Kolekcjonerski Nikkor dostępny na eBay’u

0
Michał Chrzanowski
2 Czerwiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Jeżeli poszukujecie naprawdę ultraszerokokątnego obiektywu, to mamy dobrą wiadomość. Na eBay’u jest do kupienia szkło jedyne w swoim rodzaju - Nikon Fisheye-Nikkor 6mm f/2.8 Ai-S. Cena wywoławcza tego modelu to bagatela 85 tysięcy dolarów.

Kiedy w 1983 roku Nikon zaprezentował Fisheye-Nikkor 6mm f/2.8 Ai-S była to jedna z kilku konstrukcji producenta dostępnych wyłącznie na specjalne zamówienie. Jak podają różne źródła wyprodukowanych zostało mniej niż 200 egzemplarzy tego unikatowego modelu.

Układ optyczny Nikkora składa się z 12 elementów rozmieszczonych w 9 grupach. Przysłonę możemy ustawiać w zakresie f/2.8 - f/22. Zaś pole widzenia wynosi aż 220°. Całość zamknięto w konstrukcji mierzącej 236 x 171 x 160 mm i ważącej ponad 5 kg. Patrząc na ten model pod kątem stricte fotograficznym możemy nie znaleźć dla niego wszechstronnego zastosowania. Niemniej jednak może okazać się nie lada okazją dla kolekcjonerów rzadkiego sprzętu fotograficznego.

Aby wejść w posiadanie modelu Fisheye-Nikkor 6mm f/2.8 Ai-S trzeba wyłożyć około 85 tysięcy dolarów (w przeliczeniu około 350 tysięcy złotych). Warto jednak nadmienić, że nie jest to i tak zbyt wygórowana cena za ten rodzaj obiektywu. Na przestrzeli lat pojawiło się kilka aukcji Nikkora, których ceny przekraczały nawet 120 tysięcy dolarów.

Obiektyw, za pośrednictwem serwisu eBay, wystawił na sprzedaż duński sklep Photografica, który również zaprezentował film uchwycony za pomocą tego szkła.

 

Jeżeli więc jesteście zainteresowani zakupem Nikona Fisheye-Nikkor 6mm f/2.8 Ai-S to musicie się pospieszyć. Do końca aukcji pozostało mniej niż 15 godzin. Cena wywoławcza wynosi $84 995. Więcej informacji oraz zdjęć produktu najdziecie na stronie aukcyjnej.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina nie zalewa nas premierami tak, jak inni producenci, ale nowy obiektyw na pewno zwróci uwagę zarówno miłośników makro, jak i portrecistów.
3
0
Meyer Optik Görlitz wraca na rynek z trzema odświeżonymi obiektywami
Meyer Optik Görlitz wraca na rynek z trzema odświeżonymi obiektywami
Po długich finansowych perypetiach Meyer Optik Görlitz wznawia działalność pod nowym kierownictwem i prezentuje trzy nowe, a raczej lekko odświeżone obiektywy, które...
12
2
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Nowy kompaktowy szerokokątny zoom do systemu L-Mount ma być propozycją, która spodoba się zwłaszcza fotografom krajobrazu i niektórym reportażystom. Szkło ma być też...
6
0