Slajdowa Sobota Podróżników - 17 stycznia 2004

0
Marta Majewska
13 Styczeń 2004
Artykuł na: 6-9 minut
W najbliższą sobotę, 17 stycznia 2004 w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbędzie się Slajdowa Sobota Podróżników, która rozpocznie cykl czterech spotkań z fotografią podróżniczą. Podczas pięciu pokazów zobaczymy fotografie z Birmy, Syberii, Nepalu, Syrii, Libanu oraz Madagaskaru.
W najbliższą sobotę, 17 stycznia 2004 w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbędzie się Slajdowa Sobota Podróżników, która rozpocznie cykl czterech spotkań z fotografią podróżniczą. Podczas pięciu pokazów zobaczymy fotografie z Birmy, Syberii, Nepalu, Syrii, Libanu oraz Madagaskaru. Pierwszy pokaz przygotowany został specjalnie dla najmłodszych widzów. Prezentujemy program pięciu pokazów, które wyświetlane będą przez całą sobotę, w godzinach 11.00 - 20.00.

11.00 - 11.45
Pokaz Anny Olej-Kobus i Krzysztofa Kobusa SŁONIE, BANANOWA SZKOŁA I INNE OPOWIEŚCI (pokaz dla dzieci)

Jak piszą autorzy W czasie pokazu odsłonimy kulisy pracy przy fotografowaniu zwierząt oraz opowiemy jakie stworzenia małe i duże spotkać można na szlaku przygody. Dowiemy się gdzie mieszkają słonie, czy naprawdę kameleony zmieniają kolor i do czego są zdolne łakome lemury. Spotkamy także dzieci z różnych stron świata, by wraz z nimi odwiedzić szkołę bananową na Madagaskarze, wstąpić do klasztoru w Birmie oraz poznać ich zabawy.

"Słonie, bananowa szkoła i inne opowieści" (pokaz dla dzieci), fot. Anna Olej-Kobus

Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus od lat zajmują się zawodowo fotografią podróżniczą. Są pasjonatami zarówno odkrywania dalekich zakątków świata jak i Polski. Ich ostatnim projektem było zilustrowanie współczesnymi zdjęciami przewodnika "Śladami Żydów polskich". W chwilach wolnych od fotografowania wędrują po mapach i szukają kolejnych miejsc wartych poznania. Jak mówią: Wiemy, że nie uda nam się zobaczyć wszystkiego, dlatego starannie wybieramy miejsca w które chcemy pojechać.

12.30 - 14.00
Pokaz Julii Witczuk i Stanisława Pagacza BAJKAŁ - NA BURIACKICH ŚCIEŻKACH

Przezrocza ukazują piękno dzikiej syberyjskiej przyrody: pejzaże górskie, tajgę, malownicze wybrzeża jeziora Bajkał. Jak piszą autorzy, podczas prezentacji: poznamy Buriatów - rdzennych mieszkańców Przybajkala, ich codzienne życie i wygląd wsi. Będziemy przemierzać tajgę z myśliwymi tropiącymi zwierzynę, wraz z pasterzami wyruszymy na wysokogórskie tundry. Poznamy święte miejsca Buriatów - niezwykłe skały zamieszkałe przez duchy, lecznicze źródła oraz klasztory i świątynie lamaistyczne. Przekonamy się również, czy zima na Syberii jest tak sroga jak głoszą legendy i jak radzą sobie w tym czasie jej mieszkańcy.

"Bajkała na buriackich szlakach", fot. Julia Witczuk

Autorzy są absolwentami Wydziału Leśnego SGGW. Zafascynowani przyrodą północy od 8 lat podróżują po górach Europy, Azji i Ameryki. Plonem ich wypraw są pokazy slajdów, wystawy, album Syberia. W nadbajkalskiej krainie Buriatów, przewodniki po regionie Bajkału oraz liczne artykuły prasowe.


14.30 - 16.00
Pokaz Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów NEPAL - PODNIEBNA KRAINA HIMALAJÓW

Jak piszą autorzy fotografii Ośnieżone szczyty Himalajów są magnesem przyciągającym turystów z całego świata. Nie trzeba brać udziału w ekspedycji wysokogórskiej żeby zobaczyć niemal jak na wyciągnięcie ręki najwyższą górę świata - Mount Everest czy inne ośmiotysięczniki. Można wyruszyć na trekking - górską wędrówkę dostępną dla "normalnych" turystów górskich. Powędrujemy wspólnie do podnóża Mount Everestu, dookoła Annapurny i do Sanktuarium Annapurny oraz w rzadziej uczęszczany rejon Kangczendzongi. Po trudach górskiej wędrówki odpoczniemy wśród zabytków doliny Kathmandu.

"Nepal - podniebna kraina Himalajów", fot. Andrzej Mazurkiewicz

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie zajmują się zawodowo pokazami slajdów i organizacją wypraw poznawczych i trekkingowych w Himalaje, na Syberię i do Mongolii. Z tatrzańskich szlaków wyruszyli na swój pierwszy trekking w Himalaje. Wtedy też, podczas czteromiesięcznego wyjazdu do Indii i Nepalu odkryli smak długich podróży


16.30 - 18.00
Pokaz Zbigniewa Borysa SYRIA I JEJ MŁODSZY BRAT LIBAN

Pokaz jest relacją z 3-miesięcznej samotnej wyprawy do Syrii z krótkim 2-tygodniowym wypadem do pobliskiego Libanu. Porównując okresy czasu spędzane w obu krajach jasnym staje się, ze bohaterem pokazu będzie Syria. Jak pisze autor o Syrii kraj, który, długo gościł na amerykańskiej liście państw popierających terroryzm, kraj w którym o demokracji można pomarzyć, kraj który ciągle jeszcze jest w stanie wojny z sąsiednim Izraelem, który wysłał swoje wojska do Libanu. Kraj uroczy, pełen reliktów dawnej znamienitej przeszłości, kraj uczciwych ludzi, ciekawych świata a jednocześnie wiernych swoim tradycjom. Zobaczymy wszystko co trzeba. Będzie Palmyra, zamki krzyżowców, ciasne uliczki Damaszku, górująca nad Aleppo cytadela, amfiteatr w Bosrze, starożytne ruiny Dura Europos i trochę miejsc zapomnianych, o których trudno wyczytać w globtroterskich przewodnikach.

Syria i jej młodszy brat Liban, fot. Zbigniew Borys

A na koniec - Liban: Bejrut liżący rany po kilkunastoletniej wojnie domowej, stare fenickie miasto na wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz ruiny Baalbeku, które po wycięciu ostatniego cedru staną się niewątpliwie symbolem dawnej "Szwajcarii Bliskiego Wschodu"

18.30 - 20.00
Pokaz Anny Olej-Kobus BŁĘKITNY ODCIEŃ MADAGASKARU

O tym, że Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą świata przypominają wszystkie przewodniki. Jednak o wysepkach znajdujących się u brzegu "wielkiego lądu" przewodniki najczęściej milczą lub ograniczają się do lakonicznej notatki: "malowniczo położone, trudno dostępne, zamieszkałe przez nomadów morskich". Tymczasem każda z nich zawiera osobną opowieść o miejscu, gdzie czas zatrzymał się wieki temu. Jak pisze autorka: Dzięki trzymiesięcznej podróży katamaranem wzdłuż wybrzeży Madagaskaru poznamy tą niezwykłą wyspę od zupełnie innej strony: błękitnych wód i maleńkich wysepek. Pożeglujemy od skał Anavadoc aż do rajskiego Nosy Be. Rzucimy kotwicę przy skalistych Mitsio i przy Wyspie Żółwi. Poznamy morskich nomadów ludu Vezo i przekonamy się jak mieszkają na pustynnej wyspie. Dopłyniemy też na Wyspę Małp - Nosy Komba, gdzie zaprzyjaźnimy się z lemurami i kameleonami. O wschodzie słońca wyruszymy do Alei Baobabów koło Morondawy, by zobaczyć jedne z najstarszych drzew na Ziemi. Poznamy także historię Szkoły Bananowej i codzienne życie na katamaranie. Pokaz ilustrowany jest oryginalną malgaską muzyką.

"Błękitny odcień Madagaskaru", fot. Anna Olej-Kobus

O Annie Olej-Kobus mówi się: kobieta pracująca, co żadnej pracy się nie boi: sprzedawała karpie na ulicy i była kierownikiem produkcji filmowej. Autorka po trzech latach pracy w agencji reklamowej rozpoczęła realizację podróżniczych marzeń. Aby poznać Madagaskar zatrudniła się na trzy miesiące do pracy na katamaranie jako skrzyżowanie hostessy i kaowca. Dzięki temu dotarła do niezwykłych miejsc i odkryła fascynujące historie.

Spotkania odbywają się w sali Muzeum Etnograficznego w Warszawie przy ulicy Kredytowej 1.

Bilety wstępu:
  • pokaz dla dzieci (pierwszy pokaz każdego dnia cyklu) 4 zł,
  • pozostałe pokazy, każdy po 8 zł.
Organizatorem Slajdowych Sobót jest Terra Incognita, natomiast magazyn Fotopolis.pl objął przedsięwzięcie patronatem medialnym.

Kolejne Slajdowe Soboty:
  • 21 lutego 2004, w programie między innymi: Antarktyka, Ałtaj, Indie,
  • 20 marca 2004 w programie między innymi: podwodny świat, Kilimandżaro, Senegal, Tybet,
  • 24 kwietnia 2004 w programie między innymi: Himalaje, Islandia, Ameryka Południowa, Mongolia.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
3
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
11
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
27
2