Portrety Roberta Wolańskiego z komórki Sony - wystawa jakiej jeszcze nie było

24 portrety gwiazd filmu, teatru i muzyki. Zobaczcie fotografie Roberta Wolańskiego, wykonane smartfonem Xperia Z1, która miała swoją premierę 3 kwietnia. Już wkrótce wystawę prac Roberta Wolańskiego będzie można obejrzeć w kilku najlepszych galeriach fotograficznych w kraju.

Sony o projekcie:

24 portrety gwiazd filmu, teatru i muzyki. Wystawa fotografii Roberta Wolańskiego, wykonanych smartfonem Xperia Z1, to wydarzenie w europejskiej skali. Mały smartfon Sony - duży format fotografii!

Robert Wolański - absolwent Wydziału Operatorskiego łódzkiej Filmówki, jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich fotografów zajmujących się modą i portretem - jesienią przygotowywał zdjęcia m.in. Pawła Małaszyńskiego i Roberta Więckiewicza w ramach projektu KALENDARZ DŻENTELMENI 2014.

Dlaczego sięgnął po Xperię? Najpierw, jak to bywa, z zawodowej ciekawości... Później pojawiło się pierwsze zaskoczenie - jakością fotografii, możliwościami technicznymi aparatu, aplikacjami do obróbki zdjęć. Potem doszły do tego eksperymenty w postprodukcji - bróbka w aplikacjach graficznych na tablecie - a w końcu myśl, że trzeba to pokazać światu.
Efekt? Wystawa niezwykłych portretów w Forcie Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu. Duży format 1,5x1m świetnie przyjął smartfonowe fotografie, a profesjonalizm Roberta i jego sposób postrzegania perspektywy, harmonii barw i stosowania technik graficznych tylko wzmocniły jakość dzieł.


Małgorzata Kożuchowska - fot. Robert Wolański

Od małych formatów zdjęć w smartfonie do wielkiego formatu fotografii na wystawie... Czy można mówić o przełomie w fotografii?
Zdaniem Roberta Wolańskiego, fotografia komórkowa to element naturalnego rozwoju instrumentarium fotograficznego:
- Pojawianie się nowych narzędzi w rękach fotografa jest tak samo twórcze, jak nowatorskie techniki w pracy innych artystów: malarzy, grafików, rzeźbiarzy. Innowacje napędzają postęp. Wprowadzają sztukę na coraz wyższe poziomy.

PORTRETY - JEGO PASJA

Pracę w branży zaczął w 1989 roku w Paryżu, asystując słynnemu operatorowi Thierry'emu Arbogastowi - twórcy zdjęć do filmów Luca Bessona. Marzył, by zostać fotoreporterem wojennym, ale w pewnym momencie zafascynowała go fotografia portretowa:
- Fotografia to poznawanie człowieka. Zawsze ciągnęło mnie do miasta, do ludzi. Lubię rozmawiać, rozmowy bywają fascynujące i są bardzo ważną częścią mojej pracy. Nawet jednorazowy kontakt z drugim człowiekiem można utrwalić jako obraz, zatrzymać ulotną chwilę. Właśnie magia zatrzymywania czasu przyciągnęła mnie do fotografii.
Tę magię widać w portretach Wolańskiego. Pozornie surowych, wręcz ascetycznych, zbudowanych na klasycznym schemacie, ale wewnętrznie ciepłych, bliskich naszym emocjom, spójnych koncepcyjnie. 24 portrety polskich gwiazd widzianych okiem smartfonu i artysty.
Jest tu doskonały portret Agnieszki Grochowskiej i Pawła Królikowskiego. Są świetne ujęcia Kuby Wesołowskiego, Roberta Więckiewicza i Jacka Braciaka, niezwykłe portrety Danuty Stenki, Kingi Preis i Pawła Małaszyńskiego. Właściwie nie ma fotografii bez historii, nie ma zdjęcia, które nie skupiałoby na sobie wielkiej uwagi widza.
Zresztą, spójrzcie sami...


Kinga Preis fot. Robert Wolański


Jacek Braciak fot. Robert Wolański

- Jesteśmy dumni ze współpracy z artystą tej klasy, co Robert Wolański - mówi Agnieszka Jaśkiewicz, Head of Marketing Poland w Sony Mobile Communications.
- I jednocześnie jesteśmy szczęśliwi, że twórcy tacy jak on sięgają po nasze smartfony, umieją je wykorzystać w tak niezwykle kreatywny sposób. Telefony komórkowe dostarczają nam coraz więcej jakościowych wrażeń i jak się okazuje, mogą być doskonałymi narzędziami także w rękach zawodowców. Xperia Z1 i najnowszy model Xperia Z2 z niezwykłymi rozwiązaniami technicznymi, obiektywami i wyświetlaczami, wyznaczają nowe standardy w fotografii. Mnogość trybów kreatywnych, jakość matrycy, odwzorowanie naturalnych barw, a także liczne aplikacje, wszystko to daje dzisiaj szansę tworzenia naprawdę wartościowych dzieł. Profesjonalistom i amatorom.


Agnieszka Grochowska - fot. Robert Wolański


Tomasz Karolak - fot. Robert Wolański

Robert Wolański wykorzystał do swoich prac smartfon Xperia Z1. Do pracy przy obróbce dzieł stosował wyłącznie aplikację Pixlr Express, fabrycznie udostępnianą w smartfonach Xperia. Obróbkę zdjęć wykonał na tablecie Xperia Tablet Z. Wydruki fotograficzne wykonano w laboratorium ProfiLab.
Wystawę prac Roberta Wolańskiego będzie można obejrzeć wkrótce w kilku najlepszych galeriach fotograficznych w kraju.

Więcej informacji na stronie xperia.nadotyk.pl

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
11
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8