Instalacja Tomasza Dobiszewskiego w Galerii Obok ZPAF

Na najnowszej wystawie w warszawskiej Galerii Obok ZPAF wyjątkowo nie znajdziemy zdjęć a instalacje, których autorem jest Tomasz Dobiszewski. Prace poświęcone odbiorowi fotografii będziemy mogli oglądać od 25 stycznia do 28 lutego 2013.
Tomasz Dobiszewski


O koncepcji nowej wystawy w Galerii Obok ZPAF opowiada jej autor - Tomasz Dobiszewski:

Na moją prośbę kilkadziesiąt osób opisało za pomocą słów dowolną fotografię. Mogło to być zdjęcie, do którego mają one jakiś szczególny sentyment, mogła to być ich ulubiona fotografia, którą wykonali sami, bądź też taka, z którą zetknęli się oni w dzisiejszym, atakującym z każdej strony obrazami, świecie. Mógł to być obraz przywołany z ich wspomnień, z pamięci. Opis własnoręczny, bądź maszynowy. Na skrawku papieru, pudełku, bądź też na zwykłej kartce z zeszytu, notatnika. Oryginalne teksty, które powstały zostaną oprawione i będą eksponowane jako obiekty. Odbiorcy nie zostanie narzucony żaden konkretny obraz, a tylko opis fotografii, którą będzie mógł odczytać w oparciu o swoje doświadczenie wizualne, interpretacje słów i ich znaczeń.

Kuratorka Anna Wolska ma nadzieję, że instalacja zmusi przynajmniej część widzów do autorefleksji.

Tomasz Dobiszewski


Tomasz Dobiszewski (ur. w 1977) w 2005 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w Pracowni Fotografii Intermedialnej pod kierunkiem Krzysztofa J. Baranowskiego i Stefana Wojneckiego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Formułuje artystyczną wypowiedź, posługując się fotografią, wideo i multimedialnymi instalacjami. Czas i przestrzeń, ograniczenia percepcji, iluzja oraz szeroko rozumiane zagadnienia partycypacji stanowią obszar jego eksploracji. W pracach, które są dowodami procesów artystycznego oswajania mediów, nie poprzestaje na czysto konceptualnych strategiach poznawczych, lecz wzbogaca dyskurs o elementy pozaintelektualne, jak na przykład wrażenia zmysłowe i poznanie intuicyjne. Łączy ze sobą komunikaty czytelne dla różnych zmysłów człowieka, a eksperymentując z fizjonomią widzenia czy słyszenia, z jednej strony dąży do pełniejszego i całościowego przekazu, z drugiej zaś, jakby złośliwie czy może ironicznie, pozbawia widza możliwości poznania istoty dzieła.


Tomasz Dobiszewski "Fotografie..."
Termin: 25.01-28.12.2012

Galeria Obok ZPAF
pl. Zamkowy 8
Warszawa
 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
2
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1