Fujifilm Fujinon XF 23 mm f/1.4 R LM WR i Fujinon 33 mm f/1.4 R LM WR - nowa generacja jasnych stałek

Autor: Maciej Luśtyk

2 Wrzesień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Fujifilm zaprezentowało dwa jasne obiektywy do aparatów APS-C. Modele Fujinon XF 23 mm f/1.4 R LM WR i Fujinon 33 mm f/1.4 R LM WR dzielą ze sobą niemal identycznie układy optyczne i wymiary, dzięki czemu oprócz zastosowań fotograficznych będą też ciekawą propozycją do filmowej pracy z gimbalami.

Po niemal dekadzie obecności na rynku bezlusterkowców, Fujifilm zabiera się wreszcie za aktualizacje linii jasnych stałek. Model Fujinon XF 23 mm f/1.4 R LM WR (ekwiwalent 35 mm) zastąpi leciwego już Fujinona XF 23 mm f/1.4, a nowy Fujinon 33 mm f/1.4 R LM WR (ekwiwalent 50 mm) wypełni lukę w ofercie standardowej ogniskowej.

Spójna budowa i spójna jakość - Fujifilm wyznacza kierunek rozwoju nowej systemowej optyki

Obydwa modele dzielą ze sobą praktycznie identyczną konstrukcję. Ich układy optyczne zbudowano na bazie 15 soczewek w 10 grupach, wsród których znajdziemy dwie soczewki asferyczne i trzy soczewki ED oraz 9-listkowe przysłony. Producent obiecuje, że są to obiektywy przystosowane do pracy z matrycami o wyższych rozdzielczościach, które dopiero pojawią się na rynku w przyszłości i mamy oczekiwać fenomenalnych wyników już od nominalnej wartości przysłony. Jedyną różnicą jest inna minimalna odległość ostrzenia - 19 cm dla obiektywu 23 mm i 30 cm dla obiektywu 33 mm.

Obiektywy wyposażono w ciche i szybkie liniowe silniki AF, które w parze z wewnętrznym systemem ogniskowania pozwolić mają na ostrzenie w czasie 0,04 s i oferować wygodną, płynną pracę podczas filmowania. Rejestrację ciekawych materiałów wideo ułatwi także zminimalizowany breathing.

Nowe obiektywy zostały także uszczelnione przed kurzem i wilgocią oraz mogą pochwalić się względnie kompaktowymi wymiarami. Szkła mierzą 67 x 74/78 mm i ważą 360/375 g. Spójne gabaryty czynią z nich jeszcze ciekawszą propozycję do pracy wideo. Co ważne, obydwa będą też oferowane w zbliżonych, choć niestety niezbyt niskich cenach.

Cena i dostępność

Obiektyw XF 33 mm F1.4 R LM WR trafi na rynek pod koniec września w cenie 3799 zł. Model XF 23 mm f/1.4 R LM WR trafi do sprzedaży w listopadzie w cenie 4699 zł. Co ciekawe, na zachodzie różnica w cenie obydwu modeli wynosi raptem 100 dolarów (ceny wynoszą kolejno 799 i 899 dolarów).

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm-x.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTArtisan 40 mm f/2.8 Macro 1:1 - uniwersalna i supertania makro portretówka do APS-C
TTArtisan 40 mm f/2.8 Macro 1:1 - uniwersalna i supertania makro portretówka do APS-C
Chiński producent zapowiada premierę nowego obiektywu, który zapewne stanie się pierwszym wyborem osób zaczynających swoją przygodę z fotografią makro i portretem....
10
7Artisans 25 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C
7Artisans 25 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C
Chiński producent prezentuje kolejny obiektyw z serii jasnych stałek do bezlusterkowych systemów APS-C. 7Artisans 25 mm f/0.95 mm to manualny odpowiednik obiektywu 35...
9
Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 - nowy chiński gracz na rynku filmowej optyki
Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 - nowy chiński gracz na rynku filmowej optyki
Chiński producent rozwiązań optycznych dla przemysłu zaprezentował swój pierwszy obiektyw kinematograficzny. To pełnoklatkowy zoom o uniwersalnym zasięgu, który...
5
Powiązane artykuły