Zenit Zenitar 50 mm f/0.95 - unltrajasny manualny standard do Sony E

Zenit Zenitar 50 mm f/0.95 - unltrajasny manualny standard do Sony E

Zenit debiutuje w systemie Sony E i prezentuje obiektyw Zenitar 50 mm f/0.95, który ma łączyć niespotykaną plastykę obrazu z odpowiednią wyrazistością i wytrzymałą budową.

Zenitar 50 mm f/0.95 to pierwszy reprezentant nowej linii obiektywów Zenit, która jest kierowana do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony E. Konstrukcje z tej serii mają się odznaczać odpowiednią wyrazistością połączoną z wyjątkową plastyką obrazu i kremowym (wręcz malowniczym) efektem bokeh. Jak zaznacza producent, jest to otwarcie nowego rozdziału w historii firmy Zenit.

- Zaprezentowany Zenitar to obiektyw do świadomej i przemyślanej fotografii, który będzie pasował zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Dzięki nowej, ulepszonej optyce obraz jest ostrzejszy. Warto także zwrócić uwagę na niezwykłą plastykę, która jest szczególnie ceniona w fotografii artystycznej. Jakość produktu nie ustępuje zagranicznym odpowiednikom, a atrakcyjna cena pozwoli skutecznie konkurować z nimi zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Oczywiście nowy projekt wprowadza linię Zenitar na zupełnie nowy poziom - powiedział Vadim Kalyugin, dyrektor generalny KMZ (Fabryka Zenita w Krasnogorsku).

Król ciemności

W przypadku Zenitara mamy do czynienia z w pełni manualną stałką pozbawioną jakichkolwiek styków. Tak więc informacje o przysłonie i ogniskowej nie będą przekazywane do aparatu. Optyka ultrajasnego standardu 50 mm f/0.95 do Sony E skłąda się z 9 elementów rozmieszczonych w ośmiu grupach. Za plastykę ma odpowiadać 14-listkowa przysłona o nominalnym otworze f/0.95, która ma zapewniać wręcz papierową głębię ostrości z wyjątkowo miękkimi rozmyciami dalszego planu i niemal idealnie okrągłym efektem bokeh.

Podczas opracowywania Zenitara 50 mm f/0.95 konstruktorzy wzięli pod uwagę przede wszystkim wysokie wymagania portrecistów. - Ważne było stworzenie obiektywu, który umożliwia wykonywanie zdjęć wysokiej jakości w różnych warunkach. Fotografowie docenili już ten model, zwracając uwagę na jakość bokeh i wyrazistość obrazu - dodaje producent.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

Cena i dostępność

Natomiast w przypadku samej budowy mamy do czynienia z połączeniem metalu i szkła. Przez to obiektyw nie należy do najlżejszych - waży 1.1 kg. Zenit Zenitar 50 mm f/0.95 w sprzedaży ma pojawić się w przyszłym tygodniu. Na razie tylko na rynku rosyjskim i jak na chwilę obecną producent nie ujawnia, czy Zenitar będzie dostępny także na innych rynkach. Za ten model przyjdzie nam zapłacić około 680 euro.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
11
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8