety Wyborczej. W 1996 roku otrzymała nagrodę na Europejskim Konkursie Fotografii Prasowej w Sztokholmie za fotoreportaż "Oderwał się od ziemi"
Marcin Jamkowski z wykształcenia jest chemikiem, z zawodu redaktorem, a z powołania podróżnikiem. Od 13 lat wspinacz, od 12 płetwonurek. Zjeździł skały większości krajów europejskich, Maroka, Mali, Madagaskaru. Był w ekipach, które dotarły do objętego zakazem nurkowania wraku promu Estonia i do źródeł Amazonki. Dziennikarz, fotograf i okazjonalny filmowiec. Jego filmy z wypraw afrykańskich objechały kilkanaście międzynarodowych festiwali filmów górskich. Aktualnie pracuje dla National Geographic Polska.

Spotkania odbywają się w sali Muzeum Etnograficznego w Warszawie przy ulicy Kredytowej 1.

Bilety wstępu:
  • pokaz dla dzieci (pierwszy pokaz każdego dnia cyklu) 4 zł,
  • pozostałe pokazy, każdy po 8 zł.
Organizatorem Slajdowych Sobót jest Terra Incognita, natomiast magazyn Fotopolis.pl objął przedsięwzięcie patronatem medialnym.

Kolejne Slajdowe Soboty:
  • 20 marca 2004 w programie między innymi: podwodny świat, Kilimandżaro, Senegal, Tybet,
  • 24 kwietnia 2004 w programie między innymi: Himalaje, Islandia, Ameryka Południowa, Mongolia.
Czytaj także:
Slajdowa Sobota Podróżników 17 stycznia 2004 czytaj...
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0