Wystawa Damiena Peyret w Yours Gallery

0
Marcin Grabowiecki
27 Wrzesień 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na wystawę Damiena Peyret, której otwarcie odbędzie się w Yours Gallery w najbliższy czwartek, 30 września o godz. 19:00. Cykl "Swim & Steam" to seria, wykonanych polaroidem, portretów ludzi spędzających czas w parujących, ciepłych źródłach. Prace francuskiego artysty będziemy mogli oglądać do 28 listopada 2010.
(c) Damien Peyret

Yours Gallery zaprasza na otwarcie wystawy Damiena Peyret zatytułowanej "Swim & Steam". Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 30 września 2010 o godzinie 19:00. Wystawę będzie można oglądać do 28 listopada 2010.

Damien Peyret od początku, gdy zaczął zajmować się fotografią, traktował ją jako pozostającą w dialogu z jego pracą filmowca. "Swim & Steam" jest najlepszym przykładem tej relacji twórczej. Projekt powstał w związku z produkcją wielokrotnie pokazywanego i docenianego przez jury międzynarodowych konkursów filmu "Un taxi pour Reykjavik". Ten zgodny dialog nie odebrał jednak fotograficznemu dziełu autonomii, podkreślił zaś wspólne dla filmu i fotografii zainteresowanie tą wąską przestrzenią, w której rzeczywistość miesza się z fikcją, a obraz staje się jedynym dowodem na istnienie tego niezwykłego, niejednoznacznego świata.

"Swim & Steam" to seria zdjęć wykonana polaroidem SX70. Estetyka polaroida wzmacnia tutaj poczucie przekroczenia granicy realności. Portrety kobiet i mężczyzn spędzających czas w parujących, ciepłych źródłach składają się na opowieść niczym z innego świata - spokojniejszego, zdystansowanego, pozwalającego na życie niemal bez grawitacji. Bohaterowie Peyreta potraktowani są z czułością, fotograf pozostawia też przestrzeń na kontemplacje, na czerpanie z ich spokoju.

Polaroid daje artyście niezwykłą sposobność do zbudowania tej lekko zamglonej, turkusowej przestrzeni, w której szczegóły nikną pod taflą wody. Niedoskonałość i rola przypadku, za które artyści pokochali polaroida, sprawdza się tutaj doskonale, również jako podkreślenie ulotności i niestałości tego stanu orbitowania.


W 2007 roku w Muzeum Fotografii w Reykjaviku miała miejsce premiera projektu "Swim & Steam", który po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie w warszawskiej Yours Gallery.
(c) Damien Peyret

Damien Peyret (1961) mieszka i pracuje w Paryżu. Po ukończeniu studiów na kierunku wzornictwo przemysłowe założył magazyn "Trajectoire Visuelle" i związał się z rynkiem reklamowym. Od 1997 jego zainteresowania skupiają się przede wszystkim na produkcji filmowej i fotografii. Pracował również jako reżyser filmów krótkometrażowych dla francuskich stacji Arte i Canal +. Jego film "Un taxi pour Reykjavik" był wielokrotnie prezentowany na międzynarodowych festiwalach filmowych. Prace fotograficzne Damiena wystawiane są przede wszystkim w paryskiej Spree Gallery.

Damien PeyretSwim & Steam
Wernisaż: 30.09.2010
Termin: 1.10-28.11.2010

Yours Gallery
Krakowskie Przedmieście 33
Warszawa

(c) Damien Peyret

(c) Damien Peyret

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
“Projekt ten mówi o cierpieniu, słabościach, ale i sile. Pokazuje porażki i sukcesy w codziennej walce o przetrwanie. Niewielu wie o istnieniu tych ludzi.” Wystawa...
16
5
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do końca września
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do...
AMA Film Academy od 9 lat z powodzeniem zajmuje się kształceniem młodych filmowców. Uczy na kierunkach: operatorskich, reżyserskich, aktorskim, realizacji dźwięku,...
88
0
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Chcesz poznać nowe trendy i spojrzenia na fotografię? Weź udział w dwudniowych warsztatach z Bownikiem, organizowanych przez Instytut Fotografii Fort. Zgłoszenia tylko...
2
0
Powiązane artykuły