Nowe obiektywy Vogitlander z mocowaniem E - znamy więcej szczegółów

Nowe obiektywy Vogitlander z mocowaniem E - znamy więcej szczegółów
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że wiosną 2016 roku (nie podano dokładnej daty) będziemy świadkami pojawienia się na rynku trzech pełnoklatkowych obiektywów Vogitländera, które będą kompatybilne z bezlusterkowacami Sony z mocowaniem E. Niestety podczas zapowiedzi obiektywów producent nie podał zbyt dużej liczby informacji. Dziś wiemy już nieco więcej.
Modele Vogitlander 10 mm F 5,6 Hyper-Wide-Heliar Aspherical, 12 mm F 5,6 Ultra-Wide-Heliar Aspherical III i 15 mm F 4,5 Super-Wide-Heliar Aspherical III to ultra-szerokie stałki, które zdaniem producenta powinny się świetnie sprawdzić w fotografii krajobrazu i architektury.

Obiektywy 12 mm i 15 mm są już dostępne na rynku, lecz w wersjach z mocowaniem VM (użytkownicy Sony mogą z nich korzystać za pomocą adaptera Metabones). Z kolei model o ogniskowej 10 mm będzie kompletnie nową konstrukcją, która na rynku pojawi się z mocowaniem Sony E oraz wspomnianym VM. Nowe konstrukcje będą posiadały Selective Aperture Control System, który pozwoli na stopniową regulację przysłony w przypadku zdjęć i bezstopniowy tryb w przypadku kręcenia filmów. Ponadto, producent wyposaży je we wbudowany procesor oraz układ elektroniczny. Pozwoli to na komunikację z aparatem, zapewni obsługę trybów ekspozycji, sterowanie przysłoną z poziomu aparatu, potwierdzenie ostrości oraz zapisywanie parametrów zdjęcia w metadanych EXIF.
zapowiedziana seria obiektywów Vogitländera  z mocowaniem Sony E
Vogitlander 10 mm F 5,6 Hyper-Wide-Heliar (mocowanie E) posiada 13 elementów ustawionych w 10 grupach. Maksymalny otwór przysłony wynosi f/5.6 (minimalny to f/22). Ponadto, przysłona składa się aż z 10 listków, dzięki czemu jak podkreśla producent otrzymamy łagodne i przyjemne rozmycie dalszego planu. Obiektyw mierzy 67.8 x 73.8 mm i waży 371 g. Minimalna odległość ostrzenia to 30 cm. Z kolei sercem modelu 12 mm F 5,6 Ultra-Wide-Heliar Aspherical III (mocowanie E) jest układ optyczny składający się z 12 soczewek rozmieszczonych w 10 grupach. Stałka również umożliwia ostrzenie od 30 cm, posiada 10-listkową przysłonę z maksymalnym otworem f/5.6 (minimalny f/22). Wymiary obiektywu to 67.4 x 74.3 mm. Natomiast ostatni z tej serii, obiektyw 15 mm F 4,5 Super-Wide-Heliar Aspherical III (mocowanie E) został wyposażony w 11 elementów ulokowanych w 9 grupach. Dostępny zakres przysłon to f/4.5 - f/22 (przysłona składa się z dziesięciu listków). Obiektyw mierzy 66.4 x 67.5 mm i waży 294 g. Średnica filtra wynosi 58 mm, a minimalna odległość ostrzenia to 30 cm.

Jak na razie to wszystkie szczegóły, które podał producent na temat zapowiedzianych obiektywów. Więcej informacji powinno się ukazać niebawem na stronie www.voigtlaender.de.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
2