HD Pentax-D FA Macro 100 mm f/2.8 ED AW - nowy makroobiektyw w systemie Pentax

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Październik 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Firma Ricoh wprowadza na rynek nowy obiektyw do fotografii makro - w pełni uszczelniony i z nowym autofokusem. To następca systemowej konstrukcji z 2009 roku. Są już pierwsze sample.

Właściciel marki Pentax, firma Ricoh poinformowała o nowym obiektywie HD Pentax-D FA Macro 100 mm f/2.8 ED AW. To konstrukcja pełnoklatkowa dla fotografów makro o współczynniku odwzorowania 1:1, która ma zastąpić 13-letniego już poprzednika.

W nowej wersji producent zastosował przeprojektowaną optykę, która ma optymalizować rozdzielczość i kontrast. Konstrukcja składa się z 10 soczewek ustawionych w 8 grupach, w tym z jednego elementu optyczny ze szkła ED o superniskiej dyspersji (Extra-low Dispersion) i dwóch elementów ze szkła o anomalnej dyspersji. Obiektyw posiada również powłoki High Definition (HD) oraz Super Protect (SP). Powłoka HD Coating ma za zadanie zminimalizować odbicia w konstrukcji obiektywu, natomiast powłoka SP Coating chroni przedni element, odpychając od niego brud i wodę.

Nowością w obiektywie jest także system ustawiania ostrości Fixed Rear Element Extension (FREE), pozwalający na ręczne przeostrzanie i ostrzenie od 13 cm.

Wymiary nowego obiektywu to 65 x 80 mm, a waga 387 g. Jest zatem poręczną konstrukcją, na dodatek w obudowie z aluminium i solidnymi uszczelnieniami w 6 miejscach, zapobiegającymi przedostawaniu się kurzu i wilgoci do wnętrza obiektywu.

HD Pentax-D FA Macro 100 mm f/2.8 ED AW - cena i dostępność

Nowy obiektyw HD Pentax-D FA Macro 100 mm f/2.8 ED AW ma wejść do sprzedaży w grudniu tego roku w cenie 3399 zł.

Poza standardową wersją w kolorze czarnym, obiektyw będzie również dostępny w specjalnej edycji w kolorze srebrnym - dostępność limitowanej wersji będzie ograniczona do zaledwie 300 sztuk na całym świecie.

HD Pentax-D FA Macro 100 mm f/2.8 ED AW - zdjęcia przykładowe producenta

Producent udostępnił już pierwsze zdjęcia testowe z nowego obiektywu. Wszystkie wykonane aparatem Pentax K-1 Mark II.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon podnosi poprzeczkę w temacie obiektywów portretowych. Najnowszy model 135 mm f/1.8, ochrzczony mianem „Plena” oferować ma imponującą jakość optyczną i być nowym obiektem...
13
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
6
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13