Naukowcy stworzyli ultrapłaski obiektyw, który nie wymaga ustawiania ostrości

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Nowy ultracienki obiektyw ma grubość zaledwie 2,5 mm, niezależnie od ogniskowej. To wynalazek, który bez wątpienia wpłynie na wiele branż.

Badania prowadzone były przez zespół profesora Rajesha Menona z University of Utah, który po raz pierwszy poinformował o pracy nad tą wyjątkową soczewką w październiku 2019 roku. Co więcej, Menon i jego zespół stworzyli także aparat, który nie wymaga ustawiania ostrości.

Wieloplanowa ostrość

Tradycyjne obiektywy aparatu w swojej skomplikowanej budowie używają wielu elementów. Aby obraz stał się ostry, muszą odpowiednio dostosować ich położenie względem siebie. Przełomowość prezentowanej konstrukcji polega na tym, że w tym obiektywie nie trzeba przestawiać żadnych elementów, a mimo to wszystkie obiekty znajdujące się w polu widzenia będą ostre. Na filmie powyżej możecie zobaczyć porównanie obrazowania pomiędzy nowa a standardową konstrukcją.

Nowy rozdział optyki

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Optica naukowcy opisują, w jaki sposób wykorzystali nanostruktury na powierzchni płaskiej soczewki, aby precyzyjnie kontrolować sposób, w jaki przechodzi przez nią światło i uzyskać efekt wieloplanowej ostrości. 

- Przełom nastąpił, gdy zdaliśmy sobie sprawę, że istnieją inne sposoby ukierunkowywania światła, oprócz tradycyjnych soczewek do ogniskowania i przekształcania równoległych fal świetlnych w sferyczne - stwierdza Menon. - W przeciwieństwie do tego, czego nauczają podręczniki optyki, nasze badania wykazały, że idealna soczewka ma wpływ na transmisję światła na więcej niż jeden sposób. To otworzyło zasadniczo nieskończone możliwości ogniskowania obiektywu i poszukaliśmy tej która w efekcie da ekstremalną głębię ostrości.

Według naukowca takie obiektywy mogą znaleść zastosowanie we wszystkim, od aparatów w smartfonach, przez urządzenia medyczne, po samochody. To nowy rozdział fotografii. Oto co powiedział w wywiadzie dla buisinesswire.com.

- Nasze płaskie obiektywy mogą drastycznie zmniejszyć wagę, złożoność i koszty aparatów i innych systemów obrazowania, jednocześnie zwiększając ich funkcjonalność - mówi. - To badanie jest dobrym przykładem tego, jak porzucenie tradycyjnych pojęć może umożliwić urządzenia wcześniej uważane za niemożliwe.

Jeśli  te soczewki rzeczywiście wejdą do masowej produkcji, a producenci obiektywów zdecydują się użyć tej technologii, to może wreszcie dostaniemy tanie, małe i optycznie perfekcyjne narzędzia. Zobaczymy co przyniesie przyszłość, ale na papierze wygląda to obiecująco.

 

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina Vista-P - niedoskonały look za 30 tys. złotych
Tokina Vista-P - niedoskonały look za 30 tys. złotych
Optyka filmowa jest zbyt doskonała? Nowa seria Tokina Vista-P oferuje układy optyczne przeprojektowane specjalnie tak, by dodać nagraniom nagraniom nieco charakteru.
12
Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - długa ogniskowa w kompaktowej obudowie dołącza do rodziny filmowych szkieł AF
Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - długa ogniskowa w kompaktowej obudowie dołącza do rodziny filmowych...
Samyang prezentuje najnowszego reprezentanta linii V-AF - kompaktowych obiektywów filmowych wyposażonych w silniki autofokusu. Tym razem to obiektyw o ogniskowej 100 mm, który idealnie...
7
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
W ostatnich miesiącach coraz więcej chińskich firm wkracza do segmentu obiektywów automatycznych. Już niebawem do tego grona dołączy Laowa - jedna z największych i najbardziej...
20
Powiązane artykuły