Canon RF 70-200 mm f/4L IS USM - rekordowo lekki i kompaktowy telezoom do bezlusterkowców EOS R

Autor: Krzysztof Mularczyk

4 Listopad 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Idealnie wpasowuje się w ideę poręcznych bezlusterkowców. Nowy Canon RF 70-200 mm f/4L IS USM to najkrótszy i najlżejszy teleobiektyw w swojej kategorii.

Nieoficjalne informacje, o których pisaliśmy w artykule "Jeszcze lżejszy i dużo mniejszy - czy taki będzie nowy Canon RF 70-200 mm f/4L IS USM?" dziś zostały potwierdzone przez producenta. Canon zaprezentował RF 70-200 mm f/4L IS USM - zmiennoogniskowy teleobiektyw z uznanej linii L, który jest jednocześnie najkrótszym i najlżejszym na świecie obiektywem o tym zakresie ogniskowych i ze stałą przysłoną f/4.

RF 70-200 mm f/4L IS USM - wszechstronny i niezwykle poręczny

Canon RF 70-200 mm f/4L IS USM zaprojektowano zarówno z myślą o amatorach, jak i profesjonalnych użytkownikach, oczekujących niewielkiego, ale jednocześnie szybkiego obiektywu o tak uniwersalnym zakresie zoomu, który świetnie sprawdzi się zarówno w fotografii dzikiej przyrody, sportu, jak też podczas podróży, czy sesji portretowej w studio.

Lekki i kompaktowy RF 70-200 mm f/4L waży 695 gramów (prawie 100 g mniej od wersji EF) i ma zaledwie 11.9 cm długości. Dzięki wysuwanemu tubusowi udało się zmniejszyć konstrukcję aż o 32% w porównaniu do odpowiednika z serii EF. Dzięki temu, to znakomita propozycja dla mobilnych i podróżujących fotografów.

W konstrukcji optycznej znajdziemy cztery soczewki o ultraniskiej dyspersji (UD) i powłokę Air Sphere. Bardzo istotną cechą nowego zooma, jest zmniejszona odległość ogniskowania z 1 m do 0,6 m (względem wersji EF).

Canon RF 70-200 mm f/4L IS USM jest wyposażony w 5-stopniowy optyczny stabilizator obrazu. W zestawie z najnowszymi korpusami EOS R5 i EOS R6 stabilizacja obrazu może sięgać nawet do 7,5-stopnia.

Zastosowano również podwójny silnik autofokusa Dual Nano USM, który jest niemal bezgłośny, co z pewnością docenią filmowcy i twórcy wideo.

Dzięki powłoce fluorytowej i dodatkowym uszczelnieniom Canon RF 70-200 mm f/4L IS USM jest jeszcze bardziej przystosowany do trudnych warunków zewnętrznych, takich jak kurz, woda czy wstrząsy.

 

Cena i dostępność nowego RF 70-200 mm f/4L IS USM

Nowy Canon RF 70-200 mm f/4L IS USM przeznaczony do bezlusterkowców systemu Canon R będzie dostępny w sprzedaży z początkiem grudnia. Jego cena to 1599 dolarów, a więc u nas zapewne około 7000 zł.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły