Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

"Miasto ambicji" Ferit Kuyasa w Warszawie

0

Autor: Marcin Grabowiecki

26 Listopad 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Znakomita wystawa "Miasto ambicji", której autorem jest Ferit Kuyas od najbliższej soboty - 27 listopada - w Warszawie. Wernisaż już dziś, w piątek - 26 listopada o godz. 19:00 w galerii Projekt Kordegarda. Kilkadziesiąt widoków Chongqing - jednego z wielu rozwijających się w imponującym i zastraszającym tempie i skali chińskich miast będziemy mogli oglądać do 9 stycznia 2011 przy ul. Gałczyńskiego 3.
fot. dzięki uprzejmości artysty

Wystawa Ferita Kuyasa zatytułowana "Miasto ambicji" prezentuje cykl fotografii powstałych w latach 2004-2008. Wydane wcześniej w formie albumu, w Projekcie Kordegarda pokazujemy w formie odbitek, wielkoformatowych wydruków, a także projekcji na ścianie. W ten sposób widzowie będą mogli obejrzeć kilkadziesiąt widoków Chongqing - jednego z wielu rozwijających się w imponującym i zastraszającym tempie i skali chińskich miast, zajmującego obszar równy jednej trzeciej powierzchni Polski, o liczbie mieszkańców przekraczającej 32 miliony.

Autor przedstawia obraz tego miejsca nieprzypominający propagandowego folderu. Są w nim co prawda błyszczące nowością wieżowce, ale stojące pośród bujnej przyrody czy na pozbawionym infrastruktury ugorze. Wielkie place i (za)szerokie ulice są dziwnie puste. Kilkakrotnie sfotografowany przez Kuyasa ogromny wiadukt przypomina raczej ruiny jakiejś starożytnej budowli upamiętniającej autorytarne państwo, niż nowoczesną autostradę w budowie. Zdjęcia utrwalają moment przemiany krajobrazu, architektury i struktur społecznych. Spojrzenie przez obiektyw Ferita Kuyasa sprawia, że podziwiamy rozmach i skalę przeobrażeń, jednocześnie, przeczuwając, że stoją za nimi duże koszty w ludziach, dziedzictwie kulturowym i ekologii. Nie przypadkiem Chongqing leży w pobliżu tyleż słynnej, co kontrowersyjnej Zapory Trzech Przełomów.

Kuratorką wystawy jest Magda Kardasz. Współorganizatorem wystawy jest Maison de la Photograhpie, Lille Festival Les Transphotographiques.

Ferit Kuyas ur. w 1955 w Stambule. Studiował prawo i architekturę na Uniwersytecie w Zurychu, od 1986 roku zajmuje się fotografią. Mieszka i pracuje pod Zurychem.

Ferit KuyasMiasto ambicji

Wernisaż: 26.11.2010, godz. 19:00
Termin: 27.11.2010-9.01.2011
wtorek-niedziela, godz. 12:00-20:00

PROJEKT KORDEGARDA
ul. Gałczyńskiego 3
Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Wybierz z nami najlepsze produkty minionego roku i pomóż ulepszać stronę Fotopolis. Głosować w plebiscycie i ankiecie można jeszcze do 9 stycznia. Każdy, kto weźmie...
6
0
Powiązane artykuły