Ricoh po 13 latach prezentuje odświeżony zoom fisheye z mocowaniem Pentax K

0
Michał Chrzanowski
9 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Tego chyba nikt się nie spodziewał, ale firma Ricoh postanowiła zaprezentować odświeżoną wersję zooma typu rybie oko. Model HD-Pentax DA fisheye 10-17 mm f/3.5-4.5 ED otrzymał między innymi nowe powłoki oraz kompletnie odmienioną budowę.

Pierwsza generacja zmiennoogniskowego obiektywu fisheye miała premierę w 2006 roku. Od tamtej pory producent nie przejawiał chęci unowocześnienia tej konstrukcji. Jednak po 13 latach od rynkowego debiutu tego doczekaliśmy się jego następcy. HD-Pentax DA fisheye 10-17 mm f/3.5-4.5 ED ma przewyższać go zarówno jakością obrazu, jak i wykonania.

Nowa optyka i konstrukcja

Najnowsze rybie oko Pentaksa to obiektyw, który zaprojektowano z myślą o aparatach producenta wyposażonych w matrycę APS-C. Przymocowany do takich lustrzanek zapewni ekwiwalent ogniskowej 15-25.5 mm. Na najszerszym kącie zapewni 180° pole widzenia i minimalną odległość ostrzenia wynoszącą 14 cm, co umożliwi efektywne fotografowanie obiektów znajdujących się w odległości zaledwie 2.5 cm od frontowej soczewki obiektywu. We wnętrzu znajdziemy układ optyczny, który składa się z 10 elementów rozmieszczonych w 8 grupach oraz 6-listkową przysłonę o zmiennym świetle f/3.5-4.5.

Wśród zastosowanych elementów są soczewki wykonane ze szkła ED oraz HD. Dzięki temu mamy otrzymać obraz o wysokim kontraście z wyrównaną ostrością na całej powierzchni kadru oraz bardzo dobrze minimalizowane zjawisko występowania odbić światła podczas pracy w kontrastowym oświetleniu. Nowością natomiast jest zastosowanie na przedniej soczewce specjalnych powłok SP (Super Protective), które mają właściwości odpychające wodę, tłuszcz i brud, dzięki czemu frontowe szkło powinno być mniej podatne na zabrudzenia. Obiektyw jest również wyposażony w system Quick-Shift Focus System, który zapewni natychmiastowe przejście z trybu automatycznego do manualnego AF po zablokowaniu ostrości na danym obiekcie. Zmieniła się także wizualna strona tego modelu.

Cena i dostępność

Przeprojektowany tubus jest teraz bardziej spójny z innymi konstrukcjami producenta. Poza tym otrzymujemy zdejmowaną osłonę przeciwsłoneczną, a nie zintegrowaną tak jak miało to miejsce u poprzednika. Ricoh HD-Pentax DA fisheye 10-17 mm f/3.5-4.5 ED ma pojawić się w sprzedaży pod koniec lipca w cenie 499 dolarów.

Nazwa Ricoh HD-Pentax DA fisheye 10-17 mm f/3.5-4.5 ED
Producent Ricoh
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Pentax K
Ogniskowa 10-17 mm
Maksymalna jasność 3.5
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 6
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 10 elementów / 8 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 180°
Maksymalne powiększenie 0.39×
Minimalna odległość ogniskowania 14 cm
Tryb makro nie
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Stabilizacja nie
Obudowa tworzywo sztuczne
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia nie
Mocowanie statywowe nie
Wymiary 68 x 70 mm
Waga 317
Akcesoria dwa dekielki, osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 499 dolarów

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans Photoelectric 28 mm f/1.4 ASPH E+ to szeroki kąt dla wymagających
7Artisans Photoelectric 28 mm f/1.4 ASPH E+ to szeroki kąt dla wymagających
Wysoka rozdzielczość i ponadprzeciętna jakość obrazu oraz klasyczny design i wytrzymała budowa - oto 7Artisans Photoelectric 28 mm f/1.4 ASPH E+, stałka z mocowaniem...
0
0
Fujifilm Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR - kompaktowa stałka o dużych możliwościach
Fujifilm Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR - kompaktowa stałka o dużych możliwościach
Średnioformatowa „szklarnia“ Fujifilm prezentuje się coraz okazalej. Dziś producent zaprezentował także model Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR - najmniejszy i najlżejszy...
0
0
Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR - uniwersalny zoom ze stabilizacją i uszczelnieniami
Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR - uniwersalny zoom ze stabilizacją i uszczelnieniami
Kompaktowa i uszczelniona konstrukcja, stabilizowana optyka zapewniająca wysoką jakość obrazu oraz wydajny AF - oto najnowszy wszechstronny zoom Fujifilm Fujinon XF...
3
0