Citograph 35 mm f/8 to ultrakompaktowa stałka, którą zawsze wykonasz ostre zdjęcia

Citograph 35 mm f/8 to ultrakompaktowa stałka, którą zawsze wykonasz ostre zdjęcia

Idealnie wyostrzone kadry oraz wyjątkowo zwarta konstrukcja to niektóre cechy stałki Citograph 35 mm f/8. Jednak to nie wszystko. „Ten obiektyw ma zrewolucjonizować fotografię uliczną“ - obiecuje producent. W czym więc tkwi jego sekret?

C.P. Goerz to młoda niemiecka firma, która postanowiła spróbować swoich sił na rynku obiektywów. Ich dzieło Citograph 35 mm f/8 to bardzo ciekawy projekt, który może zainteresować niektórych fotografów. Obiektyw został zaprojektowany „w celu natychmiastowego uchwycenia tych wszystkich ulotnych, decydujących momentów, które znikają w mgnieniu oka“ - zapewnia producent. Słowem, ten model ma idealnie sprawdzić się w fotografii ulicznej, dokumentalnej i reportażowej, gdzie liczy się czas, a poza głównym tematem zdjęcia chcemy zawrzeć także istotny kontekst.

 

Cała tajemnica Citograph 35 mm f/8 tkwi w nieskomplikowanym układzie optycznym składającym się z 4 elementów w 3 grupach. Jednak we wnętrzu manualnej stałki nie znajdziemy żadnych ruchomych soczewek. Minimalna odległość ostrzenia wynosi dokładnie 2.8 metra. Oznacza to, że wszystko - od około 3 metrów do nieskończoności - będzie ostre. I to właśnie dzięki temu mamy mieć do czynienia z „natychmiastową fotografią“. Poza tym stała przysłona f/8 w połączeniu z ogniskową 35 mm sprawia, że Citograph jest wyjątkowo kompaktowym obiektywem typu „pancake“ - jednym z mniejszych obecnie dostępnych na rynku.

Na chwilę obecną producent za pośrednictwem serwisu Kickstarter zbiera fundusze na realizację projektu. Jednak już teraz możemy mówić o dużym zainteresowaniu tym obiektywem i sporym sukcesie firmy. Zakładana kwota 30 tys. dolarów została niemal podwojona, a do końca akcji pozostało jeszcze 17 dni. Obiektyw będzie dostępny z mocowaniem: Sony E, Fuji, Nikon, Canon, Pentax, MFT i Leica M.

Tak więc jeśli zainteresowała Was stałka Citograph 35 mm f/8 to za 220 dolarów możecie stać się jej posiadaczami. Pierwsze dostawy mają rozpocząć się w marcu 2018 roku. W normalnej dystrybucji obiektyw powinien pojawić się na wiosnę przyszłego roku. Jego cena wyniesie wtedy 550 dolarów. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
3
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0