Funleader LensCap - ultraszerokokątny dekielek

3
Jędrzej Franek
29 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Czasem w fotografii liczy się po prostu natychmiastowa gotowość do wykonania zdjęcia. Z tego założenia wychodzą twórcy 18-milimetrowego obiektywu, który spodobać może się szczególnie entuzjastom estetyki lomo.

Jeżeli zawsze interesowałeś się aparatem Holga, ale zniechęcał Cię wąski kąt widzenia bardzo ciemnego obiektywu, firma Artboard proponuje rozwiązanie przystające do cyfrowej, bezlusterkowej epoki.

Całkiem wyrafinowana optyka i jakość wykonania w obiektywie do zabawy

Funleader LensCap zapewnia kąt widzenia 100 stopni przy jasności f/8. Zarówno przysłona jak i odległość ostrzenia są ustawione na stałe, ale przy konstrukcjach tego typu i tak liczymy na uroki zaskakujących strzałów “z biodra” przy ustawieniu na hiperfokalną (ostrość osiągniemy od odległości 0,8 m). Układ optyczny obiektywu składa się z 6 soczewek w 4 grupach - producent deklaruje zastosowanie wielowarstwowych powłok, które zapewnią wierne odwzorowanie kolorów.

Nie udało się (lub nikt nawet o tym nie myślał) wyeliminować pokaźnego winietowania - ten suwak w Lightroomie będziemy mogli zostawić więc w spokoju. Na uwagę zasługują materiały wykończeniowe obiektywu - całość ma być wykonana z mosiądzu z chromowanymi akcentami. Jego waga to zaledwie 80 g.

Zdjęcia przykładowe

Wybór dostępnych mocowań ograniczony został do dwóch bagnetów - Sony E i Leica L.

Cena i dostępność

Obiektyw-dekielek jest obecnie przedmiotem kampanii w serwisie Kickstarter i można go otrzymać wpłacając równowartość 833 dolarów hongkońskich (ok. 424 zł). Dostawy planowane są na grudzień - pod warunkiem, że uda się sfinansować kampanię.

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E
Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E
Tokina wprowadza nową serię obiektywów do bezlusterkowców, które charakteryzować mają się wysoką jakością, oferowaną w przystępnej cenie. Na pierwszy ogień idzie jedna...
19
0
Hasselblad XCD 45 mm f/4 (45P) - najlżejszy średnioformatowy obiektyw z autofokusem na rynku. Do tego stosunkowo niedrogi
Hasselblad XCD 45 mm f/4 (45P) - najlżejszy średnioformatowy obiektyw z autofokusem na rynku. Do...
Innowacyjny, bezlusterkowy aparat średnioformastowy Hasselblad X1D II wreszcie może stać się naprawdę mobilny. Nowy obiektyw o ogniskowej 45 mm ma być jedną z...
11
2
Canon wstrzymuje rozwój obiektywów EF i skupia całe siły na optyce do bezlusterkowców. “Dopóki rynek nie będzie się ich domagać”
Canon wstrzymuje rozwój obiektywów EF i skupia całe siły na optyce do bezlusterkowców. “Dopóki...
Raptem dwa dni po premierze flagowego korpusu pojawia się informacja, która uderza w użytkowników lustrzanek. W najbliższej przyszłości nie zobaczymy żadnego nowego...
29
13