Fujifilm Fujinon XF 23 mm f/1.4 R LM WR i Fujinon 33 mm f/1.4 R LM WR - nowa generacja jasnych stałek

Autor: Maciej Luśtyk

2 Wrzesień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Fujifilm zaprezentowało dwa jasne obiektywy do aparatów APS-C. Modele Fujinon XF 23 mm f/1.4 R LM WR i Fujinon 33 mm f/1.4 R LM WR dzielą ze sobą niemal identycznie układy optyczne i wymiary, dzięki czemu oprócz zastosowań fotograficznych będą też ciekawą propozycją do filmowej pracy z gimbalami.

Po niemal dekadzie obecności na rynku bezlusterkowców, Fujifilm zabiera się wreszcie za aktualizacje linii jasnych stałek. Model Fujinon XF 23 mm f/1.4 R LM WR (ekwiwalent 35 mm) zastąpi leciwego już Fujinona XF 23 mm f/1.4, a nowy Fujinon 33 mm f/1.4 R LM WR (ekwiwalent 50 mm) wypełni lukę w ofercie standardowej ogniskowej.

Spójna budowa i spójna jakość - Fujifilm wyznacza kierunek rozwoju nowej systemowej optyki

Obydwa modele dzielą ze sobą praktycznie identyczną konstrukcję. Ich układy optyczne zbudowano na bazie 15 soczewek w 10 grupach, wsród których znajdziemy dwie soczewki asferyczne i trzy soczewki ED oraz 9-listkowe przysłony. Producent obiecuje, że są to obiektywy przystosowane do pracy z matrycami o wyższych rozdzielczościach, które dopiero pojawią się na rynku w przyszłości i mamy oczekiwać fenomenalnych wyników już od nominalnej wartości przysłony. Jedyną różnicą jest inna minimalna odległość ostrzenia - 19 cm dla obiektywu 23 mm i 30 cm dla obiektywu 33 mm.

Obiektywy wyposażono w ciche i szybkie liniowe silniki AF, które w parze z wewnętrznym systemem ogniskowania pozwolić mają na ostrzenie w czasie 0,04 s i oferować wygodną, płynną pracę podczas filmowania. Rejestrację ciekawych materiałów wideo ułatwi także zminimalizowany breathing.

Nowe obiektywy zostały także uszczelnione przed kurzem i wilgocią oraz mogą pochwalić się względnie kompaktowymi wymiarami. Szkła mierzą 67 x 74/78 mm i ważą 360/375 g. Spójne gabaryty czynią z nich jeszcze ciekawszą propozycję do pracy wideo. Co ważne, obydwa będą też oferowane w zbliżonych, choć niestety niezbyt niskich cenach.

Cena i dostępność

Obiektyw XF 33 mm F1.4 R LM WR trafi na rynek pod koniec września w cenie 3799 zł. Model XF 23 mm f/1.4 R LM WR trafi do sprzedaży w listopadzie w cenie 4699 zł. Co ciekawe, na zachodzie różnica w cenie obydwu modeli wynosi raptem 100 dolarów (ceny wynoszą kolejno 799 i 899 dolarów).

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm-x.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11
Powiązane artykuły