Citograph 35 mm f/8 to ultrakompaktowa stałka, którą zawsze wykonasz ostre zdjęcia

Citograph 35 mm f/8 to ultrakompaktowa stałka, którą zawsze wykonasz ostre zdjęcia

Idealnie wyostrzone kadry oraz wyjątkowo zwarta konstrukcja to niektóre cechy stałki Citograph 35 mm f/8. Jednak to nie wszystko. „Ten obiektyw ma zrewolucjonizować fotografię uliczną“ - obiecuje producent. W czym więc tkwi jego sekret?

C.P. Goerz to młoda niemiecka firma, która postanowiła spróbować swoich sił na rynku obiektywów. Ich dzieło Citograph 35 mm f/8 to bardzo ciekawy projekt, który może zainteresować niektórych fotografów. Obiektyw został zaprojektowany „w celu natychmiastowego uchwycenia tych wszystkich ulotnych, decydujących momentów, które znikają w mgnieniu oka“ - zapewnia producent. Słowem, ten model ma idealnie sprawdzić się w fotografii ulicznej, dokumentalnej i reportażowej, gdzie liczy się czas, a poza głównym tematem zdjęcia chcemy zawrzeć także istotny kontekst.

 

Cała tajemnica Citograph 35 mm f/8 tkwi w nieskomplikowanym układzie optycznym składającym się z 4 elementów w 3 grupach. Jednak we wnętrzu manualnej stałki nie znajdziemy żadnych ruchomych soczewek. Minimalna odległość ostrzenia wynosi dokładnie 2.8 metra. Oznacza to, że wszystko - od około 3 metrów do nieskończoności - będzie ostre. I to właśnie dzięki temu mamy mieć do czynienia z „natychmiastową fotografią“. Poza tym stała przysłona f/8 w połączeniu z ogniskową 35 mm sprawia, że Citograph jest wyjątkowo kompaktowym obiektywem typu „pancake“ - jednym z mniejszych obecnie dostępnych na rynku.

Na chwilę obecną producent za pośrednictwem serwisu Kickstarter zbiera fundusze na realizację projektu. Jednak już teraz możemy mówić o dużym zainteresowaniu tym obiektywem i sporym sukcesie firmy. Zakładana kwota 30 tys. dolarów została niemal podwojona, a do końca akcji pozostało jeszcze 17 dni. Obiektyw będzie dostępny z mocowaniem: Sony E, Fuji, Nikon, Canon, Pentax, MFT i Leica M.

Tak więc jeśli zainteresowała Was stałka Citograph 35 mm f/8 to za 220 dolarów możecie stać się jej posiadaczami. Pierwsze dostawy mają rozpocząć się w marcu 2018 roku. W normalnej dystrybucji obiektyw powinien pojawić się na wiosnę przyszłego roku. Jego cena wyniesie wtedy 550 dolarów. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18