Instalacja Tomasza Dobiszewskiego w Galerii Obok ZPAF

Na najnowszej wystawie w warszawskiej Galerii Obok ZPAF wyjątkowo nie znajdziemy zdjęć a instalacje, których autorem jest Tomasz Dobiszewski. Prace poświęcone odbiorowi fotografii będziemy mogli oglądać od 25 stycznia do 28 lutego 2013.
Tomasz Dobiszewski


O koncepcji nowej wystawy w Galerii Obok ZPAF opowiada jej autor - Tomasz Dobiszewski:

Na moją prośbę kilkadziesiąt osób opisało za pomocą słów dowolną fotografię. Mogło to być zdjęcie, do którego mają one jakiś szczególny sentyment, mogła to być ich ulubiona fotografia, którą wykonali sami, bądź też taka, z którą zetknęli się oni w dzisiejszym, atakującym z każdej strony obrazami, świecie. Mógł to być obraz przywołany z ich wspomnień, z pamięci. Opis własnoręczny, bądź maszynowy. Na skrawku papieru, pudełku, bądź też na zwykłej kartce z zeszytu, notatnika. Oryginalne teksty, które powstały zostaną oprawione i będą eksponowane jako obiekty. Odbiorcy nie zostanie narzucony żaden konkretny obraz, a tylko opis fotografii, którą będzie mógł odczytać w oparciu o swoje doświadczenie wizualne, interpretacje słów i ich znaczeń.

Kuratorka Anna Wolska ma nadzieję, że instalacja zmusi przynajmniej część widzów do autorefleksji.

Tomasz Dobiszewski


Tomasz Dobiszewski (ur. w 1977) w 2005 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w Pracowni Fotografii Intermedialnej pod kierunkiem Krzysztofa J. Baranowskiego i Stefana Wojneckiego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Formułuje artystyczną wypowiedź, posługując się fotografią, wideo i multimedialnymi instalacjami. Czas i przestrzeń, ograniczenia percepcji, iluzja oraz szeroko rozumiane zagadnienia partycypacji stanowią obszar jego eksploracji. W pracach, które są dowodami procesów artystycznego oswajania mediów, nie poprzestaje na czysto konceptualnych strategiach poznawczych, lecz wzbogaca dyskurs o elementy pozaintelektualne, jak na przykład wrażenia zmysłowe i poznanie intuicyjne. Łączy ze sobą komunikaty czytelne dla różnych zmysłów człowieka, a eksperymentując z fizjonomią widzenia czy słyszenia, z jednej strony dąży do pełniejszego i całościowego przekazu, z drugiej zaś, jakby złośliwie czy może ironicznie, pozbawia widza możliwości poznania istoty dzieła.


Tomasz Dobiszewski "Fotografie..."
Termin: 25.01-28.12.2012

Galeria Obok ZPAF
pl. Zamkowy 8
Warszawa
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
17
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0