Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - uniwersalny zoom, który nie obciąży torby i portfela

Autor: Krzysztof Mularczyk

25 Wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Ofensywa optyki do bezlusterkowców Sony rozwija się w najlepsze. Nowy Tamron 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD to bardzo lekka i poręczna konstrukcja w konkurencyjnej cenie

Według producenta to najmniejszy i najlżejszy teleobiektyw typu zoom do aparatów marki Sony z mocowaniem typu E. I rzeczywiście, jak na model tej klasy waży niewiele, bo 545 g, a przy wymiarach 77 x 148 mm z korpusami systemu Alfa tworzy całkiem poręczny zestaw. Dla porównania Sony FE 70-300 mm f/4.5-5.6 G OSS waży 854 g, jest minimalnie szerszy, ale za to odrobinę krótszy (84 x 144 mm).

Lekki, ale solidny

Mimo niedużej wagi jest uszczelniony, co znacznie zwiększa jego funkcjonalność podczas fotografowania w plenerze. Producent podkreśla też jego wyjątkowe możliwości optyczne. Układ składa się 15 elementów ustawionych w 10 grupach. Wśród nich znalazły się soczewki LD, które mają za zadanie ograniczyć aberrację chromatyczną do minimum. Zastosowano też opracowane przez Tamrona powłoki BBAR (ang. Broad-Band Anti-Reflection), by zredukować odblaski.

W układzie AF zastosowano z kolei cichy silnik krokowy RXD, który jest kompatybilny z wieloma funkcjami aparatów Sony, w tym: ze stabilizacją aparatu, funkcjami Eye AF i DMF (ang. direct manual focus) oraz systemem Fast Hybrid AF.

Minimalna odległość ostrzenia przy szerszych ogniskowych wynosi 0.8 m, a w zakresie tele 1.5 m. Przysłona jest 9-listkowa. Co ciekawe nowy obiektyw posiada tę samą średnicę filtra (67 mm), jak inne modele Tamron z bagnetem Sony FE.

Cena i dostępność

Tamron 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD będzie dostępny od listopada 2020 r. w sugerowanej cenie detalicznej 3290 zł. Biorąc pod uwagę, że jego odpowiednik Sony FE 70-300 mm f/4.5-5.6 G OSS jest ponad 2000 zł droższy, nowy Tamron z pewnością zainteresuje wielu miłośników zdjęć sportowych, akcji, dzikiej przyrody, krajobrazu, a nawet portretowych.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
LED Newell RGB Kathi Nano - najmniejsza w rodzinie, ale bardzo wszechstronna
LED Newell RGB Kathi Nano - najmniejsza w rodzinie, ale bardzo wszechstronna
Newell RGB Kathi Nano to najmniejszy przedstawiciel rodziny lamp Kathi. Mała, ale wydajna będzie świetnym wyborem dla osób zajmujących się fotografią produktową i portretową, a także dla twórców...
8
Obiektywy Irix wreszcie na mocowaniu Sony E. Pierwszymi modelami będą 15 mm i 150 mm Macro
Obiektywy Irix wreszcie na mocowaniu Sony E. Pierwszymi modelami będą 15 mm i 150 mm Macro
Irix wchodzi w system Sony E. Producent poinformował, że do sprzedaży trafią dwa nowe obiektywy z bagnetem do bezlusterkowców - 15 mm f/2.4 oraz 150 mm f/2.8 Macro.
6
 Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - nowy rekordzista! Ultraszeroki kąt teraz jeszcze jaśniejszy
Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - nowy rekordzista! Ultraszeroki kąt teraz jeszcze jaśniejszy
Sigma prezentuje obiektyw 14 mm f/1.4 DG DN Art – najszerszy na świecie obiektyw AF ze światłem f/1.4 do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Producent podkreśla, że zaprojektowano go...
17
Powiązane artykuły