Ricoh po 13 latach prezentuje odświeżony zoom fisheye z mocowaniem Pentax K

Autor: Michał Chrzanowski

9 Lipiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Tego chyba nikt się nie spodziewał, ale firma Ricoh postanowiła zaprezentować odświeżoną wersję zooma typu rybie oko. Model HD-Pentax DA fisheye 10-17 mm f/3.5-4.5 ED otrzymał między innymi nowe powłoki oraz kompletnie odmienioną budowę.

Pierwsza generacja zmiennoogniskowego obiektywu fisheye miała premierę w 2006 roku. Od tamtej pory producent nie przejawiał chęci unowocześnienia tej konstrukcji. Jednak po 13 latach od rynkowego debiutu tego doczekaliśmy się jego następcy. HD-Pentax DA fisheye 10-17 mm f/3.5-4.5 ED ma przewyższać go zarówno jakością obrazu, jak i wykonania.

Nowa optyka i konstrukcja

Najnowsze rybie oko Pentaksa to obiektyw, który zaprojektowano z myślą o aparatach producenta wyposażonych w matrycę APS-C. Przymocowany do takich lustrzanek zapewni ekwiwalent ogniskowej 15-25.5 mm. Na najszerszym kącie zapewni 180° pole widzenia i minimalną odległość ostrzenia wynoszącą 14 cm, co umożliwi efektywne fotografowanie obiektów znajdujących się w odległości zaledwie 2.5 cm od frontowej soczewki obiektywu. We wnętrzu znajdziemy układ optyczny, który składa się z 10 elementów rozmieszczonych w 8 grupach oraz 6-listkową przysłonę o zmiennym świetle f/3.5-4.5.

Wśród zastosowanych elementów są soczewki wykonane ze szkła ED oraz HD. Dzięki temu mamy otrzymać obraz o wysokim kontraście z wyrównaną ostrością na całej powierzchni kadru oraz bardzo dobrze minimalizowane zjawisko występowania odbić światła podczas pracy w kontrastowym oświetleniu. Nowością natomiast jest zastosowanie na przedniej soczewce specjalnych powłok SP (Super Protective), które mają właściwości odpychające wodę, tłuszcz i brud, dzięki czemu frontowe szkło powinno być mniej podatne na zabrudzenia. Obiektyw jest również wyposażony w system Quick-Shift Focus System, który zapewni natychmiastowe przejście z trybu automatycznego do manualnego AF po zablokowaniu ostrości na danym obiekcie. Zmieniła się także wizualna strona tego modelu.

Cena i dostępność

Przeprojektowany tubus jest teraz bardziej spójny z innymi konstrukcjami producenta. Poza tym otrzymujemy zdejmowaną osłonę przeciwsłoneczną, a nie zintegrowaną tak jak miało to miejsce u poprzednika. Ricoh HD-Pentax DA fisheye 10-17 mm f/3.5-4.5 ED ma pojawić się w sprzedaży pod koniec lipca w cenie 499 dolarów.

Nazwa Ricoh HD-Pentax DA fisheye 10-17 mm f/3.5-4.5 ED
Producent Ricoh
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Pentax K
Ogniskowa 10-17 mm
Maksymalna jasność 3.5
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 6
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 10 elementów / 8 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 180°
Maksymalne powiększenie 0.39×
Minimalna odległość ogniskowania 14 cm
Tryb makro nie
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Stabilizacja nie
Obudowa tworzywo sztuczne
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia nie
Mocowanie statywowe nie
Wymiary 68 x 70 mm
Waga 317
Akcesoria dwa dekielki
osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 499 dolarów

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Po latach prowadzenia polityki zamkniętego systemu, Canon otwiera wreszcie swoje mocowanie na zewnętrznych producentów. Już niebawem w systemie RF zobaczymy aż 7 nowych obiektywów. Nie...
25
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans wprowadza kolejny budżetowy obiektyw z silnikiem AF. Drugie szkło z autofokusem w ofercie producenta to mały i niedrogi ekwiwalent obiektywu 40 mm, kierowany do aparatów z...
1
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
Powiązane artykuły