Adobe uaktualnia ekosystem Lightrooma i wprowadza nową funkcję Enhance Details. Ale to nie jedyne zmiany

Autor: Michał Chrzanowski

13 Luty 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Lightroom CC i Lightroom Classic CC doczekały się kolejnej aktualizacji. Spośród wprowadzonych nowości najciekawiej prezentuje się funkcja Enhance Details, która zdaniem Adobe o 30% poprawia szczegółowość RAW oraz optymalizuje wyświetlanie kolorów zarejestrowanych aparatami z matrycami o układzie Bayera oraz X-Trans.

Adobe słynie z cyklicznego usprawniania istniejących rozwiązań Lightrooma, jak i częstego wprowadzania nowych rozwiązań zwiększających lub poprawiających działanie programu. Ostatnia aktualizacja to odpowiedź na prośby szerokiej grupy fotografów. Producent zaprezentował funkcję Enhance Details, która pozwala na demozaikowanie (odtwarzanie kolorów) w zupełnie nowy sposób, aby lepiej wyświetlić drobne szczegóły uchwycone w kadrze, jak również korygować niepoprawne prezentowanie kolorów.

Co więcej, wprowadzone narzędzie będzie optymalnie działać nie tylko w przypadku fotografii zarejestrowanych aparatami wyposażonymi w sensory z konwencjonalną siatką Bayera (Canon, Nikon, Sony itp.), lecz także z tymi korzystającymi z matryc X-Trans, na których filtry barwne są rozłożone nieregularnie. Tak więc użytkownicy Fujifilm mogę mieć spore powody do radości, gdyż nie od dziś wiadomo, że Lightroom nie do końca radził sobie z wiernym odwzorowaniem szczegółowości i kolorystyki plików RAW.

Enhance Details - o 30% ostrzejsze zdjęcia i lepsza kolorystyka

Demozaikowanie ta bardzo istotny element procesu przetwarzania zarejestrowanego obrazu, gdyż to właśnie od niego zależy optymalna i wierna reprodukcja kolorów na zdjęciu. A dzięki funkcji Enhance Details Lightroom ma sobie z tym radzić jeszcze lepiej. Za nowym narzędziem stoi technologia Adobe Sensei, która integruje wszystkie aspekty sztucznej inteligencji, w tym możliwość „głębokiego uczenia maszynowego“.

- Enhance Details używa szeroko wyszkolonej splotowej sieci neuronowej (CNN -  Convolutional Neural Net) w celu optymalizacji uzyskania maksymalnej jakości obrazu. Przeszkoliliśmy sieć neuronową w oparciu o odtwarzanie kolorów z surowych plików RAW, wykorzystując problematyczne przykłady, a następnie wykorzystaliśmy nowe platformy uczenia maszynowego wbudowane w najnowsze systemy operacyjne Mac OS i Win10 do obsługi tej sieci. Głęboką sieć neuronową „wytrenowaliśmy“ na ponad miliardach przykładów. Każdy z nich zawierał jedną lub więcej głównych cech, które powodują poważne problemy wyświetlania barw. Opracowaliśmy dwa modele: jeden dla czujników Bayera i drugi dla sensorów Fujifilm X-Trans. W rezultacie wprowadzone ulepszenia zapewnią oszałamiające rezultaty, w tym wyższą rozdzielczość i dokładniejsze renderowanie krawędzi i szczegółów, z mniejszą ilością artefaktów, takich jak nietrafione kolory czy mora - zaznacza producent.

Na tym nie koniec

Udostępniona aktualizacja wprowadza także nowe narzędzia łączenia kilku zdjęć w HDR, panoramę lub panoramę HDR o zwiększonej dynamice oraz wskaźniki histogramu, które na obrazie wyświetlają prześwietlenia lub niedoświetlenia kadru. Z tych funkcji ucieszą się użytkownicy Lightrooma CC (zarówno na Windows, jak i Mac OS). Natomiast w mobilnej wersji programu będziemy mogli wreszcie łatwo oznaczyć zdjęcie „ad-hoc“. - Zamiast tworzyć album i go udostępniać, możesz teraz wybrać dowolną liczbę zdjęć, które chcesz natychmiastowo przesłać, na przykład na stronę internetową - podkreśla producent.

Aktualizacja ekosystemu Lightrooma jest już dostępna do pobrania. Po więcej informacji o wprowadzonych nowościach odsyłamy bloga Adobe.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Adobe Creative Cloud Express - webowy kombajn dla kreatywnych, którzy nie mają czasu na Photoshopa
Adobe Creative Cloud Express - webowy kombajn dla kreatywnych, którzy nie mają czasu na Photoshopa
Nowa apka Creative Cloud Express łączy w sobie funkcje Adobe Spark i szereg nowości, aby sprostać oczekiwaniom młodych twórców szukających sposobu na szybką pracę na...
7
Capture One 22 - bracketing HDR, panoramy, bezprzewodowy tethering i funkcje AI
Capture One 22 - bracketing HDR, panoramy, bezprzewodowy tethering i funkcje AI
Najnowsza wersja programu do edycji zdjęć Capture One jest już dostępna do pobrania. Nowa odsłona stawia przede wszystkim na wygodę pracy, wprowadzając funkcje,...
10
Masz Plan Fotograficzny Adobe CC? Programy Premiere Rush i Photoshop Express dostaniesz za darmo
Masz Plan Fotograficzny Adobe CC? Programy Premiere Rush i Photoshop Express dostaniesz za darmo
Adobe robi ukłon w stronę współczesnych twórców i udostępnia subskrybentom Planu Fotograficznego dwie ważne aplikacje, które pozwolą na jeszcze szybszą pracę w...
6