Funleader LensCap - ultraszerokokątny dekielek

3
Jędrzej Franek
29 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Czasem w fotografii liczy się po prostu natychmiastowa gotowość do wykonania zdjęcia. Z tego założenia wychodzą twórcy 18-milimetrowego obiektywu, który spodobać może się szczególnie entuzjastom estetyki lomo.

Jeżeli zawsze interesowałeś się aparatem Holga, ale zniechęcał Cię wąski kąt widzenia bardzo ciemnego obiektywu, firma Artboard proponuje rozwiązanie przystające do cyfrowej, bezlusterkowej epoki.

Całkiem wyrafinowana optyka i jakość wykonania w obiektywie do zabawy

Funleader LensCap zapewnia kąt widzenia 100 stopni przy jasności f/8. Zarówno przysłona jak i odległość ostrzenia są ustawione na stałe, ale przy konstrukcjach tego typu i tak liczymy na uroki zaskakujących strzałów “z biodra” przy ustawieniu na hiperfokalną (ostrość osiągniemy od odległości 0,8 m). Układ optyczny obiektywu składa się z 6 soczewek w 4 grupach - producent deklaruje zastosowanie wielowarstwowych powłok, które zapewnią wierne odwzorowanie kolorów.

Nie udało się (lub nikt nawet o tym nie myślał) wyeliminować pokaźnego winietowania - ten suwak w Lightroomie będziemy mogli zostawić więc w spokoju. Na uwagę zasługują materiały wykończeniowe obiektywu - całość ma być wykonana z mosiądzu z chromowanymi akcentami. Jego waga to zaledwie 80 g.

Zdjęcia przykładowe

Wybór dostępnych mocowań ograniczony został do dwóch bagnetów - Sony E i Leica L.

Cena i dostępność

Obiektyw-dekielek jest obecnie przedmiotem kampanii w serwisie Kickstarter i można go otrzymać wpłacając równowartość 833 dolarów hongkońskich (ok. 424 zł). Dostawy planowane są na grudzień - pod warunkiem, że uda się sfinansować kampanię.

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Nowy kompaktowy szerokokątny zoom do systemu L-Mount ma być propozycją, która spodoba się zwłaszcza fotografom krajobrazu i niektórym reportażystom. Szkło ma być też...
6
0
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Panasonic uzupełnia linię profesjonalnych obiektywów przeznaczonych do flagowych bezlusterkowców S1 - Nowy telezoom ma być idealnym wyborem dla zawodowców, oczekujących wysokiej sprawności w...
8
0
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Nowy obiektyw Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART to według zapewnień producenta, najlepsze szkło w swojej klasie. Specyfikacja rzeczywiście imponuje i daje nadzieję na...
26
1