Zmarł Gerald Howson

0

Autor: Marcin Grabowiecki

10 Czerwiec 2014
Artykuł na: 4-5 minut
W ubiegłą sobotę w Londynie zmarł Gerald Howson, autor archiwalnych zdjęć z Polski lat 50’, które mogliśmy oglądać w warszawskim Domu Spotkań z Historią.
Kraków 1959. Młodzi z połowy dwudziestego wieku. Ich czapki opowiadają własną historię... Fot. Archiwum Geralda Howsona.

Bogdan Frymorgen poinformował nas wczoraj, że w ubiegłą sobotę w Londynie na atak serca zmarł Gerald Howson. Archiwalne fotografie Geralda z Polski lat 50’ dostarczyły wielu wzruszeń ludziom na całym świecie. Można je było zobaczyć w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Osoby, które znały Geralda osobiście, zapamiętają jego urok i niezwykłą wiedzę. (…) Pozostaną wspomnienia i wdzięczność, że pojawił się w moim życiu tak niezwykły człowiek - pisze Bogdan Frymorgen.

Dziesięć dni temu artysta był obecny na wernisażu londyńskiej ekspozycji jego zdjęć, która do 13 czerwca wisieć będzie w 12 Star Gallery. Był to niezwykły wieczór. Niestety ostatni jaki spędziliśmy wspólnie z Geraldem Howsonem.

Gerald Howson urodził się w 1925 roku w Anglii. Młodość spędził we wschodnim Londynie, gdzie podczas II wojny światowej przeżył niemieckie bombardowania. Po wojnie został powołany do służby wojskowej. Stacjonował m.in. w Palestynie, był świadkiem narastania konfliktu arabsko-żydowskiego aż do chwili powstania państwa Izrael w 1948 roku. Po zakończeniu służby rozpoczął studia malarskie w prestiżowej Chelsea School of Art w Londynie. W 1954 wyjechał do Hiszpanii. Poznawał historię hiszpańskiej wojny domowej, doskonalił grę flamenco na gitarze. Dwa lata później, po powrocie do Londynu, zakupił sprzęt fotograficzny i został fotoreporterem. W 1962 roku, już jako uznany twórca, związał się z Wimbledon College of Art, gdzie założył katedrę fotografii, którą prowadził do 1992 roku. Od przejścia na emeryturę skup ia się na studiowaniu historii i pisaniu. Wydał kilka książek o wojnie domowej w Hiszpanii. Mieszkał w Londynie z żoną Verą

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
17
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
17
1
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)