Citograph 35 mm f/8 to ultrakompaktowa stałka, którą zawsze wykonasz ostre zdjęcia

Citograph 35 mm f/8 to ultrakompaktowa stałka, którą zawsze wykonasz ostre zdjęcia

Idealnie wyostrzone kadry oraz wyjątkowo zwarta konstrukcja to niektóre cechy stałki Citograph 35 mm f/8. Jednak to nie wszystko. „Ten obiektyw ma zrewolucjonizować fotografię uliczną“ - obiecuje producent. W czym więc tkwi jego sekret?

C.P. Goerz to młoda niemiecka firma, która postanowiła spróbować swoich sił na rynku obiektywów. Ich dzieło Citograph 35 mm f/8 to bardzo ciekawy projekt, który może zainteresować niektórych fotografów. Obiektyw został zaprojektowany „w celu natychmiastowego uchwycenia tych wszystkich ulotnych, decydujących momentów, które znikają w mgnieniu oka“ - zapewnia producent. Słowem, ten model ma idealnie sprawdzić się w fotografii ulicznej, dokumentalnej i reportażowej, gdzie liczy się czas, a poza głównym tematem zdjęcia chcemy zawrzeć także istotny kontekst.

 

Cała tajemnica Citograph 35 mm f/8 tkwi w nieskomplikowanym układzie optycznym składającym się z 4 elementów w 3 grupach. Jednak we wnętrzu manualnej stałki nie znajdziemy żadnych ruchomych soczewek. Minimalna odległość ostrzenia wynosi dokładnie 2.8 metra. Oznacza to, że wszystko - od około 3 metrów do nieskończoności - będzie ostre. I to właśnie dzięki temu mamy mieć do czynienia z „natychmiastową fotografią“. Poza tym stała przysłona f/8 w połączeniu z ogniskową 35 mm sprawia, że Citograph jest wyjątkowo kompaktowym obiektywem typu „pancake“ - jednym z mniejszych obecnie dostępnych na rynku.

Na chwilę obecną producent za pośrednictwem serwisu Kickstarter zbiera fundusze na realizację projektu. Jednak już teraz możemy mówić o dużym zainteresowaniu tym obiektywem i sporym sukcesie firmy. Zakładana kwota 30 tys. dolarów została niemal podwojona, a do końca akcji pozostało jeszcze 17 dni. Obiektyw będzie dostępny z mocowaniem: Sony E, Fuji, Nikon, Canon, Pentax, MFT i Leica M.

Tak więc jeśli zainteresowała Was stałka Citograph 35 mm f/8 to za 220 dolarów możecie stać się jej posiadaczami. Pierwsze dostawy mają rozpocząć się w marcu 2018 roku. W normalnej dystrybucji obiektyw powinien pojawić się na wiosnę przyszłego roku. Jego cena wyniesie wtedy 550 dolarów. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0