Venus Optics zaprezentowało cztery nowe szkła z rodziny Laowa

Venus Optics zaprezentowało cztery nowe szkła z rodziny Laowa

Laowa 10-18 mm f/4.5-5.6 FE, Laowa 100 mm f/2.8 2X Ultra Macro APO, Laowa 17 mm f/4 GFX Zero-D oraz Laowa 4 mm f/2.8 Fisheye - to cztery najnowsze szkła, które w sprzedaży mają pojawić się w trzecim kwartale roku.

Laowa 10-18 mm f/4.5-5.6 FE

Jak zaznacza producent, Laowa 10-18 mm f/4.5-5.6 FE to obecnie „najszerszy na świecie obiektyw zmiennoogniskowy do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony“. Zoom został zaprojektowany w taki sposób, aby spełnić oczekiwania wymagających podróżników. Zakres ogniskowych 10-18 mm daje kąt widzenia od 102° do 130°.

We wnętrzu obiektywu znajdziemy 14 soczewek w 10 grupach, w tym dwa elementy asferyczne i jeden element o bardzo niskiej dyspersji. Poza tym na frontową soczewkę zooma będziemy mogli nakręcić filtry o średnicy 37 mm. Laowa 10-18 mm f/4.5-5.6 FE będzie kompatybilna wyłącznie z aparatami Sony z mocowaniem FE.

Laowa 100mm f/2.8 2X Ultra Macro APO

Kolejny z zaprezentowanych szkieł, to konstrukcja, która powinna zaciekawić fotografów makro. Laowa 100 mm f/2.8 2X Ultra Macro APO zapewnia maksymalne powiększenie 2x przy minimalnej odległości ogniskowania wynoszącej zaledwie 24,7 cm. Obiektyw ma zapewniać „krystaliczny i wyraźny obraz. Zadba o to układ optyczny, który oparty został na 12 elementach umieszczonych w 10 grupach.

Z tego szkła będzie mogła skorzystać spora grupa fotografów. Obiektyw będzie dostępny w sprzedaży z następującymi mocowaniami: Canon EF, Nikon F, Pentax K i Sony E FE.

Laowa 4 mm f/2.8 Fisheye MFT

Natomiast ta konstrukcja została zaprojektowana z myślą o bezlusterkowcach systemu Mikro Cztery Trzecie. Ekwiwalent ogniskowej wynosi 8 mm, a stałka zapewnia pole widzenia wynoszące aż 201°. Do tego została wyposażona w 7-listkową przysłonę o maksymalnym otworze f/2.8 i umożliwia efektywne ostrzenie z odległości zaledwie 8 cm. Ponadto jest to wyjątkowo kompaktowe i lekkie szkło - waży jedynie 135 g i mierzy 45.2 x 25.5 mm.

Laowa 17 mm f4 GFX Zero-D

Ostatnim z przedstawionych obiektywów jest Laowa 17 mm f4 GFX Zero-D, który jest kompatybilny ze średnioformatowym aparatem Fujifilm GFX. Ta konstrukcja ma sprawdzić się fotografii krajobrazowej, architektury i wnętrz. Stałka zapewnia ekwiwalent ogniskowej wynoszący 13 mm i gwarantuje 113° pole widzenia.

Konstrukcja optyczna składa się z 21 elementów w 14 grupach, w tym dwóch elementów asferycznych i trzech elementów o niskiej dyspersji. Do tego optyka miała zostać w taki sposób skorygowana, by „zniekształcenia obrazu były bliskie zeru“ - obiecuje producent.

Specyfikacja zaprezentowanych obiektywów Laowa

Wszystkie zaprezentowane obiektywy mają pojawić się w sprzedaży w połowie lub pod koniec 2018 roku. Jak na razie cena poszczególnych modeli nie została ujawniona. Po więcej informacji o tych lub innych konstrukcjach Laowa odsyłamy na stronę producenta.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12