Waży prawie 12 kg! Niezwykle rzadki obiektyw Leitz 17 mm f/2 wystawiony na sprzedaż

Autor: Krzysztof Mularczyk

16 Lipiec 2021
Artykuł na: minutę

Ten rzadki średnioformatowy obiektyw typu rybie oko waży 12 kg. Jest jedyny w swoim rodzaju i właśnie wystawiono go na sprzedaż. Cena to 47 200 dolarów!

Holenderski sklep Leica Lisse wystawił na sprzedaż niezwykle rzadki obiektyw. Hughes Leitz 17 mm f/2 to rybie oko o polu widzenia 163 stopnie, ale jego koło obrazowe pokrywa format 6x6. Intrygująca jest jego masa, bo obiektyw waży prawie 12 kg!

Nazwa "Hughes Leitz" została przyjęta pod koniec 1990 roku, kiedy Hughes Aircraft (USA) kupił Ernst Leitz Canada (ELCAN) i zmienił nazwę na Hughes Leitz Optical Technologies. Pod koniec 1997 r. Hughes Aircraft Co. sprzedał Hughes Leitz Optical Technologies firmie Raytheon Co. (USA) i zmieniła nazwę na ELCAN Optical Technologies. Dlatego ten obiektyw Hughes Leitz został najprawdopodobniej wyprodukowany między listopadem 1990 a grudniem 1997 roku.

Jeśli prawdą jest, że wyprodukowano jedynie jeden egzemplarz tego szkła, było ono już wystawiane na sprzedaż na początku 2018 roku za 24 500 dolarów. Tym razem jego cena jest dwa razy wyższa.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Lens Station gratis przy zakupie obiektywów do Sony E
Samyang Lens Station gratis przy zakupie obiektywów do Sony E
Samyang rusza z nową promocją, w ramach której do każdego obiektywu Samyang AF z mocowaniem Sony E otrzymamy gratis stacje do kalibracji i aktualizacji firmware’u...
25
Pergear 60 mm f/2.8 Ultra-Macro - dwukrotne powiększenie dla bezlusterkowców APS-C
Pergear 60 mm f/2.8 Ultra-Macro - dwukrotne powiększenie dla bezlusterkowców APS-C
Niedrogi obiektyw makro wprowadziła do sprzedaży firma Pergear. Charakteryzuje się aż 2-krotnym odwzorowaniem obrazu i przeznaczony jest do aparatów z matrycami APS-C i Micro 4/3.
7
Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD - nadchodzi najbardziej uniwersalny zoom do bezlusterkowców APS-C. Po raz pierwszy też do Fujifilm X
Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD - nadchodzi najbardziej uniwersalny zoom do...
Wreszcie się doczekaliśmy. Tamron zapowiada nowy obiektyw APS-C z popularnej serii bezlusterkowych zoomów, który oprócz wariantu do aparatów Sony E, po raz pierwszy...
8