Sigma wchodzi do systemu Nikon Z - na początek 3 obiektywy

Autor: Maciej Luśtyk

22 Luty 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Użytkownicy bezlusterkowców Nikona mają kolejny powód do radości. Sigma zapowiedziała długo oczekiwane plany produkcji obiektywów do systemu Z.

Sigma rozszerza swoje wsparcie o kolejne mocowanie. Poza wariantami Sony E, L-Mount i Fujifilm X japońskie obiektywy kupimy już niebawem także w wersji z bagnetem Nikon Z. Plany produkcji szkieł do systemu Nikona producent przedstawił w oficjalnym komunikacie prasowym.

Na początek z mocowaniem Z zadebiutują 3 dobrze znane nam już, kompaktowe obiektywy APS-C, czyli modele Sigma 16 mm f/1.4 DC DN, Sigma 30 mm f/1.4 DC DN i Sigma 56 mm f/1.4 DC DN, będące odpowiednikami szkieł o ogniskowych 24 mm, 45 mm i 85 mm.

Sigma 16 mm f/1.4 DC DN, Sigma 30 mm f/1.4 DC DN i Sigma 56 mm f/1.4 DC DN

Wszystko to konstrukcje pamiętające połowę zeszłej dekady (oryginalnie miały swoje premiery w latach 2016-2018), ale producent obiecuje, że każdy z modeli kierowanych do Nikona otrzymał nowy algorytm AF, zoptymalizowany pod kątem współpracy z najnowszymi układami śledzenia. Nowe szkła mają więc dobrze współpracować z systemami detekcji, a także będą wspierane wbudowanymi profilami korekcji wad optycznych. Otrzymały też system uszczelnień przed kurzem i zachlapaniami.

Cena i dostępność

Obiektywy Sigma z mocowaniem Nikon Z mają trafić do sprzedaży w kwietniu 2023 roku. Cena jak na razie pozostaje nieznana, ale prawdopodobnie należy spodziewać się podobnego pułapu jak w przypadku pokazanych niedawno wersji do Fujifilm X (1500-1900 zł).

Jednym słowem zapowiada się gratka dla użytkowników Z50, Z fc i Z30.

Oczywiście to dopiero początek i w niedalekiej przyszłości należy spodziewać się kolejnych odsłon optyki Sigmy z bagnetem Z. Czekamy ze zniecierpliwieniem!

Źródło: press.sigmaphoto.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans 24 mm f/1.4 - jasny ekwiwalent 35 mm za 500 zł. Żal nie kupić
7Artisans 24 mm f/1.4 - jasny ekwiwalent 35 mm za 500 zł. Żal nie kupić
7Artisans prezentuje kolejny ciekawy obiektyw manualny. Tym razem jest to supertani odpowiednik obiektywu 35 mm do aparatów Fujifilm X.
6
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikon poszerza portfolio obiektywów niepełnoklatkowych. Zaprezentowany właśnie Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 będzie odpowiednikiem klasycznej 35-tki, lubianej wśród fotografów za uniwersalność.
6
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiedział rozszerzenie katalogu filmowej optyki o jasny model 65 mm T1.5, czym uzupełni lukę w zakresie krótkich portretowych teleobiektywów.
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)