C.P Goertz Citograph 50 mm f/2.8 - kompaktowy standard o ponadprzeciętnej ostrości i ciekawym rozmyciu

0
Maciej Luśtyk
9 Marzec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

W serwisie Kickstarter pojawił się nowy obiektyw C.P Goerz, który łączyć ma wysoką ostrość, kojarzoną z tradycyjnymi “pięćdziesiątkami”, z ciekawym charakterem rozmycia. Do tego jest wyjątkowo kompaktowy.

Jak twierdzi producent, manualny obiektyw Citograph 50 mm f/2.8 dzięki swojej kompaktowości i ostrości, ma być pierwszym wyborem do codziennego fotografowania dla osób ceniących sobie charakter zdjęć dostarczany przez standardowe 50-tki.

Jego układ optyczny bazuje na klasycznym układzie Tessara i bazuje na 4 elementach, ułożonych w 3 grupach. Optyka wywodząca się z cenionego za swoją ostrość modelu Carl Zeiss Jena Tessar 50mm 2.8, połączona z 12-listkową przysłoną dostarczać ma plastycznego, ale nie pozbawionego charakteru rozmycia, z okrągłym odwzorowaniem punktów świetlnych nawet przy mocniejszym jej domknięciu (maksymalnie do f/16). Dodatkowo, w zależności od wartości przysłony mamy otrzymywać odmienny charakter bokeh. Szkło charakteryzować ma się też niedużą minimalną odległość ostrzenia równą 35 cm.

 

Przy tym wszystkim, nowe szkło jest wyjątkowo kompaktowe - mierzy jedynie 23 mm (32 mm w wersji do bezlusterkowców) i waży około 200 g. Dostępne będzie w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Sony E, Fujifilm X i Leica M.

Cena i dostępność

Jak na razie na produkcję obiektywu zbieraną są środki za pośrednictwem serwisu Kickstarter, z dostępnością finalnego produktu nie powinno być jednak problemów. Twórca z sukcesem zakończył zbiórkę pieniędzy na swój poprzedni obiektyw (Citograph 35 mm f/8), a teraz zebrał już ponad 2/3 potrzebnej kwoty.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obiektyw powinien trafić na rynek w listopadzie 2018 roku. Aby stać się jego posiadaczem, należy wesprzeć kampanię kwotą minimum 629 dolarów. Nie będzie to więc tania zabawia, jeśli jednak szkło okaże się tak dobre, jak obiecuje producent, może być warte swojej ceny. Na razie jednak trudno stwierdzić czy obietnice producenta znajdują pokrycie w rzeczywistości, gdyż nie udostępnia od żadnych zdjęć przykładowych w wysokiej rozdzielczości.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem kickstarter.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na rynku?
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na...
Od średnioformatowego debiutu w 2016 roku, Fujifilm stale zmienia obraz tego segmentu. Zaprezentowany dzisiaj obiektyw to jedno z najbardziej wszechstronnych...
0
0
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
Marka Pentax wciąż żyje. Ricoh wprowadza do oferty jeden z ciekawszych obiektywów, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w systemie. HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM...
8
1
Fujifilm Fujinon XC 35 mm f/2 - jasny, tani ekwiwalent 50 mm nareszcie dołącza do systemu
Fujifilm Fujinon XC 35 mm f/2 - jasny, tani ekwiwalent 50 mm nareszcie dołącza do systemu
Fujifilm X to bez wątpienia jeden z ciekawszych systemów fotograficznych na rynku. Niestety do tej pory miał jedną zasadniczą wadę - brakowało w nim niedrogich,...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)