Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę

Autor: Maciej Luśtyk

25 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Wyciekły informacje na temat nowego obiektywu zoom Tamron, który oferując ekwiwalent ogniskowych 25-105 mm i dużą jasność, ma szansę przynieść rewolucję w systemach APS-C.

Zoomy 24-105 mm ze stałą jasnością f/4 to jedne z najbardziej uniwersalnych obiektywów, lubiane szczególnie przez filmowców, którym oferują wszystkie najczęściej wykorzystywane w filmie ogniskowe w jednej konstrukcji. Do tej pory w systemach bezlusterkowych były jednak głównie domeną pełnej klatki, przez co wygoda ta umykała użytkownikom aparatów z mniejszymi matrycami. Sony ma co prawda w ofercie obiektyw 18-105 f/4 do APS-C, a Fujifilm 16-80 mm f/4, ale w zakresie głębi ostrości dla niektórych mogą one już okazać się nieco zbyt ciemne (ekwiwalent f/6.7 dla pełnej klatki).

Ten stan rzeczy już niebawem zmieni znany z oryginalnych zoomów Tamron, który postanowił wprowadzić optyczną rewolucję w systemie APS-C. Obiektyw Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D, którego broszura wyciekła do internetu jeszcze przed premierą, to ekwiwalent pełnoklatkowego obiektywu 25-105 mm do aparatów Sony E z matrycą APS-C.

Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D to obiektyw, przy którym zalety pełnej klatki przestają mieć znaczenie

Nowe szkło ma w dodatku do zaoferowania jasność f/2.8 w całym zakresie ogniskowych. Oznacza, że pod względem głębi ostrości będzie oferował podobne rezultaty co obiektyw 24-105 mm f/4 na pełnej klatce, cechując się jednak większą rzeczywistą transmisją światła. To powinno pozwolić na na fotografowanie i filmowanie w słabym świetle z niższą czułością i w perspektywie zniwelowanie różnic w jakości obrazka, wynikających z korzystania z mniejszej matrycy.

Jednym słowem, oferując niemal identycznie rezultaty jak przy analogicznym zestawie pełnoklatkowym, nowy Tamron może okazać się powodem, dla którego wiele osób może w ogóle porzucić myśl o przesiadce na pełną klatkę. Zwłaszcza, że obiektyw prezentuje się ciekawie także od strony specyfikacji.

Mimo imponującej specyfikacji, nowy zoom Tamrona zachowa bardzo kompaktowe wymiary

Szkło pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 19 cm dla ogniskowej 17 mm i tylko 39 mm dla ogniskowej 70 mm, a także będzie miało do zaoferowania system stabilizacji optycznej i cichy oraz szybki silnik autofokusu RXD, który bardzo dobrze sprawował się w przypadku ostatnich pełnoklatkowych konstrukcji producenta. W przypadku mniejszego szkła pod APS-C powinno być tylko lepiej.

Wrażenie robią też same rozmiary szkła. Mimo iż mamy do czynienia ze światłosiłą f/2.8, obiektyw mierzy raptem 74,5 x 119,3 cm i waży 525 g. Wydaje się, że to znacznie mniej niż gdybyśmy nawet przeskalowali pełnoklatkową konstrukcję 24-105 mm f/4. Aby to jednak rzetelnie ocenić, trzeba będzie zobaczyć obiektyw w praktyce.

Cena i dostępność

Zagadką pozostaje wciąż cena obiektywu oraz to kiedy trafi na rynek. Gotowa broszura może sugerować, że premiera jest tuż za rogiem, cena to natomiast pole do spekulacji. Tamron znany jest z przystępnych cen, ale tego typu konstrukcja na pewno zostanie wyceniona wyżej ze względu na swoją wyjątkowość.

Biorąc pod uwagę ceny obiektywów pełnoklatkowych prawdopodobnie należałoby spodziewać się pułapu 3500-4000 zł.

Broszura zostałą udostępniona na twitterze Nokishita.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox oficjalnie zaprezentował jeden z najbardziej imponujących obiektywów filmowych, jakie ujrzały światło dzienne. Szkło zamyka wyjątkowo uniwersalny zakres ogniskowych i wysokiej...
7
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w niższej cenie
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w...
Interesuje cię tworzenie przestrzennych filmów, stworzonych do oglądania w goglach VR? Najnowszy obiektyw Canona to prawdopodobnie jedno z najbardziej przystępnych cenowo rozwiązań,...
4
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło zadebiutowało właśnie na sklepowych półkach w cenie 2799...
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)