Instalacja Tomasza Dobiszewskiego w Galerii Obok ZPAF

Na najnowszej wystawie w warszawskiej Galerii Obok ZPAF wyjątkowo nie znajdziemy zdjęć a instalacje, których autorem jest Tomasz Dobiszewski. Prace poświęcone odbiorowi fotografii będziemy mogli oglądać od 25 stycznia do 28 lutego 2013.
Tomasz Dobiszewski


O koncepcji nowej wystawy w Galerii Obok ZPAF opowiada jej autor - Tomasz Dobiszewski:

Na moją prośbę kilkadziesiąt osób opisało za pomocą słów dowolną fotografię. Mogło to być zdjęcie, do którego mają one jakiś szczególny sentyment, mogła to być ich ulubiona fotografia, którą wykonali sami, bądź też taka, z którą zetknęli się oni w dzisiejszym, atakującym z każdej strony obrazami, świecie. Mógł to być obraz przywołany z ich wspomnień, z pamięci. Opis własnoręczny, bądź maszynowy. Na skrawku papieru, pudełku, bądź też na zwykłej kartce z zeszytu, notatnika. Oryginalne teksty, które powstały zostaną oprawione i będą eksponowane jako obiekty. Odbiorcy nie zostanie narzucony żaden konkretny obraz, a tylko opis fotografii, którą będzie mógł odczytać w oparciu o swoje doświadczenie wizualne, interpretacje słów i ich znaczeń.

Kuratorka Anna Wolska ma nadzieję, że instalacja zmusi przynajmniej część widzów do autorefleksji.

Tomasz Dobiszewski


Tomasz Dobiszewski (ur. w 1977) w 2005 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w Pracowni Fotografii Intermedialnej pod kierunkiem Krzysztofa J. Baranowskiego i Stefana Wojneckiego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Formułuje artystyczną wypowiedź, posługując się fotografią, wideo i multimedialnymi instalacjami. Czas i przestrzeń, ograniczenia percepcji, iluzja oraz szeroko rozumiane zagadnienia partycypacji stanowią obszar jego eksploracji. W pracach, które są dowodami procesów artystycznego oswajania mediów, nie poprzestaje na czysto konceptualnych strategiach poznawczych, lecz wzbogaca dyskurs o elementy pozaintelektualne, jak na przykład wrażenia zmysłowe i poznanie intuicyjne. Łączy ze sobą komunikaty czytelne dla różnych zmysłów człowieka, a eksperymentując z fizjonomią widzenia czy słyszenia, z jednej strony dąży do pełniejszego i całościowego przekazu, z drugiej zaś, jakby złośliwie czy może ironicznie, pozbawia widza możliwości poznania istoty dzieła.


Tomasz Dobiszewski "Fotografie..."
Termin: 25.01-28.12.2012

Galeria Obok ZPAF
pl. Zamkowy 8
Warszawa
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0