Magazyn FotoIndex - nr 9

0

Autor: Marcin Grabowiecki

13 Czerwiec 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Dostępny jest już dziewiąty, specjalny numer Magazynu FotoIndex, poświęcony w całości współczesnej fotografii portugalskiej.

Na numer specjalny Magazynu FotoIndex składają się materiały dziewięciu autorów z kraju nad Tagiem, zajmujących się dokumentem i reportażem: Alberto Monteiro "Sea And People", Paulo Alegria "Romeiros", Luis Duarte "Vaca Das Cordas", Sofia Quintas "Love Motels", Alfredo Munoz de Oliveira "Habitats", Joao Pina "For Your Free Thinking", Manuel Luis Cochofel "Slow (instant) Portraits", Nelson d'Aires "Leandro", Pedro Nunes "The People's State".

Portugalia to kraj o bogatej historii, również tej historii ostatnich lat, która do dziś ma wpływ na życie społeczne, kulturalne i polityczne. Nie sposób w jednym numerze opowiedzieć o trudnych relacjach z byłymi koloniami, o ludziach Rewolucji Goździków, o rozliczeniu się z przeszłością ofiar i prześladowców z salazarjańskich służb specjalnych, o portugalskich komunistach, nacjonalistach, korupcji i footballu.

Przedstawiliśmy mozaikę składającą się z elementów anonsujących różne problemy, przefiltrowaną przez talent i wrażliwość naszych gości. Wybrani przez nas fotografowie to aktywni dziś reporterzy agencyjni i prasowi, dokumentaliści i artyści fotograficy tworzący subiektywne dokumenty, to również znaczące postaci nadające ton portugalskiej społeczności fotograficznej - liderzy najważniejszych grup fotograficznych, twórcy pionierskich portali z fotografią dokumentalną, wpływowych galerii i wydawnictw. Był to trudny wybór, zabrakło tym razem miejsca dla innych znanych i ważnych fotografów, potraktujmy ten zeszyt jako spotkanie zapoznawcze - pisze Marcin Górski, kurator numeru specjalnego, prezes Gliwickiego Domu Fotografii oraz portugalskiego kolektywu Fotoalternativa.

Magazyn Fotografii FotoIndex to wydawany w formacie elektronicznym periodyk, promujący szeroko rozumianą fotografię dokumentalną. Obecne wydanie magazynu dostępne jest do pobrania ze strony fotoindex.org.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Wyjątkowe, jubileuszowe wydanie Digital Camera Polska do kupienia w przedsprzedaży
Wyjątkowe, jubileuszowe wydanie Digital Camera Polska do kupienia w przedsprzedaży
Magazyn Digital Camera świętuje 10 lat obecności na polskim rynku. Z tej okazji powstało specjalne urodzinowe wydanie, a w nim między innymi hołd dla Helmuta Newtona, który w tym miesiącu...
5
0
NAC wydaje album poświęcony Wojciechowi Tuszko. Odkryj archiwum jednego z najważniejszych polskich teoretyków fotografii
NAC wydaje album poświęcony Wojciechowi Tuszko. Odkryj archiwum jednego z najważniejszych polskich...
„Wojciech Tuszko – fotograf” to pierwsza publikacja książkowa w całości poświęcona znanemu chemikowi i teoretykowi fotografii, który przez kilkadziesiąt lat był również czynnym fotografem.
53
0
Wrześniowy numer magazynu Digital Camera Polska już w sprzedaży
Wrześniowy numer magazynu Digital Camera Polska już w sprzedaży
Jesienna fotografia przyrody, inspirujące wywiady, testy sprzętowych nowości i kreatywne fotoprojekty. Wszystko to, i wiele więcej, znajdziecie w najnowszym numerze Digital Camera Polska
0
0
Powiązane artykuły