Citograph 35 mm f/8 to ultrakompaktowa stałka, którą zawsze wykonasz ostre zdjęcia

Autor: Michał Chrzanowski

10 Lipiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Idealnie wyostrzone kadry oraz wyjątkowo zwarta konstrukcja to niektóre cechy stałki Citograph 35 mm f/8. Jednak to nie wszystko. „Ten obiektyw ma zrewolucjonizować fotografię uliczną“ - obiecuje producent. W czym więc tkwi jego sekret?

C.P. Goerz to młoda niemiecka firma, która postanowiła spróbować swoich sił na rynku obiektywów. Ich dzieło Citograph 35 mm f/8 to bardzo ciekawy projekt, który może zainteresować niektórych fotografów. Obiektyw został zaprojektowany „w celu natychmiastowego uchwycenia tych wszystkich ulotnych, decydujących momentów, które znikają w mgnieniu oka“ - zapewnia producent. Słowem, ten model ma idealnie sprawdzić się w fotografii ulicznej, dokumentalnej i reportażowej, gdzie liczy się czas, a poza głównym tematem zdjęcia chcemy zawrzeć także istotny kontekst.

 

Cała tajemnica Citograph 35 mm f/8 tkwi w nieskomplikowanym układzie optycznym składającym się z 4 elementów w 3 grupach. Jednak we wnętrzu manualnej stałki nie znajdziemy żadnych ruchomych soczewek. Minimalna odległość ostrzenia wynosi dokładnie 2.8 metra. Oznacza to, że wszystko - od około 3 metrów do nieskończoności - będzie ostre. I to właśnie dzięki temu mamy mieć do czynienia z „natychmiastową fotografią“. Poza tym stała przysłona f/8 w połączeniu z ogniskową 35 mm sprawia, że Citograph jest wyjątkowo kompaktowym obiektywem typu „pancake“ - jednym z mniejszych obecnie dostępnych na rynku.

Na chwilę obecną producent za pośrednictwem serwisu Kickstarter zbiera fundusze na realizację projektu. Jednak już teraz możemy mówić o dużym zainteresowaniu tym obiektywem i sporym sukcesie firmy. Zakładana kwota 30 tys. dolarów została niemal podwojona, a do końca akcji pozostało jeszcze 17 dni. Obiektyw będzie dostępny z mocowaniem: Sony E, Fuji, Nikon, Canon, Pentax, MFT i Leica M.

Tak więc jeśli zainteresowała Was stałka Citograph 35 mm f/8 to za 220 dolarów możecie stać się jej posiadaczami. Pierwsze dostawy mają rozpocząć się w marcu 2018 roku. W normalnej dystrybucji obiektyw powinien pojawić się na wiosnę przyszłego roku. Jego cena wyniesie wtedy 550 dolarów. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Popularny lustrzankowy zoom dla amatorów fotografii wchodzi na rynek w wersji do bezlusterkowców. Nowy Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 ma oferować duży zasięg i małą wagę, choć jest większy i cięższy...
2
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron poinformował, że pracuje nad wprowadzeniem na rynek obiektywu 18-300 mm F3.5-6.3 Di III-A VC VXD w wersjach z mocowaniami Canon RF i Nikon Z. To świetna wiadomość dla amatorów,...
1
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze sportem)
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze...
Sony prezentuje pierwszy na świecie zoom 50-150 mm ze stałym światłem f/2. Szkło odznaczać ma się ponadprzeciętną optyką i jak na swoje możliwości zachowuje także przystępne wymiary....
18
Powiązane artykuły