Citograph 35 mm f/8 to ultrakompaktowa stałka, którą zawsze wykonasz ostre zdjęcia

Citograph 35 mm f/8 to ultrakompaktowa stałka, którą zawsze wykonasz ostre zdjęcia

Idealnie wyostrzone kadry oraz wyjątkowo zwarta konstrukcja to niektóre cechy stałki Citograph 35 mm f/8. Jednak to nie wszystko. „Ten obiektyw ma zrewolucjonizować fotografię uliczną“ - obiecuje producent. W czym więc tkwi jego sekret?

C.P. Goerz to młoda niemiecka firma, która postanowiła spróbować swoich sił na rynku obiektywów. Ich dzieło Citograph 35 mm f/8 to bardzo ciekawy projekt, który może zainteresować niektórych fotografów. Obiektyw został zaprojektowany „w celu natychmiastowego uchwycenia tych wszystkich ulotnych, decydujących momentów, które znikają w mgnieniu oka“ - zapewnia producent. Słowem, ten model ma idealnie sprawdzić się w fotografii ulicznej, dokumentalnej i reportażowej, gdzie liczy się czas, a poza głównym tematem zdjęcia chcemy zawrzeć także istotny kontekst.

 

Cała tajemnica Citograph 35 mm f/8 tkwi w nieskomplikowanym układzie optycznym składającym się z 4 elementów w 3 grupach. Jednak we wnętrzu manualnej stałki nie znajdziemy żadnych ruchomych soczewek. Minimalna odległość ostrzenia wynosi dokładnie 2.8 metra. Oznacza to, że wszystko - od około 3 metrów do nieskończoności - będzie ostre. I to właśnie dzięki temu mamy mieć do czynienia z „natychmiastową fotografią“. Poza tym stała przysłona f/8 w połączeniu z ogniskową 35 mm sprawia, że Citograph jest wyjątkowo kompaktowym obiektywem typu „pancake“ - jednym z mniejszych obecnie dostępnych na rynku.

Na chwilę obecną producent za pośrednictwem serwisu Kickstarter zbiera fundusze na realizację projektu. Jednak już teraz możemy mówić o dużym zainteresowaniu tym obiektywem i sporym sukcesie firmy. Zakładana kwota 30 tys. dolarów została niemal podwojona, a do końca akcji pozostało jeszcze 17 dni. Obiektyw będzie dostępny z mocowaniem: Sony E, Fuji, Nikon, Canon, Pentax, MFT i Leica M.

Tak więc jeśli zainteresowała Was stałka Citograph 35 mm f/8 to za 220 dolarów możecie stać się jej posiadaczami. Pierwsze dostawy mają rozpocząć się w marcu 2018 roku. W normalnej dystrybucji obiektyw powinien pojawić się na wiosnę przyszłego roku. Jego cena wyniesie wtedy 550 dolarów. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13