Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

"Zjawisko naturalne" Basi Sokołowskiej w Toruniu

0

Autor: Marcin Grabowiecki

16 Wrzesień 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy na nową wystawę Basi Sokołowskiej, którą będziemy mogli zobaczyć w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Pod tytułem "Zjawisko naturalne" kryją się wykonane w różnych technikach fotografie pochodzące z bogatego archiwum artystki. Wernisaż w piątek 24 września o godz. 18:00. Wystawa potrwa do 24 października 2010.
fot. Basia Sokołowska

24 września 2010 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu otwarta zostanie wystawa Basi Sokołowskiej "Zjawisko naturalne." Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 17 października 2010.

Prezentowana w 2009 roku w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej wystawa Basi Sokołowskiej "Mroczne przejście", a także wydany z tej okazji bogato ilustrowany autorski album, pozwoliły zapoznać się bliżej z dotychczasowym dorobkiem autorki. Prezentacja toruńska będzie swoistym rozwinięciem koncepcji, które ujawnione zostały w wystawie w Zamku Ujazdowskim. Dla artystki fotografowanie jest sposobem oswajania rzeczywistości, budowania związków z otoczeniem, wizualnego i emocjonalnego przetwarzania i przyswajania tego, co nas otacza.

fot. Basia Sokołowska

Ważna jest dla mnie procesualność fotografii, a w to wpisana jest przemiana. To widać po tym, jak ewoluuje moja fotografia: zaczęłam od postmodernistycznej zabawy z kompleksową kompozycją i bogatą kolorystyką (Carmen Infinitum, Internior/Mieszkanie), ewoluując ku formom bardziej abstrakcyjnym i syntetycznym (Poza Powierzchnię, Ars Moriendi, Chrysalis). Ostatnio też zwróciłam się ku fotografii dokumentalnej w cyklach "Gdzie indziej" czy "Untold Narratives". Mimo różnych stylistyk moją fotografię łączy problematyka, wokół której krążę, jak relacja między wnętrzem i światem zewnętrznym, wielowarstwowość, procesualność, symbol - mówi autorka o swoich pracach. (Krzysztof Jurecki, Poszukiwanie sensu fotografii. Rozmowy o sztuce.)

fot. Basia Sokołowska

W "Zjawisku naturalnym" Basia Sokołowska prezentuje obszerny materiał wizualny pochodzący z lat 1989-2010 nawiązujący do trzech fotograficznych cykli "Ars Moriendi" (1997-8), "Chrysalis" (2003) i "Tkanki/Adaptation" (2005), także obecnych na wystawie. Większość fotografii na wystawie pochodzi z bogatego archiwum artystki i będzie publicznie prezentowana po raz pierwszy. Zdjęcia zostały wykonane w różnych technikach - na wystawie obecna jest klasyczna fotografia czarno-biała, zarówno małoobrazkowa jak i wielkoformatowa, heliografia, fotografia cyfrowa, wykonana zarówno profesjonalnym sprzętem jak i telefonem komórkowym. Fotografie, rysunki i notatki, na wystawie łączy wspólna tematyka, która pokazuje długofalową fascynację autorki zjawiskami organicznymi, we wszystkich swoich przejawach. Zaprojektowany przez autorkę katalog, zestawiający w oryginalny sposób materiał z wystawy stanowi integralną część prezentacji.

fot. Basia Sokołowska

Basia Sokołowska studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz na University of Sydney w Australii. Jej fotografie były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Australii, Europie i Japonii. Jest członkiem ZPAFu od 2003. W ubiegłym roku Centrum Sztuki Współczesnej wydało obszerną publikację o jej twórczości "Mroczne Przejście". Jej fotografie znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Bibliotheque Nationale w Paryżu oraz wielu kolekcjach prywatnych. Basia Sokołowska wykłada w Europejskiej Akademii Fotografii i Studium Fotografii ZPAF w Warszawie.

Więcej informacji na www.sokolowska.com.

Basia SokołowskaZjawisko naturalne

Wernisaż: 24.09, godz. 18:00
Termin: 25.09-24.10.2010

Galeria Sztuki Wozownia
ul. Ducha Świętego, Toruń

fot. Basia Sokołowska
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
2
0
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło - zdjęcia tych fotografów będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy
3
0
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Do 30 listopada obowiązywać będzie specjalna oferta na produkty Irix oraz Irix Edge. Obiektywy i filtry tego producenta objęte zostaną atrakcyjnymi promocjami.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)