Voigtländer Super Wide-Heliar 15 mm f/4.5 Apherical III E już w sprzedaży

0

Autor: Maciej Luśtyk

5 Maj 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Po raz pierwszy o nowych szerokokątnych obiektywach do systemu Sony E usłyszeliśmy pod koniec zeszłego roku. Do sprzedaży właśnie trafił pierwszy i najwęższy z nich - Super Wide-Heliar 15 mm f/4.5.

Voigtländer zapowiadał ultraszerokokątną ofensywę już od pewnego czasu. Pod koniec lutego poznaliśmy więcej szczegółów na temat szkieł, o które niebawem miał wzbogacić się system Sony E. Na serię składają się 3 modele, które zaspokoić mają potrzeby nawet najbardziej wymagających fotografów - 10 mm f/5.6, 12 mm f/5.6 oraz 15 mm f/4.5. Na rynku debiutuje właśnie najwęższy z nich, Voigtlander Super Wide-Heliar 15 mm f/4.5 Apherical III E.

Układ optyczny obiektywu składa się z 11 elementów ułożonych w 9 grupach, w tym z soczewki asferycznej, które według producenta oferować mają doskonałą jakość “praktycznie bez zniekształceń”. Ostrzyć będziemy mogli z minimalnej odległości 30 cm, a 10-listkową przysłonę przymkniemy maksymalnie do wartości f/22.

Szkło wyposażono w mechanizm Selective Aperture Control System, który pozwoli nam wygodnie przełączyć się między stopniową a bezstopniową regulacją przysłony, co ułatwi posługiwanie się obiektywem podczas filmowania.

Z kolei wbudowany procesor, odpowiadający za komunikację z aparatem, pozwoli na obsługę trybów ekspozycji, potwierdzenie ostrości i zapisywanie parametrów zdjęcia w metadanych EXIF.

Szkło ma wymiary 66,4 x 67,5 mm i waży 294 g. Zamocujemy na nie filtry o średnicy 58 mm.

Obiektyw dostępny jest w sprzedaży w cenie 3599 zł. Na razie nie wiadomo kiedy na rynku pojawią się pozostałe z zapowiadanych obiektywów.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem voigtlaender.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
14
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Powiązane artykuły