FotopolisEXPO - relacja z niedzieli

0
Michał Sułkiewicz
26 Październik 2006
Artykuł na: 38-48 minut
Niedziela, to ostatni dzień FotopolisEXPO. Wykłady i prezentacje tego dnia przeznaczone były glównie dla początkujących amatorów fotografii, jednak dopisali również bardziej zaawansowani uczestnicy, którzy nie mogli być na wcześniejszych dniach. Do relacji dołożyliśmy także komentarze naszych czytelników.
Zapraszamy do relacji z FotopolisEXPO
niedziele, 29 października;
sobota, 28 października;
piątek, 27 października;
czwartek, 26 października;
program Fotopolis EXPO]
Czwartek, 26 października
Czwartkowe (26.10.2006) prezentacje rozpoczęły się o godzinie 11.00. Łukasz Żurawski z firmy K-Consult pokazał publiczności pierwszy produkcyjny egzemplarz lustrzanki Samsung GX10 oraz najnowsze obiektywy marki Sigma. Teorię sprzętową uzupełnił wykład na temat fotografii portretowej. Prowadzący, Szymon Kobusiński, znany jest między innymi z portretowego cyklu "Ocalić od zapomnienia", w którym utrwalił weteranów II Wojny Światowej. Jednocześnie w sąsiedztwie sali wystawowej, w której prezentowana jest wystawa sprzętu fotograficznego, odbyły się warsztaty, podczas których uczestnicy mogli wypróbować wszystkie najciekawsze modele obiektywów Sigma. Oświetlenie studyjne, modelka i doświadczenie Szymona Kobusińskiego pozwoliły dowiedzieć się wiele o profesjonalnym portrecie.

O godzinie 14.00 rozpoczął się bardzo interesujący wykład Dariusza Nosińskiego, konsultanta technicznego firmy Hewlett-Packard Polska. Ze świetnie przygotowanej prezentacji można było dowiedzieć się nie tylko o innowacjach jakie ma na koncie HP, ale także o początkach fotografii w ogóle - od kamery otworkowej, poprzez pierwsze zdjęcia Niepce'a, porównania budowy filmu z konstrukcją matrycy światłoczułej. Oczywiście nie zabrakło szczegółowego omówienia technologii HP Adaptive Lighting, oryginalnej metody równoważenia balansu bieli czy nowatorskich efektów zastosowanych w ostatniej linii aparatów HP Photosmart.

Trzeci w kolejności był Olympus i odbiegająca od wszelkich standardów prezentach a w wykonaniu Radka Przybyła. Jej nietypowość polegała na tym, że prowadzący skupił się na nietypowym zastosowaniu lustrzanek cyfrowych Olympusa. Wystarczy zdjąć obiektyw, przysłonić mocowanie kawałkiem kliszy z dziurką i już aparat cyfrowy zamienia się w camera obscura! Nie trzeba się przy tym martwić ryzykiem przedostania się kurzu do matrycy - lustrzanki Olympusa posiadają system przeciwpyłowy.

Już teraz zapraszamy na jutrzejsze prezentacja i spotkania. Już o 11.00 spotkanie z Krzysztofem Millerem, reporterem Gazety Wyborczej. Uczestnicy spotkania obejrzą zdjęcia Krzysztofa i podsykutują o zawodzie reportera. O godzinie 12.00 w sali kinowej zagości Sony z mnóstwem sprzętu: zaprezentowany zostanie system Sony A100 niezwykle szeroką gamą obiektywów. To nie wszystko - odbędą się również warsztaty portretowe prowadzone przez Krzysztofa Niesporka. O 15.00 swoje prezentacje rozpocznie Nikon. Pokaz profesjonalne lustrzanki i digiscoping to tylko niektóre tematy prezentacji. Pełny program można znaleźć poniżej - zapraszamy serdecznie - nadal są wolne miejsca. W celach organizacyjnych prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres expo@fotopolis.pl

Piątek, 27 października
Dzisiaj, w piątek Muzeum Techniki ponownie wypełniło się czytelnikami Fotopolis.pl. Od godziny 11:00 w sali kinowej o swojej pracy mówił znany fotoreporter Gazety Wyborczej Krzysztof Miller. Oprócz prezentacji reportaży zrobionych w tak znanych z czołówek gazet miejscach, jak Czeczenia czy Afganistan można było zobaczyć także doskonałe zdjęcia z różnych miejsc w Polsce.

Po prezentacji fotografii przyszła kolej na dyskusję z reporterem. Nasi czytelnicy bardzo szczegółowo pytali się o warunki pracy fotoreportera w miejscach konfliktu zbrojnego. Jednak większość pytań dotyczyła sprzętu. Dowiedzieliśmy się między innymi, że ulubioną ogniskową Krzysztofa Millera jest 35 mm i, że w większości pracuje na obiektywach stałogniskowych. Fotoreporterzy Gazety Wyborczej (Agencji Gazeta) pracują już tylko i wyłącznie na cyfrze (w redakcji została zlikwidowana ciemnia). Jak zdradził nam Krzysztof Miller, wszystkie zdjęcia wykonywane przez reporterów Gazety Wyborczej powstają w kolorze. Dopiero potem podejmowana jest decyzja o ich zamianie na czerń i biel. Przejście na cyfrę ma dla fotografa wady i zalety. Podstawową zaletą jest brak konieczności zabierania średnio stu rolek filmu na każdy wyjazd a wadą jest większa podatność elektroniki na zniszczenie. Od strony wydawcy fotografia cyfrowa oznacza oczywiście niższe koszty i większą szybkość publikacji zdjęć.

Rezygnacja z filmu spowodowała, że Krzysztof Miller nie mógł już pracować na swoich ulubionych Leikach serii M. Jednak niedawno miał okazję przetestować pierwszy w Polsce egzemplarz cyfrowego modelu Leica M8. O ten model również padały pytania z widowni. Wkrótce więcej szczegółów na Fotopolis.pl.

prezentacja Krzysztofa Millera

Następnym punktem dzisiejszego programu były warsztaty portretu fotografa Krzysztofa Niesporka i Sony. Zanim jednak uczestnicy mogli poznać zasady pracy w studiu przy zdjęciach portretowych, Piotr Parwi, fotograf i specjalista z firmy Sony umożliwił naszym czytelnikom zapoznanie się z pełną gamą (prawie - bo nie było jeszcze kompletu obiektywów Zeissa) optyki do lustrzanki Sony A100. Oczywiście nie zabrakło porównań z produktami konkurencji i konstrukcjami Konica-Minolta. Ogólnie jednak jakość obiektywów firmowanych już przez Sony była oceniana bardzo dobrze.

W międzyczasie wizażystka przygotowała modelkę, a asystent studia światła i Krzysztof Niesporek mógł zacząć warsztaty. Amatorzy fotografii poznali podstawowe zasady pracy z modelką w studiu przy zastosowaniu różnych rodzajów oświetlenia. Prowadzący niezwykle barwnie prezentował różne techniki i pokazywał ciekawe sztuczki, które wypracował sobie przez wiele lat pracy. Tu musimy się przyznać, że nie doceniliśmy popularności tematu i część osób musiała stać na schodach - za co przepraszamy.

warsztaty Krzysztofa Niesporka i Sony

Ostatnią firmą, która dzisiaj zgromadziła naszych czytelników w sali kinowej Muzeum Techniki był Nikon. Niezwykle dynamiczny zespół prowadzących w składzie Wiktor Sobolewski i Paweł Duma zaprezentowali kilka interesujących możliwości sprzętu firmy Nikon. Na pierwszy ogień poszedł system kreatywnego oświetlenia z wykorzystaniem lamp błyskowych Nikona pracujących w systemie Nikon Creative Lighting. Sterowane bezprzewodowo lampy w zaawansowanym systemie i-TTL można niezwykle wygodnie łączyć w grupy i wykorzystywać do tworzenia oświetlenia praktycznie wszystkich tematów fotograficznych, na co dowody dawali prowadzący pokaz. W porównaniu z klasycznym oświetleniem studyjnym wykorzystanie lamp Nikona uwalnia nas od kabli - zarówno sterowania, jak i zasilania. Wystarczy duży zapas baterii typu AA (paluszków). Nikon zaprezentował wykorzystanie wszystkich trzech lamp pracujących w tym systemie: SB-600, SB-800 i SB-R200.

Następnie przedstawiono możliwości cyfrowej ciemni Nikona, programu Capture NX, który oferuje niezwykle zaawansowane możliwości obróbki plików NEF. Dużą zaletą programu jest możliwość pełnej kontroli nad parametrami aparatu. Dalsza część prezentacji była poświęcona dwóm profesjonalnym lustrzankom D2Xs i D200. Pokaz zamykał temat "digiscoping", a więc połączenie aparatu z lunetami.

W trakcie prezentacji widzowie mogli wypróbować omawiane produkty - nawet te z najwyższej półki.

profesjonalny zestaw Nikona w rękach naszych czytelników

Na tym zakończył się kolejny dzień warsztatów Fotopolis.pl w Muzeum Techniki. Zapraszamy na sobotę. Pełny program można znaleźć niżej w tym tekście. Po uwagach naszych czytelników umieściliśmy na terenie muzeum strzałki prowadzące do sali kinowej gdzie odbywają się prezentacje i na górne piętro, gdzie znajduje się wystawa i zaimprowizowane studio. Mamy nadzieję, że teraz nie będzie problemu z trafieniem. Jednocześnie przypominamy, że sala wystawowa czynna jest tylko do 16:30.

Jednak to nie koniec atrakcji na dzisiaj. Wszystkich naszych czytelników zapraszamy do Cafe Kulturalna na wernisaż wystawy Zdjęć Tygodnia Fotopolis.pl. Impreza rozpoczyna się o 20:00, a w programie między innymi przewidziany jest tort urodzinowy. Cafe Kulturalna mieści się pałacu kultury w skrzydle Teatru Dramatycznego (na lewo od głównego wejścia od strony ul. Marszałkowskiej).

Sobota, 28 października 2006
Mimo pięknej jesiennej pogody warsztaty i prezentacje FotopolisEXPO w Muzeum Techniki zebrały po kilkadziesiąt osób. Sobota zaczęła się od wykładu Akademii Fotografii poświęconego ekspozycji i światłu w fotografii. Prowadzący, Piotr Kotlicki zaczął od teoretycznych zasad kompozycji na przykładzie sławnych obrazów, następnie słuchacze zobaczyli różne sposoby konstruowania kompozycji na zdjęciach znanych fotografów.

Część wykładu poświęcona oświetleniu oprócz części teoretycznej miała także praktyczną. Dzięki temu można było poznać i wypróbować podstawowe zasady pracy ze światłem w studiu.

część praktyczna wykładu Akademii Fotografii

Następnym punktem dzisiejszego programu była prezentacja najnowszych aparatów kompaktowych marki Samsung. Prezentacje prowadził Michał Mikulski z firmy K-Consult. Spore zainteresowanie wzbudził nowatorski system sterowania w nowych Samsungach zastosowany NV10 i NV7. Z kolei multimedialne możliwości modelu NV3 można było wypróbować później samodzielnie.

model NV3 pozwala na odtwarzanie filmów

Ostatnią prezentacją dzisiejszego dnia były warsztaty tworzenia panoramy prowadzone przez Jacka Kowalczyka z firmy Olympus. Jacek przedstawił prawie kompletne kompendium wiedzy o tworzeniu panoram fotograficznych. Począwszy od podstaw teoretycznych i wymogów sprzętowych, a skończywszy na opisie oprogramowania do tworzenia panoram.

Jacek Kowalczyk podzielił się także z naszymi czytelnikami kilkoma sztuczkami, jak na przykład "wirtualny statyw" czyli sznurek z obciążnikiem ułatwiający wykonywanie panoram, gdy nie mamy akurat odpowiedniego statywu.

"wirtualny statyw" demonstrowany przez Jacka Kowalczyka z Olympus Polska

Nie tylko uczestnicy warsztatów FotopolisEXPO, ale także osoby odwiedzający Muzeum Techniki odwiedzają salę z prezentacją historycznych i najnowszych aparatów cyfrowych. Dzisiaj ekspozycja powiększyła się o historyczne model HP, które zostały specjalnie sprowadzone przez tą firmę z amerykańskiej centrali. Niestety procedura odprawy celnej opóźniła prezentacje tych modeli na wystawie.

Również gabloty firmy Sony wzbogaciły się dzisiaj o nowe eksponaty. Jednym z nich jest rozmontowany na części model Sony Cyber-shot R1.

Cyber-shot R1 rozłożony na części w gablocie Sony

Zapraszamy na jutrzejsze prezentacje i warsztaty, których szczegółowy program znajduje się poniżej. Przypominamy o zmianie czasu - rano cofamy zegary o godzinę.

Niedziela, 29 października
Ostatniego dnia warsztatów i pokazów FotopolisEXPO - w niedzielę, Muzeum Techniki zapełniło się odwiedzającymi. W porównaniu z poprzednimi dniami frekwencja była znacznie wyższa. Do osób, które przyszły tylko na nasze imprezy dołączyły całe rodziny z dziećmi, które po prostu spędzały w Muzeum Techniki niedzielne popołudnie.

Program niedzielnych pokazów był ułożony właśnie z myślą o takich osobach. Tematy pokazów i warsztatów skierowane były do początkujących wielbicieli fotografii. Co nie znaczy, że bardziej zaawansowani użytkownicy mogli się nudzić. Dzień rozpoczął wykład na temat technologii w aparatach firmy Sony. Zgodnie z planem miał on przedstawiać jedynie podstawowe informacje, jednak bardziej "świadoma" część słuchaczy domagała się porównań nowej lustrzanki Sony A100 z KonikąMinoltą Dynax 5D. Tu Krzysztof Szablisty z firmy Sony zaskoczył wszystkich, bo przedstawił porównanie zdjęć tych samych motywów z Dynaxa i z A100. Następnie chętni udali się do zaimprowizowanego studia, gdzie profesjonalna modelka pozowała do zdjęć.

wdzięczny temat fotograficzny zachęcał do testowania aparatów i obiektywów

Następna w programie była prezentacja firmy Nikon. Jednak jeszcze zanim się zaczęła nie omieszkaliśmy ujawnić przedstawiciela firmy, który znajdował się na wystawie aparatów, który zaraz został zasypany pytaniami o obecny i przyszły sprzęt tej firmy. Koronnym pytaniem było "Co kupić?", a najczęściej „Co kupić - D200 czy D80?" wraz z najróżniejszymi konfiguracjami obiektywów. Odpowiedź nie jest prosta, więc Paweł Duma z Nikona dwoił się i troił udzielając jak najbardziej dyplomatycznych odpowiedzi.

po każdej prezentacji sprzętowej była możliwość przetestowania aparatów w praktyce

Oczywiście przedstawiciele Fotopolis.pl też byli zarzucani różnymi pytaniami. W rezultacie dyskusjom o sprzęcie nie było końca i tylko początek prezentacji Nikona był w stanie przerwać dywagacje na temat wyższości jednego obiektywu czy modelu aparatu nad drugim.

Dzięki firmie HP zdjęcia z sesji praktycznych można było wydrukować na drukarkach fotograficznych tej firmy. Nie musimy pisać, że możliwość ta cieszyła się dużym powodzeniem.

zdjęcia modelki z prezentowanych w niedzielę aparatów można było od razu wydrukować na drukarkach HP

Dzień zakończył wykład Basi Sokołowskiej o fotografii wnętrz i o aranżacji fotografii we wnętrzach.

Na tym zakończyła się czterodniowa impreza FotopolisEXPO w ramach obchodów piątej rocznicy powstania naszego serwisu. Dziekujemy wszystkim uczestnikom pokazów i warsztatów, a także firmom i ludziom, którzy zaangażowali się w ich realizację. Mamy nadzieję, że FotopolisEXPO spełniło oczekiwania odwiedzających. Chętnie poznamy Wasze opinie. Przypominamy, że wystawa aparatów czynna jest do 25 listopada w godzinach pracy muzeum.

Komentarze uczestników
Poniżej publikujemy cytaty z maili komentujących FotopolisEXPO:

Uwazam, iz pomysl byl geniealny. Z wykładu o wykorzystaniu światła w
fotografice dużo wyniosłem. Bardzo mi się podobało. Jednak lekkim
nieporozumieniem było zaplanowanie wykładu o świetle, a później reklama
kompaktów samsunga, a następnie tworzenie panoram przy zastosowaniu
Olympusa. Nieporozumienie dlatego ponieważ 1 i 3 warsztat był typowo dla
osób bardziej zaawansowanych więc Samsung w tym momencie był nie na miejscu.
W związaku z tym, że od godziny 11 do 17 cięzko jest sobie wygosporadować
czas. Bardzo żałuję, że nie mogłem skorzystać. To samo tyczy się dnia
następnego.

Typowe prezentacje sprzętu jak kompaktów Sony, Samsunga, HP czy Coolpixa
nikona było można przedstawić w jednym dniu. A wykłady o fotografice innego
dnia.

Jednak pomimo tej minimalnej "wpadce" bardzo mi się podobało.
Życzę fotopolis kolejnych 5 lat tak udanych jak ostatnie i jeszcze lepszych.

Pozdrawiam gorąco całą redakcję Fotopolis.Byłem w piątek na wykładzie Fotopolis -Nikon. Trzy godziny minęły jak kwadrans, było bardzo ciekawie profesjonalnie i miło. Dużo fachowej wiedzy podanej tak że można było słuchać, słuchać i aż żal że tak szybko się skończyło. Po skończonym wykładzie prelegenci poświęcili nam jeszcze tyle czasu aż nasze pytania się wyczerpały.

Serdecznie dziękuję i Pozdrawiam z całego serca i Życzę całej Redakcji FOTOPOLIS dużo okrągłych rocznic.Witam,
ja tez chce sie dolaczyc do listy z podziekowania za ten event. Mysle, ze
byl on bardzo potrzebny, bo wciaz brakuje Nam imprez o tematyceniestety nie udalo mi sie byc na wszystkim na czym chcialem, ale;
- opowiesci Krzysztofa Milera - bardzo fajne bo to ciekawy facet i robi
dobre zdjecia. Na koniec dostal zbyt malo pytan i za szybko to sie
skonczylo. Mysle, ze skoro publicznosc byla tak malo aktywna to w takich
sytuacjach ktos od Was powinien zadac kilka sensownych pytan.
- warsztaty portretu - miejsce na tych schodach troche bez sensu - zbyt
ciasne i zbyt jasne, ale rozumiem, ze muzeum nie chcialo Wam oddac
zadnej sali. Ale nawet sala kinowa bylaby lepsza w tej sytuacji.

Ogolnie - fajnie, ze po pieciu latach dzialania mozecie organizowac
imprezy na taka, calkiem sensowna, skale.
Trzymam kciuki i serdecznie pozdrawiam,Mnie się osobiście bardzo podobało :)
miałem uczestniczyc we wszystkim jednak opuściłem sporą część :/ z powodów zdrowotnych..
uczestniczyłem w czwartek , piatek i kawałek soboty

Moje wrażenia...
Wszystko było nieźle zorganizowane ( z paroma niedociągnięciami :) ) ale było naprawdę miło i przyjemnie.
Mnie najbardziej interesowało spotkanie z Krzysztofem Millerem i przedstawicielami Nikona, chyba jednak okazały sie najmocniejszymi punktami programu- to pierwsze napewno było najciekawszym :) Dobrze było przetestować obiektywy sigmy i posłuchać wykładowców z akademii fotografii :)

zapomnialem wam złożyć życzenia!
Wszystkiego najlepszego , dużo czytelników, sprawnych serwerów i dużo radości z tego co robicie ! :]


Serdecznie dziękujemy za wszystkie głosy i czekamy na więcej. Dzięki temu zbierzemy więcej doświadczeń, które będziemy mogli uwzględnić przy następnych tego typu imprezach.

Program FotopolisEXPO
26 października (czwartek)
 • 11.00-14.00 Samsung[LST
;
14.00-15.00 HP
 • Historia technologii cyfrowej HP (Dariusz Nosiński, HP) - sala kinowa
;
15.00-18.00 Olympus
 • Cyfrowa Fotografia Otworkowa
 • Panorama HDR
 • Nietypowe zastosowania lustrzanek cyfrowych Olympus(Radosław Przybył, Olympus Polska) - sala kinowa
]
27 października (piątek)
Spotkanie z Krzysztofem Millerem, reporterem Gazety Wyborczej. Prezentacja fotografii, dyskusja o pracy fotoreportera i roli aparatu w tej pracy - sala kinowa];
12.00-15.00 Sony
 • Prezentacja pełnej linii obiektywów do A100
 • Jej portret... czyli lustrzanka cyfrowa Sony A100 w studiopraktyczne warsztaty portretowe prowadzone przez Krzysztofa Niesporka, możliwość wypróbowania lustrzanki Sony w warunkach studyjnych (modelka, oświetlenie studyjne Elinchrom)(Krzysztof Niesporek, fotograf, Piotr Parvi, Sony Poland) - sala kinowa
;
15.00-18.00 Nikon
 • Więcej światła - lampy, obiektywy i Capture NX
 • Rozpędź się - profesjonalne lustrzanki
 • Paparazzi inaczej, czyli Digiskoping (fotografowanie przez lunety)(Wiktor Sobolewski i Paweł Duma, Nikon Polska)
]
na ulice Warszawy wyjechały już autobusy promujące wystawę i Fotopolis EXPO

28 października (sobota)
 • 11.00-13.00 Akademia Fotografii[LST
;
13.00-15.00 Samsung
 • Nowa wizja aparatów Samsung
 • Multimedia w fotografii - warsztaty(Michał Mikulski, K-Consult) - sala kinowa
;
15.00-17.00 Olympus
 • Technika poprawnego wykonania panoramy(Jacek Kowalczyk, Olympus Polska) - sala kinowa
]
29 października (niedziela)
 • 10.00-13.00 Sony[LST
;
13.00-16.00 Nikon
 • Nikon na dobry początek - D50 i D80
 • Lekko, łatwo i przyjemnie - rodzina COOLPIX
 • Historia fotografii cyfrowej według Nikona (Paweł Duma, Nikon Polska i Piotr Milecki, Nikon Klub Polska)
;
16.00-18.00 HP
 • Fotografia wnętrz - wykład i warsztaty prowadzone przez Basię SokołowskąMożliwość przetestowania najnowszych drukarek fotograficznych HP - sala kinowa(Basia Sokołowska, fotograf)
]

Warszawskie Muzeum Techniki mieści się w Pałacu Kultury i Nauki (Pl. Defilad 1) - wejście od al. Jerozolimskich. Oznaczenia w Muzeum pozwolą bez trudu znaleźć salę kinową i sale z wystawą "Rewolucja w fotografii".

Zapraszamy do przeczytania pełnego programu obchodów 5-lecia Fotopolis.pl oraz informacji o wystawie "Zdjęć tygodnia".
Zobacz wszystkie zdjęcia (48)

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
71
2
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)