Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku

Autor: Maciej Luśtyk

17 Marzec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony E?

W zeszłym roku Tamron stał się pierwszym zewnętrznym producentem, który zaprezentował pełnoklatkowy obiektyw do systemu Z. Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD Nie jest ani konstrukcją nową ani najbardziej popularną, ale pokazał, że producent zamierza dokonać ekspansji poza system Sony E. Teraz otrzymujemy wgląd w kolejne plany producenta.

W wywiadzie przeprowadzonym przez francuski serwis Phototrend podczas targów CP+ 2023 manager marketingu działu obrazowania Tamrona Kota Misawa zdradził jak wyglądają prace nad rozwojem oferty.

Mocowania E i Z są podobne, ale dużo czasu zajmuje przeprojektowanie software'u i elektroniki

Co chyba najciekawsze, z punktu widzenia odbiorcy, według Misawy mocowania Sony E i Nikon Z są bardzo podobne pod względem technicznym, co nie wymaga od producenta znacznego przeprojektowywania konstrukcji dotychczasowych szkieł i co skraca czas potrzebny na opracowanie adaptowanych wersji. Z drugiej strony jednak przedstawiciel Tamrona zaznacza, że sporo czasu zajmuje stworzenie nowego software’u i modyfikacja elektroniki obiektywów.

Przeczytaj także:
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD do Nikon Z - zdjęcia przykładowe [RAW]

Do sprzedaży wchodzi właśnie Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD z mocowaniem Nikon Z. Ten teleobiektyw stanowi jednocześnie zapowiedź rozszerzenia oferty japońskiego producenta o nowe mocowanie. Czy to udany debiut? Przekonajcie się oglądając pierwsze zdjęcia testowe. [Czytaj więcej]

Tak czy inaczej, wygląda na to, że kolejne obiektywy Tamrona z mocowaniem Z zobaczymy już niebawem. I kto wie, może będzie ich więcej, niż moglibyśmy się spodziewać.

Tamron chciałby zaadaptować pod Nikona całą gamę szkieł dostępnych w systemie Sony E

- Jeszcze w tym roku planujemy rozszerzyć nasz katalog w mocowaniu Nikon Z. Jeśli będzie to tylko możliwe, chcielibyśmy by w tym systemie dostępna była cała nasza oferta szkieł zaprezentowanych wcześniej w systemie Sony E. Póki co, nie zdecydowaliśmy jeszcze jednak, które dokładnie modele zostaną opracowane w pierwszej kolejności - komentuje Kota Misawa.

Z pewnością nie należy się spodziewać, że Tamron w tym roku zbombarduje nas całą salwą obiektywów do Nikona, ale jeśli słowa managera mają moc sprawczą oznacza to, że w ciągu najbliższych lat oferta systemu Z może rozszerzyć się o 15 przystępnych cenowo obiektywów. A należy też brać pod uwagę, że prawdopodobnie zupełnie nowe, nadchodzące konstrukcje będą projektowane na raz pod kilka systemów.

Profesjonalne szkła na horyzoncie?

Misawa zdradza, że oprócz produkcji kompaktowych, przystępnych cenowo zoomów, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością, firma obecnie dużo uwagi poświęca również potrzebom filmujących, a także rozważa wprowadzenie nowych pozycji high-endowych.

Czy oznacza to, że Tamron weźmie się za jasne stałki? Bardzo chcielibyśmy zobaczyć chociaż bezlusterkowe wcielenie jasnych stałek z linii SP. Z pewnością nadchodzące miesiące zdradzą nam nieco więcej na temat kolejnych planów producenta.

Źródło: phototrend.fr.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox oficjalnie zaprezentował jeden z najbardziej imponujących obiektywów filmowych, jakie ujrzały światło dzienne. Szkło zamyka wyjątkowo uniwersalny zakres ogniskowych i wysokiej...
7
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w niższej cenie
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w...
Interesuje cię tworzenie przestrzennych filmów, stworzonych do oglądania w goglach VR? Najnowszy obiektyw Canona to prawdopodobnie jedno z najbardziej przystępnych cenowo rozwiązań,...
4
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło zadebiutowało właśnie na sklepowych półkach w cenie 2799...
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)