Venus Optics wkracza w świat filmowych szkieł i zdradza więcej szczegółów o zapowiedzianych obiektywach

Venus Optics wkracza w świat filmowych szkieł i zdradza więcej szczegółów o zapowiedzianych obiektywach

Jeszcze w tym roku do sprzedaży mają trafić Laowa OOOM 25-100 mm t/2.9 i 12 mm t/2.9 Zero-D, dwa kinematograficzne obiektywy Venus Optics. Producent odsłonił karty i zdradził więcej szczegółów o zapowiedzianych konstrukcjach.

O modelach Laowa OOOM 25-100 mm t/2.9Laowa 12 mm t/2.9 Zero-D po raz pierwszy usłyszeliśmy na ubiegłorocznych targach Photokina. Wtedy jednak producent nie zdradził zbyt wielu szczegółów o nadchodzących kinematograficznych obiektywach. Zapowiedziane konstrukcje będą pierwszym krokiem Venus Optics w świecie filmowych szkieł, dlatego też firma chce wszystko mieć dopracowane i nie spieszy się z pochopną premierą.

Laowa OOOM 25-100 mm t/2.9 Cine

Pierwszym reprezentantem z linii Venus Optics Cine ma być wysokiej klasy zoom, który zaprojektowano z myślą o kamerach z matrycą Super 35 i mocowaniem PL lub EF. Nazwa „OOOM” oznacza „Out Of Our Minds”, która właściwie opisuje ideę, która przyświecała producentowi podczas projektowania soczewek. Obiektyw zapewnia 32 mm pokrycie obrazu, czyli nieco więcej niż inne konkurencyjne szkła, dzięki czemu powinien być w stanie pokryć większość formatów obrazu oferowanych przez sensory Super 35. We wnętrzu znajdziemy zaawansowany układ optyczny, który składa się z 20 elementów rozmieszczonych w 16 grupach. Specjalny projekt ma z powodzeniem tłumić zniekształcenia i aberrację chromatyczną i zapewniać doskonałą rozdzielczość w całym kadrze - niezależnie od wybranej ogniskowej. Do tego otrzymujemy 9-listkową przysłonę o stałym świetle t/2.9, którą przymkniemy do wartości t/22. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 60 cm, zaś frontowy element ma średnicę 114 mm. Oczywiście pierścienie obiektywu zostały wyposażone w charakterystyczne zęby (typ 0.8 Mod), dzięki czemu będziemy mogli skorzystać z akcesoriów ułatwiających manualne przeostrzanie.

Laowa 12 mm t/2.9 Zero-D Cine

Jak zaznacza producent, Laowa 12 mm t/2.9 Zero-D Cine to jeden z najszerszych i najjaśniejszych obiektywów, który może pracować z kamerami wyposażonymi w pełnoklatkowe matryce lub sensory Vista Vision. Jednak pomimo bardzo szerokiego pola widzenia (122°) stałka ma gwarantować wręcz zerową dystorsję obrazu. Optyka składa się z 16 elementów umieszczonych w 10 grupach. Za plastykę odpowiada 7-listkowa przysłona o nominalnym otworze t/2.9, który możemy domknąć do t/22. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 18 cm, a frontowy element ma średnicę 100 mm. Niemniej jednak producent udostępnia specjalny adapter, który średnicę zwiększy do 114 mm, czyli do branżowego standardu. Obiektyw również został wyposażony w pierścienie 0.8 Mod oraz mocowanie PL / EF.

Kinematograficzne obiektywy Venus Optics mają trafić do sprzedaży pod koniec tego roku. Ceny jeszcze nie zostały ujawnione, ale za model Laowa OOOM 25-100 mm t/2.9 nie powinniśmy zapłacić więcej niż 10 tys. dolarów.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8