7Artisans 35 mm f/5.6 - niedrogi pancake do Leica M

Autor: Maciej Luśtyk

23 Grudzień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Wszyscy wiemy, że optyka Leiki niejednokrotnie jest droższa niż sam aparat. Nowy naleśnik 7Artisans może być ciekawą propozycją dla osób kupujących pierwszy korpus Leica, a przy tym jest niewiele większy od dekielka.

Manualny 7Artisans 35 mm f/5.6 to typowy obiektyw pancake - niezbyt jasny, ale za to bardzo mały, dzięki czemu może stać się świetnym kompanem w wypadach z aparatem na miasto. Wystając niewiele poza obrys aparatu sprawi, że cały zestaw bez problemu zmieścimy do kieszeni kurtki. Do tego samo szkło wazy tylko 128 g.

7Artisans 35 mm f/5.6 to kompaktowa budowa, która niestety została przypłacona funkcjonalnością

Szkło zbudowano na bazie 5 elementów w 4 grupach, z wykorzystaniem dwóch soczewek o zwiększonej refrakcji i niskiej dyspersji. Układ optyczny pozwala na ostrzenie z odległości 30 cm, niestety mamy do czynienia ze stałym światłem f/5.6 bez możliwości regulacji przysłony, co wymusi na nas większą konieczność regulowania ekspozycji czasem migawki.

Ciekawie natomiast prezentuje się mechanizm ostrzenia w postaci małej wajchy.

Cena i dostępność

Na szczęście obiektyw nie należy do drogich, choć biorąc pod uwagę inne produkcje 7 Artisans spodziewalibyśmy się nieco niższej ceny. Szkło wyceniono na 200 dolarów. Dokładając nieco ponad drugie tyle możemy cieszyć się dużo jaśniejszym i doskonalszym, a równie małym modelem Voigtlander 35 mm f/2.5 VM.

Z drugiej strony, jeśli weźmiemy pod uwagę, że szkło Leica 28 mm f/5.6 Summaron kosztuje ponad 10-razy więcej od produkcji 7Artisans, jej wady nie wydają się aż tak bolesne.

Z filmu promocyjnego wynika, że szkło powinno być też dostępne w wersjach z innymi pełnoklatkowymi mocowaniami, m.in. Canon RF, Nikon Z i L-Mount (Lumix S, Leica SL, Sigma).

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie 7artisans.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły