Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę

16

Autor: Maciej Luśtyk

25 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Wyciekły informacje na temat nowego obiektywu zoom Tamron, który oferując ekwiwalent ogniskowych 25-105 mm i dużą jasność, ma szansę przynieść rewolucję w systemach APS-C.

Zoomy 24-105 mm ze stałą jasnością f/4 to jedne z najbardziej uniwersalnych obiektywów, lubiane szczególnie przez filmowców, którym oferują wszystkie najczęściej wykorzystywane w filmie ogniskowe w jednej konstrukcji. Do tej pory w systemach bezlusterkowych były jednak głównie domeną pełnej klatki, przez co wygoda ta umykała użytkownikom aparatów z mniejszymi matrycami. Sony ma co prawda w ofercie obiektyw 18-105 f/4 do APS-C, a Fujifilm 16-80 mm f/4, ale w zakresie głębi ostrości dla niektórych mogą one już okazać się nieco zbyt ciemne (ekwiwalent f/6.7 dla pełnej klatki).

Ten stan rzeczy już niebawem zmieni znany z oryginalnych zoomów Tamron, który postanowił wprowadzić optyczną rewolucję w systemie APS-C. Obiektyw Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D, którego broszura wyciekła do internetu jeszcze przed premierą, to ekwiwalent pełnoklatkowego obiektywu 25-105 mm do aparatów Sony E z matrycą APS-C.

Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D to obiektyw, przy którym zalety pełnej klatki przestają mieć znaczenie

Nowe szkło ma w dodatku do zaoferowania jasność f/2.8 w całym zakresie ogniskowych. Oznacza, że pod względem głębi ostrości będzie oferował podobne rezultaty co obiektyw 24-105 mm f/4 na pełnej klatce, cechując się jednak większą rzeczywistą transmisją światła. To powinno pozwolić na na fotografowanie i filmowanie w słabym świetle z niższą czułością i w perspektywie zniwelowanie różnic w jakości obrazka, wynikających z korzystania z mniejszej matrycy.

Jednym słowem, oferując niemal identycznie rezultaty jak przy analogicznym zestawie pełnoklatkowym, nowy Tamron może okazać się powodem, dla którego wiele osób może w ogóle porzucić myśl o przesiadce na pełną klatkę. Zwłaszcza, że obiektyw prezentuje się ciekawie także od strony specyfikacji.

Mimo imponującej specyfikacji, nowy zoom Tamrona zachowa bardzo kompaktowe wymiary

Szkło pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 19 cm dla ogniskowej 17 mm i tylko 39 mm dla ogniskowej 70 mm, a także będzie miało do zaoferowania system stabilizacji optycznej i cichy oraz szybki silnik autofokusu RXD, który bardzo dobrze sprawował się w przypadku ostatnich pełnoklatkowych konstrukcji producenta. W przypadku mniejszego szkła pod APS-C powinno być tylko lepiej.

Wrażenie robią też same rozmiary szkła. Mimo iż mamy do czynienia ze światłosiłą f/2.8, obiektyw mierzy raptem 74,5 x 119,3 cm i waży 525 g. Wydaje się, że to znacznie mniej niż gdybyśmy nawet przeskalowali pełnoklatkową konstrukcję 24-105 mm f/4. Aby to jednak rzetelnie ocenić, trzeba będzie zobaczyć obiektyw w praktyce.

Cena i dostępność

Zagadką pozostaje wciąż cena obiektywu oraz to kiedy trafi na rynek. Gotowa broszura może sugerować, że premiera jest tuż za rogiem, cena to natomiast pole do spekulacji. Tamron znany jest z przystępnych cen, ale tego typu konstrukcja na pewno zostanie wyceniona wyżej ze względu na swoją wyjątkowość.

Biorąc pod uwagę ceny obiektywów pełnoklatkowych prawdopodobnie należałoby spodziewać się pułapu 3500-4000 zł.

Broszura zostałą udostępniona na twitterze Nokishita.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Do 27 czerwca 2021 roku wszystkie kinematograficzne obiektywy Irix z mocowaniami Canon EF i Canon RF można nabyć o 500 zł taniej.
0
0
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Producent obiektywów efektowych Lensbaby znów daje o sobie znać. Tym razem ma do zaoferowania dwa „obiektywy” otworkowe w wariantach 16 i 50 mm.
0
0
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)