Zenit Zenitar 50 mm f/0.95 - unltrajasny manualny standard do Sony E

1
Michał Chrzanowski
18 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Zenit debiutuje w systemie Sony E i prezentuje obiektyw Zenitar 50 mm f/0.95, który ma łączyć niespotykaną plastykę obrazu z odpowiednią wyrazistością i wytrzymałą budową.

Zenitar 50 mm f/0.95 to pierwszy reprezentant nowej linii obiektywów Zenit, która jest kierowana do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony E. Konstrukcje z tej serii mają się odznaczać odpowiednią wyrazistością połączoną z wyjątkową plastyką obrazu i kremowym (wręcz malowniczym) efektem bokeh. Jak zaznacza producent, jest to otwarcie nowego rozdziału w historii firmy Zenit.

- Zaprezentowany Zenitar to obiektyw do świadomej i przemyślanej fotografii, który będzie pasował zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Dzięki nowej, ulepszonej optyce obraz jest ostrzejszy. Warto także zwrócić uwagę na niezwykłą plastykę, która jest szczególnie ceniona w fotografii artystycznej. Jakość produktu nie ustępuje zagranicznym odpowiednikom, a atrakcyjna cena pozwoli skutecznie konkurować z nimi zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Oczywiście nowy projekt wprowadza linię Zenitar na zupełnie nowy poziom - powiedział Vadim Kalyugin, dyrektor generalny KMZ (Fabryka Zenita w Krasnogorsku).

Król ciemności

W przypadku Zenitara mamy do czynienia z w pełni manualną stałką pozbawioną jakichkolwiek styków. Tak więc informacje o przysłonie i ogniskowej nie będą przekazywane do aparatu. Optyka ultrajasnego standardu 50 mm f/0.95 do Sony E skłąda się z 9 elementów rozmieszczonych w ośmiu grupach. Za plastykę ma odpowiadać 14-listkowa przysłona o nominalnym otworze f/0.95, która ma zapewniać wręcz papierową głębię ostrości z wyjątkowo miękkimi rozmyciami dalszego planu i niemal idealnie okrągłym efektem bokeh.

Podczas opracowywania Zenitara 50 mm f/0.95 konstruktorzy wzięli pod uwagę przede wszystkim wysokie wymagania portrecistów. - Ważne było stworzenie obiektywu, który umożliwia wykonywanie zdjęć wysokiej jakości w różnych warunkach. Fotografowie docenili już ten model, zwracając uwagę na jakość bokeh i wyrazistość obrazu - dodaje producent.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

Cena i dostępność

Natomiast w przypadku samej budowy mamy do czynienia z połączeniem metalu i szkła. Przez to obiektyw nie należy do najlżejszych - waży 1.1 kg. Zenit Zenitar 50 mm f/0.95 w sprzedaży ma pojawić się w przyszłym tygodniu. Na razie tylko na rynku rosyjskim i jak na chwilę obecną producent nie ujawnia, czy Zenitar będzie dostępny także na innych rynkach. Za ten model przyjdzie nam zapłacić około 680 euro.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans Photoelectric 28 mm f/1.4 ASPH E+ to szeroki kąt dla wymagających
7Artisans Photoelectric 28 mm f/1.4 ASPH E+ to szeroki kąt dla wymagających
Wysoka rozdzielczość i ponadprzeciętna jakość obrazu oraz klasyczny design i wytrzymała budowa - oto 7Artisans Photoelectric 28 mm f/1.4 ASPH E+, stałka z mocowaniem...
0
0
Fujifilm Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR - kompaktowa stałka o dużych możliwościach
Fujifilm Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR - kompaktowa stałka o dużych możliwościach
Średnioformatowa „szklarnia“ Fujifilm prezentuje się coraz okazalej. Dziś producent zaprezentował także model Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR - najmniejszy i najlżejszy...
0
0
Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR - uniwersalny zoom ze stabilizacją i uszczelnieniami
Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR - uniwersalny zoom ze stabilizacją i uszczelnieniami
Kompaktowa i uszczelniona konstrukcja, stabilizowana optyka zapewniająca wysoką jakość obrazu oraz wydajny AF - oto najnowszy wszechstronny zoom Fujifilm Fujinon XF...
3
0