Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

7Artisans 35 mm f/5.6 - niedrogi pancake do Leica M

0

Autor: Maciej Luśtyk

23 Grudzień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Wszyscy wiemy, że optyka Leiki niejednokrotnie jest droższa niż sam aparat. Nowy naleśnik 7Artisans może być ciekawą propozycją dla osób kupujących pierwszy korpus Leica, a przy tym jest niewiele większy od dekielka.

Manualny 7Artisans 35 mm f/5.6 to typowy obiektyw pancake - niezbyt jasny, ale za to bardzo mały, dzięki czemu może stać się świetnym kompanem w wypadach z aparatem na miasto. Wystając niewiele poza obrys aparatu sprawi, że cały zestaw bez problemu zmieścimy do kieszeni kurtki. Do tego samo szkło wazy tylko 128 g.

7Artisans 35 mm f/5.6 to kompaktowa budowa, która niestety została przypłacona funkcjonalnością

Szkło zbudowano na bazie 5 elementów w 4 grupach, z wykorzystaniem dwóch soczewek o zwiększonej refrakcji i niskiej dyspersji. Układ optyczny pozwala na ostrzenie z odległości 30 cm, niestety mamy do czynienia ze stałym światłem f/5.6 bez możliwości regulacji przysłony, co wymusi na nas większą konieczność regulowania ekspozycji czasem migawki.

Ciekawie natomiast prezentuje się mechanizm ostrzenia w postaci małej wajchy.

Cena i dostępność

Na szczęście obiektyw nie należy do drogich, choć biorąc pod uwagę inne produkcje 7 Artisans spodziewalibyśmy się nieco niższej ceny. Szkło wyceniono na 200 dolarów. Dokładając nieco ponad drugie tyle możemy cieszyć się dużo jaśniejszym i doskonalszym, a równie małym modelem Voigtlander 35 mm f/2.5 VM.

Z drugiej strony, jeśli weźmiemy pod uwagę, że szkło Leica 28 mm f/5.6 Summaron kosztuje ponad 10-razy więcej od produkcji 7Artisans, jej wady nie wydają się aż tak bolesne.

Z filmu promocyjnego wynika, że szkło powinno być też dostępne w wersjach z innymi pełnoklatkowymi mocowaniami, m.in. Canon RF, Nikon Z i L-Mount (Lumix S, Leica SL, Sigma).

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie 7artisans.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
9
0
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Irix wypuścił kolejną zapowiedź swojego pierwszego obiektywu do średnioformatowego systemy GFX. Wygląda na to, że producent chce zawojować ten segment jasnością...
0
0
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Latem producent zaktualizował linię budżetowych obiektywów kinematograficznych VDSLR. Teraz uzupełnia ją model...
2
0
Powiązane artykuły