Slajdowa Sobota Podróżników - 21 lutego 2004

Autor: Marta Majewska

19 Luty 2004
Artykuł na: 6-9 minut
W najbliższą sobotę, 21 lutego 2004 w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbędzie się Slajdowa Sobota Podróżników, która jest kontynuacją cyklu spotkań z fotografią podróżniczą. Podczas pięciu pokazów zobaczymy zdjęcia z Ameryki Północnej, Antarktyki, Ałtaju, Indii.

W najbliższą sobotę, 21 lutego 2004 w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbędzie się Slajdowa Sobota Podróżników, która jest kontynuacją cyklu spotkań z fotografią podróżniczą. Podczas pięciu pokazów zobaczymy zdjęcia z Ameryki Północnej, Antarktyki, Ałtaju, Indii. Pierwszy pokaz przygotowany został specjalnie dla najmłodszych widzów. Prezentujemy program pięciu pokazów, które wyświetlane będą przez całą sobotę, w godzinach 11.00 - 20.00.

11.00-11.45

Pokaz dla dzieci autorstwa Julii Witczuk i Stanisława Pagacza Susły, świstaki i inne ssaki.

Autorzy opowiedzą o swoich wyprawach i spotkaniach z dzikimi zwierzętami. Jak piszą Julia Witczuk i Stanisław Pagacz: Tym razem wyruszymy w odległe góry Ameryki Północnej. W ciemnych, nieprzebytych lasach, pośród skał i lodowców żyją niezwykle zwierzęta: ostrożne i ciekawskie, groźne i fascynujące. To świat małych, pracowitych wiewiórek; tłustych świstaków; niedźwiedzi; potężnych bizonów i tajemniczej, zwinnej pumy.

fot. Julia Witczuk, Susły, świstaki i inne ssaki

Autorzy są absolwentami Wydziału Leśnego SGGW. Zafascynowani przyrodą północy od 8 lat podróżują po górach Europy, Azji i Ameryki. Plonem ich wypraw są pokazy slajdów, wystawy, album Syberia. W nadbajkalskiej krainie Buriatów, przewodniki po regionie Bajkału oraz liczne artykuły prasowe.

12.30-14.00

Pokaz Żanety i Jacka Govenlocków Antarktyka - obrazy zapamiętane

Pokaz slajdów jest plonem wyprawy eksploracyjnym rosyjskim statkiem (1998), która poza opłynięciem południowej części półwyspu Antarktycznego obejmowała pobyty na wyspach archipelagów Falklandy, Orkady i Południowa Georgia. Dotarliśmy do miejsc, w których żyją setki tysięcy pingwinów. Żaneta zafascynowana ich urodą i liczebnością spotykanych kolonii uczyniła je głównymi bohaterami swoich zdjęć.

Niezwykłe krajobrazy górzystej Georgii i białej zmrożonej Antarktydy, gdzie statek przedzierał się przez pak lodowy i wyszukiwał drogi wśród ogromnych gór lodowych kontrastowały z ponurymi ruinami wielorybniczych baz. Jak piszą autorzy: Dzięki temu, że aura nam sprzyjała zobaczyliśmy Antarktykę nie tylko jako lodową zamgloną pustynię, ale również pełną kolorów i życia.

fot. Żaneta Govenlock

Autorka zdjęć, Żaneta Govenlock jest absolwentką Warszawskiej ASP. Na co dzień zajmuje się i wystawiennictwem i projektowaniem oświetlenia. Podróże i fotografia są jej nierozłącznymi pasjami. Celem jej fotograficznych wypraw są zawsze kraje i miejsca trudno dostępne ale fascynujące swoją odrębnością, zabytkami i przyrodą. Tak trafiła między innymi do Birmy, Butanu, Tybetu, Etiopii, na Galapagos. Brała udział w wyprawach do rosyjskiej Karelii, Afryki Zachodniej i na Antarktydę. Plonem każdej podróży jest kilka tysięcy slajdów, z których po bardzo szczegółowej selekcji tworzy wraz z mężem prezentowane publicznie pokazy. Swoje zdjęcia autorka publikuje również w magazynach poświęconych podróżom (National Geographic, Voyage, Dom i Podróże) oraz na wystawach.

14.30-16.00

Pokaz Łukasza Smyrskiego Ałtaj - powrót do przeszłości

Tradycje i współczesność pasterzy Ałtaju to opowieść o kulturze, zwyczajach i wierzeniach mieszkańców najwyższego pasma górskiego południowej Syberii. Opowieść o religii koczowników Ałtaju, obyczajach związanych z narodzinami dziecka, zawarciem małżeństwa i śmiercią. Unikalne slajdy przedstawiają nie tylko bogactwo wierzeń i obrzędów, ale łączą się także z opowieścią o świecie znaczeń i symboli w codziennym życiu Ałtajczyków.

fot. Łukasz Smyrski

Łukasz Smyrski jest antropologiem, prowadzi badania etnograficzne wśród rdzennej ludności Syberii. Jest także autorem wystaw fotograficznych o Ałtaju i Tuwie, współautorem książki o etnografii Syberii. Zajmuje się także działalnością naukową: przez 7 lat uczestniczył w badaniach nad identyfikacją etniczną rdzennych narodów Ałtaju i Sajanów, prowadzi także badania etnograficzne w Polsce, Litwie i Ukrainie.

16.30-18.00

Pokaz Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów Indie - kraj wielu religii

Podróż do Indii jest marzeniem wielu osób pragnących oderwać się od świata zachodniej cywilizacji i zobaczyć kraj naprawdę egzotyczny. Oprócz egzotyki Indie fascynują swoją różnorodnością: krajobrazów, religii, kultur. Nie tylko zwiedzanie zabytków czy podziwianie przyrody, ale samo podróżowanie i podglądanie toczącego się tu życia dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Scenki z życia codziennego, święte krowy, islamska architektura Delhi i Agry, Złota Światynia i Sikhowie w Amritsarze, pałace maharadżów i pustynia w Radżastanie, modlitwy nad brzegiem Gangesu w Varanasi, plantacje herbaty w Dardżylingu, pływające domy w Kaszmirze, dżungla w Arunaczal Pradesz, ośnieżone szczyty Himalajów Garhwalu to niektóre elementy różnobarwnej tętniącej życiem indyjskiej mozaiki.

fot. Andrzej Mazurkiewicz

Autorzy pokazu zajmują się zawodowo pokazami slajdów i organizacją wypraw poznawczych i trekkingowych w Himalaje, na Syberię i do Mongolii. Z tatrzańskich szlaków wyruszyli na swój pierwszy trekking w Himalaje. Do Indii wracali wielokrotnie. W ostatnim dniu każdego pobytu w Indiach już za nimi tęsknią...

18.30-20.00

Pokaz Marzeny Hmielewicz i Marcina Jamkowskiego Dalekie kraje i górskie raje, czyli skały od których wypadną wam gały

Jak piszą autorzy Tytuł pokazu "Dalekie kraje i górskie raje, czyli skały od których wypadną wam gały" nie jest enigmatyczny, wiec co tu tłumaczyć - pokażemy zdjęcia z tych miejsc w których z zachwytu opadła nam szczęka!

fot. Marcin Jamkowski

Marzena Hmielewicz zaczynała fotografować aparatem Smiena symbol obecnie pracuje dla Gazety Wyborczej. W 1996 roku otrzymała nagrodę na Europejskim Konkursie Fotografii Prasowej w Sztokholmie za fotoreportaż "Oderwał się od ziemi"

Marcin Jamkowski z wykształcenia jest chemikiem, z zawodu redaktorem, a z powołania podróżnikiem. Od 13 lat wspinacz, od 12 płetwonurek. Zjeździł skały większości krajów europejskich, Maroka, Mali, Madagaskaru. Był w ekipach, które dotarły do objętego zakazem nurkowania wraku promu Estonia i do źródeł Amazonki. Dziennikarz, fotograf i okazjonalny filmowiec. Jego filmy z wypraw afrykańskich objechały kilkanaście międzynarodowych festiwali filmów górskich. Aktualnie pracuje dla National Geographic Polska.

Spotkania odbywają się w sali Muzeum Etnograficznego w Warszawie przy ulicy Kredytowej 1.

Bilety wstępu:

  • pokaz dla dzieci (pierwszy pokaz każdego dnia cyklu) 4 zł,
  • pozostałe pokazy, każdy po 8 zł.

Organizatorem Slajdowych Sobót jest Terra Incognita, natomiast magazyn Fotopolis.pl objął przedsięwzięcie patronatem medialnym.

Kolejne Slajdowe Soboty:

  • 20 marca 2004 w programie między innymi: podwodny świat, Kilimandżaro, Senegal, Tybet,
  • 24 kwietnia 2004 w programie między innymi: Himalaje, Islandia, Ameryka Południowa, Mongolia.

Czytaj także:

Slajdowa Sobota Podróżników 17 stycznia 2004 czytaj...

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8