Powitajcie kodek H.266 (VVC) - dwa razy mniejszy plik, bez pogorszenia obrazu

0

Autor: Krzysztof Mularczyk

8 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Ma to być "skok kwantowy w wydajności kodowania” - tak o nowym kodeku mówią jego twórcy. H.266 zmniejszy rozmiar filmów 4K dwukrotnie, bez utraty jakości.

Twórca popularnych kodeków wideo H.264 i H.265, firma Fraunhofer HHI, poinformowała o swoim najnowszym dziele, nazwanym H.266. Najnowsza wersja kodeka, zwana również Versatile Video Coding (VVC) będzie oferowała tę samą jakość obrazu, ale przy niemal dwukrotnym zmniejszeniu rozmiaru pliku.

Dwa razy mniej, bez utraty jakości

Dla porównania, poprzedni standard H.265/HEVC wymaga około 10 gigabajtów danych do transmisji 90-minowego obrazu UHD. Dzięki nowej technologii do osiągnięcia tej samej jakości wymagane jest tylko 5 gigabajtów danych. Ma to zapoczątkować nową erę lekkiego strumieniowania 4K, ale pozytywnie odbije się to także na rozwoju 8K i formatów wysokiej rozdzielczości 360°, stosowanych w rozwiązaniach świata wirtualnego.

H.266/VVC - kiedy go zobaczymy?

Prace nad nowym standardem trwały ponad trzy lata. Kiedy zobaczymy go w urządzeniach konsumenckich? Zapewne wkrótce. Fraunhofer HHI podaje, że tej jesieni opublikuje pierwsze oprogramowanie (zarówno dla kodera jak i dekodera) wspierające H.266/VVC. Szacuje się więc, że pierwsze smartfony lub kamery obsługujące nowy kodek mogą pojawić się już w przyszłym roku.

Niewykluczone też, że ta technologia znajdzie swoje odbicie w przyszłości również w fotografii. Jak wiemy format obrazu HEIF, wdrożony przez Apple w iPhone'ach i, ostatnio, przez Canona w 1D X Mark III - opiera się na kompresji H.265/HEVC. Zatem być może nowe rozwiązania z VVC znajdą zastosowanie także w lepszej kompresji zdjęć.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Nikon Webcam Utility - aparaty jako kamery internetowe dla użytkowników Windowsa
Nikon Webcam Utility - aparaty jako kamery internetowe dla użytkowników Windowsa
Wzorem innych producentów, także i Nikon wypuszcza oprogramowanie, które umożliwi wykorzystywanie korpusów producenta w roli kamer internetowych. Póki co, wsparcie...
4
0
Boris FX Optics - efekty z Hollywood dla fotografów
Boris FX Optics - efekty z Hollywood dla fotografów
Nowe oprogramowanie cenionego producenta pozwoli stosować filmowe efekty i grading z hollywoodzkich produkcji podczas edycji nieruchomych zdjęć. Boris FX Optics to samodzielne oprogramowanie lub...
9
1
MyHeritage Photo Enhancer - sztuczna inteligencja, która da nowe życie starym fotografiom
MyHeritage Photo Enhancer - sztuczna inteligencja, która da nowe życie starym fotografiom
Układy AI to prawdopodobnie przyszłość edycji zdjęć. O ile jednak jeszcze nie robią furory w temacie postprodukcji, to już teraz są w stanie dokonać lepszej...
74
3