Kolekcjonerski Nikkor dostępny na eBay’u

0

Autor: Michał Chrzanowski

2 Czerwiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Jeżeli poszukujecie naprawdę ultraszerokokątnego obiektywu, to mamy dobrą wiadomość. Na eBay’u jest do kupienia szkło jedyne w swoim rodzaju - Nikon Fisheye-Nikkor 6mm f/2.8 Ai-S. Cena wywoławcza tego modelu to bagatela 85 tysięcy dolarów.

Kiedy w 1983 roku Nikon zaprezentował Fisheye-Nikkor 6mm f/2.8 Ai-S była to jedna z kilku konstrukcji producenta dostępnych wyłącznie na specjalne zamówienie. Jak podają różne źródła wyprodukowanych zostało mniej niż 200 egzemplarzy tego unikatowego modelu.

Układ optyczny Nikkora składa się z 12 elementów rozmieszczonych w 9 grupach. Przysłonę możemy ustawiać w zakresie f/2.8 - f/22. Zaś pole widzenia wynosi aż 220°. Całość zamknięto w konstrukcji mierzącej 236 x 171 x 160 mm i ważącej ponad 5 kg. Patrząc na ten model pod kątem stricte fotograficznym możemy nie znaleźć dla niego wszechstronnego zastosowania. Niemniej jednak może okazać się nie lada okazją dla kolekcjonerów rzadkiego sprzętu fotograficznego.

Aby wejść w posiadanie modelu Fisheye-Nikkor 6mm f/2.8 Ai-S trzeba wyłożyć około 85 tysięcy dolarów (w przeliczeniu około 350 tysięcy złotych). Warto jednak nadmienić, że nie jest to i tak zbyt wygórowana cena za ten rodzaj obiektywu. Na przestrzeli lat pojawiło się kilka aukcji Nikkora, których ceny przekraczały nawet 120 tysięcy dolarów.

Obiektyw, za pośrednictwem serwisu eBay, wystawił na sprzedaż duński sklep Photografica, który również zaprezentował film uchwycony za pomocą tego szkła.

 

Jeżeli więc jesteście zainteresowani zakupem Nikona Fisheye-Nikkor 6mm f/2.8 Ai-S to musicie się pospieszyć. Do końca aukcji pozostało mniej niż 15 godzin. Cena wywoławcza wynosi $84 995. Więcej informacji oraz zdjęć produktu najdziecie na stronie aukcyjnej.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans 50 mm f/1.05 - superjasny standard do bezlusterkowców, ale bez autofokusa
7Artisans 50 mm f/1.05 - superjasny standard do bezlusterkowców, ale bez autofokusa
Mamy kolejny jasny obiektyw od firmy 7Artisans. Pełnoklatkowy 50 mm f/1.05 do bezlusterkowców jest już dostępny w przedsprzedaży na czterech mocowaniach.
7
0
Canon RF 50 mm f/1.8 STM - nadchodzi pierwszy tani obiektyw do EOS R
Canon RF 50 mm f/1.8 STM - nadchodzi pierwszy tani obiektyw do EOS R
Canonowską lustrzankową 50-tkę, określaną często mianem „plastik-fantastik” znają chyba wszyscy. Teraz wreszcie konstrukcja zawitać ma także do bezlusterkowego systemu...
23
2
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0