Zmarł Gerald Howson

0
Marcin Grabowiecki
10 Czerwiec 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
W ubiegłą sobotę w Londynie zmarł Gerald Howson, autor archiwalnych zdjęć z Polski lat 50’, które mogliśmy oglądać w warszawskim Domu Spotkań z Historią.
Kraków 1959. Młodzi z połowy dwudziestego wieku. Ich czapki opowiadają własną historię... Fot. Archiwum Geralda Howsona.


Bogdan Frymorgen poinformował nas wczoraj, że w ubiegłą sobotę w Londynie na atak serca zmarł Gerald Howson. Archiwalne fotografie Geralda z Polski lat 50’ dostarczyły wielu wzruszeń ludziom na całym świecie. Można je było zobaczyć w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Osoby, które znały Geralda osobiście, zapamiętają jego urok i niezwykłą wiedzę. (…) Pozostaną wspomnienia i wdzięczność, że pojawił się w moim życiu tak niezwykły człowiek - pisze Bogdan Frymorgen.

Dziesięć dni temu artysta był obecny na wernisażu londyńskiej ekspozycji jego zdjęć, która do 13 czerwca wisieć będzie w 12 Star Gallery. Był to niezwykły wieczór. Niestety ostatni jaki spędziliśmy wspólnie z Geraldem Howsonem.

Gerald Howson urodził się w 1925 roku w Anglii. Młodość spędził we wschodnim Londynie, gdzie podczas II wojny światowej przeżył niemieckie bombardowania. Po wojnie został powołany do służby wojskowej. Stacjonował m.in. w Palestynie, był świadkiem narastania konfliktu arabsko-żydowskiego aż do chwili powstania państwa Izrael w 1948 roku. Po zakończeniu służby rozpoczął studia malarskie w prestiżowej Chelsea School of Art w Londynie. W 1954 wyjechał do Hiszpanii. Poznawał historię hiszpańskiej wojny domowej, doskonalił grę flamenco na gitarze. Dwa lata później, po powrocie do Londynu, zakupił sprzęt fotograficzny i został fotoreporterem. W 1962 roku, już jako uznany twórca, związał się z Wimbledon College of Art, gdzie założył katedrę fotografii, którą prowadził do 1992 roku. Od przejścia na emeryturę skup ia się na studiowaniu historii i pisaniu. Wydał kilka książek o wojnie domowej w Hiszpanii. Mieszkał w Londynie z żoną Verą.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
1
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
11
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
25
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)