"Kazimierz bez słów" - wystawa fotografii Bogdana Frymorgena

Autor: Marcin Grabowiecki

2 Styczeń 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
Zapraszamy do krakowskiego Centrum Kultury Żydowskiej na otwarcie wystawy fotografii Bogdana Frymorgena, które odbędzie 9 stycznia o godz. 18:00. Prezentowany cykl czarno-białych fotografii pochodzi z opublikowanego w tym roku albumu autora. Poświęcony jest on w całości pożydowskiej dzielnicy Krakowa. Prezentowane na wystawie zdjęcia powstały w ciągu ostatnich kilku lat.
fot. Bogdan Frymorgen

"Kazimierz bez słów" nie wymaga komentarza - pisze Edyta Gawron - historyk z Katedry Judaistyki UJ, prezes zarządu Fundacji Galicia Jewish Heritage Institute. Dla tych, którzy poznali los dawnych mieszkańców Kazimierza - pustka pokazana na fotografiach Bogdana Frymorgena nie jest tylko zwyczajnym brakiem koloru, radości, uroku codziennego życia. Przejmujący czarno-biały świat przypomina to co było. To przypomnienie nie jest dosłowne, nie jest wprost. Nagle metaforycznego znaczenia nabierają cienie, kapelusze, kontury ludzkie, graffiti, dawne przedmioty użytkowe. Kamienice, balkony, okna, place, korytarze, sklepy, dachy, ulice, ściany, balustrady, bramy, bruk. Wszystkie je znamy, mijamy na co dzień, ale w tym albumie wyglądają jakoś inaczej, tak jakby zastygły w bezruchu, jakby były trochę z innego świata. Część fotografii epatuje wręcz pustk ą, brakiem, ciszą. "Tej pustki nic nie wypełni. Niech życie uszanuje jej ciszę" to przejmujący apel autora fotografii. Wtórując jego słowom można jedynie dodać : niech pustka zostanie dostrzeżona, cisza usłyszana i pamięć uszanowana przez życie.

fot. Bogdan Frymorgen

Bogdan Frymorgen - producent i dziennikarz radiowy; studiował anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim; współpracownik BBC World Service i RMF FM. Jest związany z wieloma intytucjami kulturalnymi na krakowskim Kazimierzu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Bogdan FrymorgenKazimierz bez słów

Wernisaż: 9.01.2012, godz. 18:00

Centrum Kultury Żydowskiej
ul. Meiselsa 17
Kraków

fot. Bogdan Frymorgen
fot. Bogdan Frymorgen
fot. Bogdan Frymorgen
fot. Bogdan Frymorgen
fot. Bogdan Frymorgen
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
OdNowa - wystawa Marka Lapisa
OdNowa - wystawa Marka Lapisa
8 października rusza intermedialna wystawa z użyciem fotograficznych szlachetnych technik analogowych i cyfrowych. Projekt "OdNowa" Marka Lapisa przedstawia refleksje związane z pandemią.
4
Święto Fotoforma Warszawa - pięć dni atrakcji dla fotografów z okazji rozbudowy salonu
Święto Fotoforma Warszawa - pięć dni atrakcji dla fotografów z okazji rozbudowy salonu
Warsztaty, prelekcje, fotospacery, spotkania z ambasadorami i promocje na sprzęt - to wszystko przez 5 dni dla swoich klientów przygotował sklep Fotoforma z okazji rozbudowy swojego salonu w...
14
Sony World Photography Awards 2023 - znamy skład jury i terminy wystaw
Sony World Photography Awards 2023 - znamy skład jury i terminy wystaw
World Photography Organisation ogłosiła skład jury tegorocznej edycji konkursu Sony World Photography Awards 2023, a także poinformowała o nowych nagrodach oraz podała terminarz wystaw.
8
Powiązane artykuły