Panasonic Lumix G 14-140 mm f/3.5-5.6 II ASPH Power O.I.S. - uniwersalny zoom otrzymuje uszczelnienia

2
Maciej Luśtyk
5 Kwiecień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Wraz z premierą bezlusterkowca Lumix G90, Panasonic zaprezentował także odświeżoną wersję popularnego obiektywu zoom o uniwersalnym zakresie ogniskowych 14-140 mm (24-280 mm dla systemu pełnoklatkowego). Nowością są uszczelnienia, która pozwolą na pracę w trudniejszych warunkach.

Lumix G Vario 14-140 mm f/3.5-5.6 ASPH Power OIS to jeden z ciekawszych “amatorskich” obiektywów w ofercie producenta. W kompaktowym korpusie zamyka on bowiem wyjątkowo uniwersalny zakres ogniskowych (ekwiwalent 28-280 mm), co pozwoli zarówno na uchwycenie dynamicznej akcji blisko aparatu, jak i wykonanie dużych zbliżeń.

W jego nowej wersji otrzymujemy ten sam co poprzednio układ optyczny, oparty o 14 elementów w 12 grupach (3 soczewki asferyczne, 2 soczewki ze szkła ED), 7-listkową przysłonę (maksymalne domknięcie do f/22) i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 30 cm. Całość wspierana silnikiem krokowym, który komunikując się z aparatem z prędkością 240 kl./s zapewnić ma szybką i skuteczną współpracę z systemem AF.

Do tego znany nam już system stabilizacji optycznej i równie kompaktowe gabaryty, co wcześniej (67 mm x 75 mm, 265 g). Nowością jest natomiast pojawienie się uszczelek, które zabezpieczą tubus przed kurzem i zachlapaniami i które pozwolą zabrać tę konstrukcję w znacznie mniej przewidywalny teren niż wcześniej.

Cena i dostępność

Szkło Lumix G Vario 14-140 mm f/3.5-5.6 II ASPH Power O.I.S. pojawi się w sprzedaży w maju 2019 roku w cenie 600 dolarów (około 2300 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike 85 mm f/2.8 Macro teraz także z mocowaniem Canon RF i Nikon Z
Meike 85 mm f/2.8 Macro teraz także z mocowaniem Canon RF i Nikon Z
Kolejna z konstrukcji Meike została zaadaptowana na potrzeby najnowszych pełnoklatkowych bezlusterkowców. Tym razem jest to niedrogi obiektyw makro, którego brakuje w...
4
0
Yongnuo YN 35 mm f/1.4 DF UWM - jasna budżetowa stałka wzbogacona o ultradźwiękowy napęd AF
Yongnuo YN 35 mm f/1.4 DF UWM - jasna budżetowa stałka wzbogacona o ultradźwiękowy napęd AF
Rok temu Yongnuno zadebiutowało z jasnym reporterskim obiektywem YN 35 mm f/1.4. Choć oferowała ciekawą specyfikację w rekordowo niskiej cenie, odstawała widocznie od...
8
0
Leica APO-Summicron-SL 50 mm f/2 ASPH - nowy standard w systemie L
Leica APO-Summicron-SL 50 mm f/2 ASPH - nowy standard w systemie L
Leica zaprezentowała drugi obiektyw standardowy, przeznaczony do pełnoklatkowego, bezlusterkowego systemu L. Jest tańszy od modelu Summilux f/1.4, ale jego cena i tak...
8
1
Powiązane artykuły