Wrocławski Trochę Inny Festiwal Fotografii 2012 rusza już 8 listopada

Ponad dwudziestu fotografów, teoretyków sztuki i kuratorów z siedmiu państw. Pięć sekcji tematycznych oraz kilkanaście wystaw uznanych artystów oraz najlepszych studentów z czterech szkół fotograficznych, na trzech dużych przestrzeniach, w różnych częściach miasta. Wernisaże, inspirujące spotkania oraz debaty, a to wszystko w ramach drugiej edycji Trochę Innego Festiwalu Fotografii // TIFF 2012, który odbędzie się w terminie 8-30 listopada we Wrocławiu. Weekend otwarcia: 8-11 listopada. Już od 26 października na stronie www.tiff.wroc.pl będzie można śledzić proces kreowania wystawy Programu Głównego.
Dita Pepe, Program Główny


Tegoroczna odsłona wrocławskiego TIFF 2012 będzie miała charakter niezwykle dynamiczny oraz twórczy, a zaprezentowane dzieła powstaną między innymi w trakcie Festiwalu. Uczestnikom i zwiedzającym będzie więc stale towarzyszył proces kreacji, atmosfera ciągłej zmiany oraz odkrywania tajemnicy tworzenia. Artyści i teoretycy fotografii z Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Polski przedstawią własną interpretację hasła "proces w konstrukcji", próbując tym samym wciągnąć widza w niezwykłą relację pomiędzy twórcą a odbiorcą, czytelnikiem a autorem.

Ponad trzydzieści lat po tym, jak w Łodzi podjęto się innowacyjnego eksperymentu "Konstrukcja w procesie", który był próbą zmierzenia się z brakiem dialogu pomiędzy społeczeństwem a sztuką, ponawiamy te starania, wybierając za główne medium tej relacji fotografię - wyjaśnia Maciej Bujko fotograf i dyrektor programowy TIFF - Formuła Festiwalu będzie skupiona wokół działań konstrukcyjnych i oddolnych, wykorzystując tak naprawdę dwa kanały kontaktu z widzem - rzeczywisty i wirtualny. Życie przenosi się do Internetu, dlatego też chcąc dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, wiele działań festiwalowych będziemy relacjonować na bieżąco, za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Już od 26 października na stroniewww.tiff.wroc.plbędzie można śledzić proces kreowania wystawy, przewidzianej w ramach Programu Głównego. Etap wirtualnej relacji będzie jednocześnie wstępem do wiodącego punktu całego wydarzenia - ekspozycji trzech artystów: Dity Pepe, Saschy Weidner oraz Grzegorza Przyborka, która zostanie zaprezentowana podczas głównego weekendu Festiwalu.

Kamila Kobierzyńska, Debiuty


Weekend otwarcia zaplanowany jest w terminie 8-11 listopada. W czwartek 8 listopada w Centrum Festiwalowym w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu, o godzinie 18.00, z udziałem zaproszonych gości oraz zaangażowanych artystów, odbędzie się uroczysta inauguracja Trochę Innego Festiwalu Fotografii. Następnie od godziny 19.00 do 22.00 trwać będą wernisaże wystaw w ramach czterech z pięciu sekcji TIFF 2012: Programu Głównego, Publikacji, Debiutów oraz projektu Basen.

W piątek, również w Centrum Festiwalowym, będzie można spotkać się z uczestnikami poszczególnych sekcji, w tym z Grzegorzem Przyborkiem (Program Główny), Cristiną De Middel oraz Marc Feustel (Publikacje), a także z Michałem Siarkiem, Martą Zgierską i Maciejem Rukaszem (Debiuty). Tego samego dnia o godzinie 18.00 w Biurze Festiwalowym Impart, w ramach sekcji Szkoły, otwarta zostanie zbiorowa ekspozycja pt. "Private Property", prezentującej sześć projektów fotografów młodego pokolenia - studentów Akademii Fotografii. Wieczorem zaś w Browarze Mieszczańskim będzie miało miejsce spotkanie ze wszystkimi uczestnikami Programu Głównego oraz wspólna dyskusja na temat przewodniej formuły Festiwalu - "procesu w konstrukcji".

Piotr Andruszkiewicz, Szkoły


Trzeci dzień TIFF 2012 rozpoczną spotkania z Marcinem Kwietniem i Kamilą Kobierzyńską (Debiuty), artystami Programu Głównego: Saschą Weidnerem i Ditą Pepe, jak również z Andrew Phelpsem (Publikacje) oraz Jiří Siostrzonkiem z Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie (sekcja Szkoły). Natomiast o godzinie 18.30 w przestrzeni Muzeum Współczesnego Wrocław odbędzie się finisaż wystawy jedenastu studentów opawskiej szkoły fotografii, której kuratorami są Tomáš Pospěch oraz Vladimír Birgus. Z kolei wieczorem w Centrum Festiwalowym na Hubskiej, z pasjonatami fotografii spotkają się uczestnicy projektu Basen: Filip Berent, Przemek Branas, Mateusz Choróbski, Przemek Dzienis, Andrew Jan Hauner, Karol Kaczorowski, Tomasz Koszewnik, Maciej Nowaczyk, Anna Orłowska oraz Franciszek Orłowski. Każdy z nich, zgodnie z formułą "procesu w konstrukcji", w udostępnionych kadziach Browaru Mieszczańskiego, będących niegdyś basenami na piwo, stworzy i zaprezentuje swoją pracę nawiązującą do medium fotograficznego.

W niedzielę 11 listopada, od godziny 12.00 do 16.30 trwać będą spotkania z artystami i kuratorami zaangażowanymi w sekcje Publikacje oraz Szkoły, między innymi z Krzysztofem Kowalskim oraz z Patrykiem Karbowskim. Weekend otwarcia zakończy diaporama Macieja Bączyka pt. "Śladami Procesu Niespełnionej Konstrukcji".

Ostatni wernisaż Festiwalu przewidziano na 16 listopada, godz. 19.00. Na piątym piętrze Muzeum Współczesnego Wrocław otwarta zostanie wystawa "Inspiracje 2.0" PWSFTviT w Łodzi, której kuratorami są Aleksandra Buczkowska i Paweł Fabjański.

Jeszcze przed oficjalną inauguracją TIFF, 26 października w nowej siedzibie Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA, odbędzie się wernisaż wystawy "FOBOS 1 - odnaleziony".

Michał Siarek, Debiuty


Ruszyła już przedsprzedaż festiwalowych karnetów. Więcej informacji na temat TIFF oraz zakupu karnetów znajduje się na stronie www.tiff.wroc.pl.


Trochę Inny Festiwal Fotografii 2012
;
Wystawy czynne do 30 listopada 2012;
Pięć sekcji tematycznych: Program Główny, Publikacje, Szkoły, Debiuty i projekt Basen;
Centrum Festiwalowe: Browar Mieszczański - wystawy sekcji: Program Główny, Publikacje, Basen, Debiuty;
Muzeum Współczesne Wrocław - wystawy: PWSFTviT w Łodzi i Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie;
Biuro Festiwalowe: Impart - wystawa Akademii Fotografii]

Anna Grzelewska, Szkoły
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7