Imago, czyli wkraczanie w dorosłość. Premiera albumu Zuzy Krajewskiej już w najbliższy piątek

Autor: Michał Chrzanowski

15 Maj 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Imago jest zbiorem niemal 100 fotografii z projektu, który Zuza Krajewska realizowała na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy w zakładzie poprawczym w podwarszawskim Studzieńcu. Premiera albumu już w najbliższy piątek w Warszawie.

Imago jest efektem artystyczno-społecznego projektu Zuzy Krajewskiej, który tworzy fotograficzną opowieść o wychowankach Zakładu Poprawczego w Studzieńcu. Poruszające portrety, zdjęcia z codziennego życia w poprawczaku zestawione zostały ze zdjęciami miejsc i ich historiami. Całość tworzy poruszający obraz polskiej rzeczywistości małych miast i wsi, gdzie bieda, brak perspektyw i niemoc rodziców sprawia, że dzieci wybierają właśnie te najprostsze i najgorsze rozwiązania.

fot. Zuza Krajewska, Sebastian. Świat jest piękny, z cyklu „Imago”, 2016

Zuza Krajewska pierwszy raz pojechała do Studzieńca na początku 2016 roku i od tego czasu regularnie tam wraca. Fotografuje chłopaków między dzieciństwem a dorosłością – stąd zresztą tytuł projektu. Jak pisze kurator projektu Michał Suchora „imago to termin entomologiczny oznaczający stadium rozwoju owada“. Bohaterowie zdjęć Krajewskiej w drodze między dzieciństwem a dorosłością zdążyli już być mocno przez życie poharatani.

- Poprawczak to jest takie miejsce, gdzie obok siebie siedzą chłopcy, którzy ukradli telewizor i tacy, którzy kogoś pobili, zgwałcili albo zabili - opowiada Krajewska - Jedni i drudzy są ze złych domów. Nastoletnie matki, pijani ojcowie, agresywne babcie, wujowie recydywiści i wielka bieda w tle - dodaje.

Premiera albumu Imago odbędzie się już w najbliższy piątek, 19 maja o godzinie 19:00 w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Pańska 3). Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.

Zuza Krajewska - fotografka i filmowiec, absolwentka gdańskiej ASP. W swojej pracy gra z konwencjami i ignoruje ograniczenia narzucone przez mainstreamowe media. Pokazywała swoje prace na wystawach m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Instytucie Polskim w Berlinie i warszawskim Muzeum Narodowym, które kupiło kilka do stałej kolekcji. Zdjęcia z projektu IMAGO były wystawiane m.in. w Griffin Art Space, Galerii Raster i – podczas Photo London – w Annroy Gallery oraz publikowane w magazynach British Journal of Photography, I-D, Dazed, M Le Magazine du Monde, Vogue Italia, EyesOpen!, Collection of Documentaries, The Steidz, Be Capricious, Fort Magazine, Hunger, iGNANT, Monrove, The Calvert Journal.

zdjęcie główne: fot. Zuza Krajewska, Andrzej i Adrian, fotografia z cyklu Imago

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
Podczas wczorajszej inauguracji Fotofestiwalu poznaliśmy zwycięzców konkursu na najlepszą Fotograficzną Publikację Roku. Główną nagrodę otrzymała książka „Antologia spojrzeń”, będąca...
2
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu...
9
Powiązane artykuły