Tamron 28-200 mm f/2.8-5.6 Di III RXD - uniwersalny, przystępny cenowo zoom do Sony E

2

Autor: Maciej Luśtyk

11 Czerwiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Tamron prezentuje najnowsze szkło z cieszącej się dobrymi opiniami serii zoomów do bezlusterkowców Sony. To idealny obiektyw na początek i dla osób, które nie lubią zabierać w podróż całego zestawu szkieł.

O nadchodzącym obiektywie Tamrona wiemy już od pewnego czasu. Spodziewaliśmy się czegoś pokroju modelu 24-120 mm f/4, tymczasem producent oferuje nam model 28-200 mm f/2.8-5.6 Di III RXD o jeszcze większym zakresie i - biorąc pod uwagę większą uniwersalność obiektywu - wcale nie gorszym świetle.

„Ten obiektyw potrafi w sekundę przeistoczyć się z obiektywu szerokokątnego w teleobiektyw i to bez zmiany optyki. Idealnie sprawdzi się w podróży i wtedy, gdy szanse na fantastyczne zdjęcie pojawiają się szybko i niespodziewanie lub gdy fotograf potrzebuje małego, lekkiego i kompaktowego sprzętu.” - pisze o nowym szkle producent.

Nowy Tamron to jedno z najbardziej uniwersalnych szkieł w systemie. I jedno z najlepiej wycenionych

Trudno się z tymi słowami nie zgodzić. Oprócz ciekawego zakresu, obiektyw jest też naprawdę kompaktowy - pod względem wymiarów jest identyczny jak model 27-75 mm f/2.8, będąc przy tym znacznie mniejszym od analogicznych konstrukcji innych producentów.

Na konstrukcję optyczną składa się 18 elementów w 14 grupach, w tym dwie soczewki LD i jedna XLD, które dzięki niskiemu współczynnikowi dyspersji dobrze niwelować mają występowanie aberracji chromatycznej. Dodatkowo minimalna odległość ostrzenia wynosi raptem 19 cm (przy ogniskowej 28 mm) i 80 cm przy długim krańcu ogniskowych, co pozwoli swobodne fotografowanie detali w dużym zbliżeniu. Zestaw ten wspierany jest 7-listkową przysłoną.

Nowe szkło wyposażone zostało w szybki i cichy silnik krokowy RXD, który według producenta sprawdzić ma się także podczas nagrywania filmów, a dodatkowo w pełni wspiera wszystkie najnowsze funkcje śledzenia korpusów Sony. Oprócz tego, szkło pozwala także na manualne doostrzanie.

Oprócz tego, zoom został uszczelniony przed kurzem i zachlapaniami, a przednia soczewka została pokryta powłoką fluorową, która ułatwi utrzymanie obiektywu w czystości. Ważny jest także fakt, że obiektyw oferuje taką samą średnicę gwintu filtra (67 mm) jak pozostałe zoomy z serii, co pozwoli ograniczyć liczbę potrzebnych filtrów użytkownikom innych konstrukcji.

Zdjęcia przykładowe

A jak nowy zoom sprawdza się w praktyce? Zobaczcie sami, na przykładzie oficjalnych sampli producenta. (Dane EXIF dla pierwszego zdjęcia niestety nie są dostępne).

1/125 s, f/4.5, ISO 200, ogniskowa: 99 mm

1/250 s, f/8, ISO 100, ogniskowa: 28 mm

1/250 s, f/8, ISO 100, ogniskowa: 200 mm

Cena i dostępność

Jak zwykle w przypadku Tamrona możemy też liczyć na przystępną ceną. Na polskim rynku szkło zadebiutuje w lipcu w cenie 3990 zł. Z jednej strony trudno obiektyw ten nazwać budżetowym, ale biorąc pod uwagę możliwości, wydaje się to prawdziwą okazją.

Więcej informacji o obiektywach producenta znajdziecie pod adresem tamron.eu.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)