Powitajcie kodek H.266 (VVC) - dwa razy mniejszy plik, bez pogorszenia obrazu

0

Autor: Krzysztof Mularczyk

8 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Ma to być "skok kwantowy w wydajności kodowania” - tak o nowym kodeku mówią jego twórcy. H.266 zmniejszy rozmiar filmów 4K dwukrotnie, bez utraty jakości.

Twórca popularnych kodeków wideo H.264 i H.265, firma Fraunhofer HHI, poinformowała o swoim najnowszym dziele, nazwanym H.266. Najnowsza wersja kodeka, zwana również Versatile Video Coding (VVC) będzie oferowała tę samą jakość obrazu, ale przy niemal dwukrotnym zmniejszeniu rozmiaru pliku.

Dwa razy mniej, bez utraty jakości

Dla porównania, poprzedni standard H.265/HEVC wymaga około 10 gigabajtów danych do transmisji 90-minowego obrazu UHD. Dzięki nowej technologii do osiągnięcia tej samej jakości wymagane jest tylko 5 gigabajtów danych. Ma to zapoczątkować nową erę lekkiego strumieniowania 4K, ale pozytywnie odbije się to także na rozwoju 8K i formatów wysokiej rozdzielczości 360°, stosowanych w rozwiązaniach świata wirtualnego.

H.266/VVC - kiedy go zobaczymy?

Prace nad nowym standardem trwały ponad trzy lata. Kiedy zobaczymy go w urządzeniach konsumenckich? Zapewne wkrótce. Fraunhofer HHI podaje, że tej jesieni opublikuje pierwsze oprogramowanie (zarówno dla kodera jak i dekodera) wspierające H.266/VVC. Szacuje się więc, że pierwsze smartfony lub kamery obsługujące nowy kodek mogą pojawić się już w przyszłym roku.

Niewykluczone też, że ta technologia znajdzie swoje odbicie w przyszłości również w fotografii. Jak wiemy format obrazu HEIF, wdrożony przez Apple w iPhone'ach i, ostatnio, przez Canona w 1D X Mark III - opiera się na kompresji H.265/HEVC. Zatem być może nowe rozwiązania z VVC znajdą zastosowanie także w lepszej kompresji zdjęć.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
Najnowsza wersja DxO PhotoLab wprowadza wytrenowany o układy AI silnik DeepPRIME, który m.in. zapewnić ma wyjątkowy system odszumiania. Nowości...
16
2
Nowy Photoshop to festiwal sztucznej inteligencji. Właśnie wkraczamy w przyszłość obróbki zdjęć
Nowy Photoshop to festiwal sztucznej inteligencji. Właśnie wkraczamy w przyszłość obróbki zdjęć
Dziś chyba nikt nie ma już wątpliwości, że przyszłość postprodukcji będzie opierać się o funkcje AI, wytrenowane za pomocą sieci neuronowych. Okazuje się jednak, że...
36
1
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Dziś Adobe udostępniło aktualizację aplikacji Lightroom Classic do wersji 10. Wraz z nią otrzymujemy wiele ciekawych usprawnień, w tym chyba najważniejszy zaawansowany...
36
0