Czy rysy lub kurz na obiektywie rzeczywiście wpływają na pogorszenie obrazu? Zobaczcie ekstremalny eksperyment

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Czerwiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Wszyscy wiemy, że czyszczenie obiektywu koszulką to zbrodnia, a pojedyncze drobiny kurzu wewnątrz układu optycznego kwalifikują szkło do wymiany. Ale czy tak naprawdę ma to jakiekolwiek znaczenie?

Gdy kupujemy nowy sprzęt, martwimy się o każdą rysę czy drobinki kurzu, a na nowe obiektywy chuchamy i dmuchamy czyszcząc je wyłącznie lens-penami i specjalnymi płynami. Na przednią soczewkę nakręcamy też naturalnie filtr ochronny. Oczywiście sprzęt fotograficzny powinniśmy starać się utrzymywać w jak najlepszym stanie i dbać o jego higienę, ale czy rzeczywiście pojawienie się rysek na przedniej soczewce czy dostanie „brudu” do wewnątrz obiektywu ma aż tak duży wpływ na jakość obrazu?

Aby się o tym przekonać, Chris i Jordan z serwisu DPreview przeprowadzili eksperyment, zabrudzając i niszcząc obiektyw na różne sposoby i prezentując zdjęcia wykonane przed i po tych zabiegach. Efekt? Zobaczcie sami.

Jak widać, kurz praktycznie nie ma wpływu na wyjściowy obraz, a dla jakości zdjęcia dużo bardziej zgubne niż rysy na soczewkach okazują się zatłuszczenia spowodowane odciskami palców. Dodatkowo wszystko to zauważymy dopiero po mocnym domknięciu przysłony. Generalnie więc, jeśli nie zamierzacie potraktować swojego obiektywu szlifierką kątową, możecie spać spokojnie - drobna rysa spowodowana przez nieumiejętne czyszczenie szkła nie będzie oznaczać od razu konieczności wymiany obiektywu.

Tak czy siak optykę warto jednak utrzymywać w jak najlepszej czystości. Pamiętajmy, że zakurzona tylna soczewka oznacza iż kurz bardzo szybko znajdzie się także na matrycy, gdzie jego wpływ na jakość zdjęć będzie dużo bardziej widoczny.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Black Week z marką Sigma - ponad 50 obiektywów z rabatami do 3000 zł
Black Week z marką Sigma - ponad 50 obiektywów z rabatami do 3000 zł
Sigma wystartowała z tegorocznymi promocjami na Black Friday. Do 4 grudnia wybrane obiektywy z oferty producenta kupicie nawet 3000 zł taniej.
6
Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN do Fujifilm X w przedsprzedaży - do 6 grudnia filtr UV i 5-letnia gwarancja gratis
Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN do Fujifilm X w przedsprzedaży - do 6 grudnia filtr UV i 5-letnia...
Dystrybutor marki Sigma informuje o rozpoczęciu przedsprzedaży nowego uniwersalnego i niedrogiego zoomu 18-50 mm do bezlusterkowców Fujifilm X. Do wszystkich zamówień...
4
Sirui Saturn 35 mm T2.9 1.6x - najmniejszy pełnoklatkowy obiektyw anamorficzny na świecie
Sirui Saturn 35 mm T2.9 1.6x - najmniejszy pełnoklatkowy obiektyw anamorficzny na świecie
Sirui kolejny raz wyznacza trendy w świecie anamorficznej optyki i prezentuje najmniejszy oraz najlżejszy obiektyw tego typu w historii.
5
Powiązane artykuły