Wystawa Agnieszki Prusak w Galerii Obok ZPAF

Galeria Obok ZPAF w Warszawie zaprasza na wystawę Agnieszki Prusak "Wakacje w mieście". Otwarcie wystawy odbędzie się 10 października o godz. 19. Reportaż opowiada o wrocławskich dzieciach.
W środę 10 października w Galerii Obok ZPAF odbędzie się wernisaż wystawy Agnieszki Prusak "Wakacje w mieście". Wystawę będzie można obejrzeć do 2 listopada 2012 roku.Reportaż "Wakacje w mieście" opowiada o dzieciach z wrocławskiego trójkąta ulic - Trzebnickiej, Jagielończyka i Myśliwskiej, który słynie z wysokiej przestępczości. Autorka, która jednocześnie jest sąsiadką bohaterów swoich zdjęć, przedstawia ich dzieciństwo spędzone w nieprzyjaznym otoczeniu obdrapanych murów i wybitych szyb.

Agnieszka Prusak jest absolwentką wrocławskiej ASP na Wydziale Malarstwa. Od kilku lat zajmuje się fotografią podejmując tematy zaangażowane społecznie.


Agnieszka Prusak Wakacje w mieście
Wernisaż: 10.10 godz. 19
Termin: 10.10 - 2.11.2012


Galeria Obok ZPAF
Pl. Zamkowy 8
Warszawa


Więcej informacji na stronie Galerii Obok ZPAF.

Informacja prasowa:

"Wakacje w mieście", tytuł wydawałoby się banalny, lekki i przyjemny, gdyby nie okoliczności i miejsce jakie obrała sobie autorka do swojej fotograficznej opowieści. Niewielki obszar między uliczkami - Trzebnicką, Jagielończyka i Myśliwską zwany środmieściem, to miejsce słynące z wysokiej przestępczości, rozsławione piosenką Klausa Mitffocha z Lech Janerki. Na usta ciśnie się cytat - strzeż się tych miejsc, ale czy rzeczywiście słusznie? Przecież każde większe miasto w Polsce ma swoje ciemne zaułki z uliczkami, bramami i podwórkami, które lepiej omijać. Czy samo miejsce powoduje, że wszystkich mieszkańców takich dzielnic trzeba spinać klamrą pojęcia marginesu społecznego, dzieciom zaś nadawać szyld - dzieci ulicy? Nie sądzę.
Gdy rozmawiałam z autorką o jej wystawie w Galerii Obok, wiedząc jaki materiał chce mi zaprezentować siłą rzeczy pierwszym moim skojarzeniem był reportaż Adama Lacha, który kilka lat wcześniej również fotografował dzieci z wrocławskiego trójkąta. Spodziewałam się więc zobaczyć równie mroczny, surowy i przygnębiający materiał. Nic z tych rzeczy! Zdjęcia Agnieszki w niczym nie przypominały typowego materiału prasowego. Były pozbawione niepotrzebnej dramaturgii, napięcia, dodatków ubarwiających fotograficzną opowieść. Całą swoją uwagę autorka skupiła na dzieciach, i dzieciństwie - może spędzonym w nie do końca przyjaznym otoczeniu, jednak wszystko zostało przez nią opowiedziane z dużą dozą ciepła i sympatii do małych bohaterów.
Zastanawiałam się, czy ta postawa fotograficzna wynikała z jej kobiecej wizji i stosunku do dzieciństwa, czy może raczej z faktu, że fotografowała dzieci ze swojego sąsiedztwa, podpatrzone wręcz przez okno na pobliskim podwórku? A może właśnie przez fakt, iż Agnieszka sama jest mieszkanką śródmieścia nie robiło na niej wrażenia otoczenie wybitych szyb i podrapanych murów?
Nie zmienia to faktu, że odczucia jakie obudziły we mnie zdjęcia Agnieszki skojarzyły mi się z cyklem zdjęć "Mały człowiek" Zofii Rydet, która fotografowała dzieci w podobnej scenerii jednakże w innym czasie i okolicznościach. Mimo pokoleń dzielących obie autorki, jest coś wspólnego w tych zdjęciach - co można określić jako humanistyczne podejście do podmiotu i fotografii w ogóle.
Bowiem mimo skromności scenerii i wrażenia ubóstwa, Agnieszka Prusak podchodzi do bohaterów swoich zdjęć z szacunkiem, bez odzierania ich z godności, czy zbędnego manipulowania materiałem. Fotografie oscylują pomiędzy portretami, a zdjęciami uchwyconymi w trakcie zabaw. Tłem są pomazane i odrapane mury kamienic, kartony, trzepak, piaskownica...

Agnieszka Prusak, absolwentka wrocławskiej ASP na Wydziale Malarstwa (2003, pracownia prof. A. Dymitrowicza). Autorka wielu wystaw, projektów i akcji autorskich. Od kilku lat zajmuje się fotografią podejmując tematy zaangażowane społecznie. Od kilku miesięcy, pracuje nad wielowątkowym projektem "W DOMU", gdzie fotografuje wrocławian w ich miejscu zamieszkania.


słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0