Wystawa Damiena Peyret w Yours Gallery

0
Marcin Grabowiecki
27 Wrzesień 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na wystawę Damiena Peyret, której otwarcie odbędzie się w Yours Gallery w najbliższy czwartek, 30 września o godz. 19:00. Cykl "Swim & Steam" to seria, wykonanych polaroidem, portretów ludzi spędzających czas w parujących, ciepłych źródłach. Prace francuskiego artysty będziemy mogli oglądać do 28 listopada 2010.
(c) Damien Peyret

Yours Gallery zaprasza na otwarcie wystawy Damiena Peyret zatytułowanej "Swim & Steam". Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 30 września 2010 o godzinie 19:00. Wystawę będzie można oglądać do 28 listopada 2010.

Damien Peyret od początku, gdy zaczął zajmować się fotografią, traktował ją jako pozostającą w dialogu z jego pracą filmowca. "Swim & Steam" jest najlepszym przykładem tej relacji twórczej. Projekt powstał w związku z produkcją wielokrotnie pokazywanego i docenianego przez jury międzynarodowych konkursów filmu "Un taxi pour Reykjavik". Ten zgodny dialog nie odebrał jednak fotograficznemu dziełu autonomii, podkreślił zaś wspólne dla filmu i fotografii zainteresowanie tą wąską przestrzenią, w której rzeczywistość miesza się z fikcją, a obraz staje się jedynym dowodem na istnienie tego niezwykłego, niejednoznacznego świata.

"Swim & Steam" to seria zdjęć wykonana polaroidem SX70. Estetyka polaroida wzmacnia tutaj poczucie przekroczenia granicy realności. Portrety kobiet i mężczyzn spędzających czas w parujących, ciepłych źródłach składają się na opowieść niczym z innego świata - spokojniejszego, zdystansowanego, pozwalającego na życie niemal bez grawitacji. Bohaterowie Peyreta potraktowani są z czułością, fotograf pozostawia też przestrzeń na kontemplacje, na czerpanie z ich spokoju.

Polaroid daje artyście niezwykłą sposobność do zbudowania tej lekko zamglonej, turkusowej przestrzeni, w której szczegóły nikną pod taflą wody. Niedoskonałość i rola przypadku, za które artyści pokochali polaroida, sprawdza się tutaj doskonale, również jako podkreślenie ulotności i niestałości tego stanu orbitowania.


W 2007 roku w Muzeum Fotografii w Reykjaviku miała miejsce premiera projektu "Swim & Steam", który po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie w warszawskiej Yours Gallery.
(c) Damien Peyret

Damien Peyret (1961) mieszka i pracuje w Paryżu. Po ukończeniu studiów na kierunku wzornictwo przemysłowe założył magazyn "Trajectoire Visuelle" i związał się z rynkiem reklamowym. Od 1997 jego zainteresowania skupiają się przede wszystkim na produkcji filmowej i fotografii. Pracował również jako reżyser filmów krótkometrażowych dla francuskich stacji Arte i Canal +. Jego film "Un taxi pour Reykjavik" był wielokrotnie prezentowany na międzynarodowych festiwalach filmowych. Prace fotograficzne Damiena wystawiane są przede wszystkim w paryskiej Spree Gallery.

Damien PeyretSwim & Steam
Wernisaż: 30.09.2010
Termin: 1.10-28.11.2010

Yours Gallery
Krakowskie Przedmieście 33
Warszawa

(c) Damien Peyret

(c) Damien Peyret

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
0
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
0
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
1
2
Powiązane artykuły