"Fotografia jak kromka chleba" Mariusza Stachowiaka w Warszawie

Warszawska Galeria Wysokich Napięć zaprasza na wystawę 60 fotografii - cyfrowych reprodukcji starych negatywów autorstwa Mariusza Stachowiaka. Dorobek artysty jest uważany za jeden z najważniejszych zbiorów dokumentalnych z lat 80. w Polsce. Prezentację można oglądać w dniach 11 marca - 10 kwietnia 2011 w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Wernisaż dziś, 10 marca o godz. 18:00.
fot. Mariusz Stachowiak

"Fotografia jak kromka chleba" to tytuł wystawy zdjęć dokumentalnych autorstwa Mariusza Stachowiaka, które od najbliższego piątku będziemy mogli oglądać w Warszawie.

Fotografia dokumentalna była dla niego dokładnie tym, czym jest według definicji: zapisem rzeczywistości - twierdzi Monika Piotrowska z Instytutu Fotografii proFotografia, kurator wystawy i kontynuuje - Zapis rzeczywistości jest w tych zdjęciach mocny i wyrazisty, jak codzienność, jak kromka chleba, którą każdy zjada na śniadanie. Stachowiak uważał, że tak naprawdę stale robi to samo zdjęcie - nigdy niedokończone.
fot. Mariusz Stachowiak

Mariusz Stachowiak (ur. 1956 r. w Gnieźnie, zm. 2006 r.) W latach 1982-1990 pracował jako fotoreporter "Wprost", tworząc w poważnym stopniu markę fotografii tego tygodnika. Później przeszedł do Dziennika Poznańskiego (1991-1993), gdzie zaczął poddawać swoje zdjęcia obróbce komputerowej. Od 1993 r. funkcjonował jako fotograf niezależny i związał się z teatrem. Fotografując w teatrze imponował reżyserom rozwiązaniami formalnymi, wykazującymi wyczucie specyfiki, klimatu i języka poszczególnych przedstawień. Zostawił po sobie olbrzymie, w większości nieprzebadane archiwum.

Więcej o wystawie i samym Stachowiaku pisaliśmy już wcześniej.
fot. Mariusz Stachowiak

Mariusz StachowiakFotografia jak kromka chleba
Wernisaż: 10.03.2011, godz. 18:00
Termin: 11.03-10.04.2011
Galeria Wysokich Napięć

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
ul. Chodakowska 19/31, II p.
Warszawa

fot. Mariusz Stachowiak

fot. Mariusz Stachowiak

fot. Mariusz Stachowiak

fot. Mariusz Stachowiak

fot. Mariusz Stachowiak
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7