"Kazimierz bez słów" - wystawa fotografii Bogdana Frymorgena

Zapraszamy do krakowskiego Centrum Kultury Żydowskiej na otwarcie wystawy fotografii Bogdana Frymorgena, które odbędzie 9 stycznia o godz. 18:00. Prezentowany cykl czarno-białych fotografii pochodzi z opublikowanego w tym roku albumu autora. Poświęcony jest on w całości pożydowskiej dzielnicy Krakowa. Prezentowane na wystawie zdjęcia powstały w ciągu ostatnich kilku lat.
fot. Bogdan Frymorgen

"Kazimierz bez słów" nie wymaga komentarza - pisze Edyta Gawron - historyk z Katedry Judaistyki UJ, prezes zarządu Fundacji Galicia Jewish Heritage Institute. Dla tych, którzy poznali los dawnych mieszkańców Kazimierza - pustka pokazana na fotografiach Bogdana Frymorgena nie jest tylko zwyczajnym brakiem koloru, radości, uroku codziennego życia. Przejmujący czarno-biały świat przypomina to co było. To przypomnienie nie jest dosłowne, nie jest wprost. Nagle metaforycznego znaczenia nabierają cienie, kapelusze, kontury ludzkie, graffiti, dawne przedmioty użytkowe. Kamienice, balkony, okna, place, korytarze, sklepy, dachy, ulice, ściany, balustrady, bramy, bruk. Wszystkie je znamy, mijamy na co dzień, ale w tym albumie wyglądają jakoś inaczej, tak jakby zastygły w bezruchu, jakby były trochę z innego świata. Część fotografii epatuje wręcz pustk ą, brakiem, ciszą. "Tej pustki nic nie wypełni. Niech życie uszanuje jej ciszę" to przejmujący apel autora fotografii. Wtórując jego słowom można jedynie dodać : niech pustka zostanie dostrzeżona, cisza usłyszana i pamięć uszanowana przez życie.
fot. Bogdan Frymorgen

Bogdan Frymorgen - producent i dziennikarz radiowy; studiował anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim; współpracownik BBC World Service i RMF FM. Jest związany z wieloma intytucjami kulturalnymi na krakowskim Kazimierzu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.


Bogdan FrymorgenKazimierz bez słów
Wernisaż: 9.01.2012, godz. 18:00

Centrum Kultury Żydowskiej
ul. Meiselsa 17
Kraków

fot. Bogdan Frymorgen

fot. Bogdan Frymorgen

fot. Bogdan Frymorgen

fot. Bogdan Frymorgen

fot. Bogdan Frymorgen
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8