Nitecore Superior Prime - dziwnie znajoma seria nowych chińskich szkieł filmowych

0
Maciej Luśtyk
26 Sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Na rynku debiutuje nowa linia obiektywów filmowych, za którą stoi firma Nitecore, do tej pory zajmująca się produkcją akumulatorów i latarek. Czy jednak nowe szkła to aby na pewno ich własna produkcja?

Od przybytku głowa nie boli, zwłaszcza jeśli chodzi o obiektywy filmowe, które nie należą do łatwo dostępnych ani tanich. Wśród twórców z ograniczonym budżetem pewną popularnością cieszą się także tańsze, budżetowe konstrukcje, często produkcji chińskiej. Do ich grona dołącza właśnie seria kinematograficznych stałek Nitecore Superior Prime.

Wygodny zestaw o ciekawej specyfikacji

W skład linii Nitecore SP wchodzą modele 25 mm T2.1, 35 mm T2.0, 50 mm T2.0, 75 mm T2.0 i 100 mm T2.0. Otrzymujemy więc cały zakres najczęściej używanych ogniskowych, a w dodatku obiektywy pokrywają pełną klatkę i oferują konstrukcję apochromatyczną, dzięki czemu świetnie radzić mają sobie z aberracją chromatyczną i sferyczną. Do tego producent obiecuje bardzo dobrą reprodukcję kolorów oraz zaawansowane powłoki, które zapobiegają powstawaniu odbić światła, ale nie pozbawiają szkieł charakteru, w zakresie pracy pod światło.

Jak przystaje na szkła kinematograficzne, modele z linii Nitecore SP oferują zbliżone gabaryty (rozmiary 95 mm x 117 mm, waga 1230-1330 g) i wygodny zakres ruchu pierścieni ostrości (270°) i przysłony (70°). Do tego wszystkie wyposażone zostały w 12-listkowe przysłony i oferowane będą w trzech różnych mocowaniach (PL, Canon EF i Sony E).

Deja vu?

Wszystko brzmi bardzo ciekawie, dopóki nie przypomnimy sobie, że gdzieś już te szkła widzieliśmy. Filmowe stałki Nitecore charakteryzują się bowiem dokładnie taką samą budową i podstawową specyfikacją, jak pokazane w zeszłym roku obiektywy filmowe Nisi F3.

Jakie są koneksje pomiędzy obydwoma podmiotami? Tego nie wiemy. Całą sytuacja rodzi jednak pytania także o autentyczność obiektywów Nisi. O ile jednak oferować będą niezłą jakość w przystępnej cenie, nikt nie będzie się tym zapewne za bardzo przejmował.

Bliźniaczo podobne (także pod względem specyfikacji) obiektywy Nisi F3

Cena i dostępność

Niestety jak na razie producent nie udostępnia danych na temat ceny i dostępności obiektywów, prawdopodobnie jednak oferowane będą one w cenach zbliżonych do oferty Nisi.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem flashlight.nitecore.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina nie zalewa nas premierami tak, jak inni producenci, ale nowy obiektyw na pewno zwróci uwagę zarówno miłośników makro, jak i portrecistów.
5
0
Meyer Optik Görlitz wraca na rynek z trzema odświeżonymi obiektywami
Meyer Optik Görlitz wraca na rynek z trzema odświeżonymi obiektywami
Po długich finansowych perypetiach Meyer Optik Görlitz wznawia działalność pod nowym kierownictwem i prezentuje trzy nowe, a raczej lekko odświeżone obiektywy, które...
12
2
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Nowy kompaktowy szerokokątny zoom do systemu L-Mount ma być propozycją, która spodoba się zwłaszcza fotografom krajobrazu i niektórym reportażystom. Szkło ma być też...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)