Nowe obiektywy Vogitlander z mocowaniem E - znamy więcej szczegółów

0
Michał Chrzanowski
14 Październik 2015
Artykuł na: 4-5 minut
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że wiosną 2016 roku (nie podano dokładnej daty) będziemy świadkami pojawienia się na rynku trzech pełnoklatkowych obiektywów Vogitländera, które będą kompatybilne z bezlusterkowacami Sony z mocowaniem E. Niestety podczas zapowiedzi obiektywów producent nie podał zbyt dużej liczby informacji. Dziś wiemy już nieco więcej.
Modele Vogitlander 10 mm F 5,6 Hyper-Wide-Heliar Aspherical, 12 mm F 5,6 Ultra-Wide-Heliar Aspherical III i 15 mm F 4,5 Super-Wide-Heliar Aspherical III to ultra-szerokie stałki, które zdaniem producenta powinny się świetnie sprawdzić w fotografii krajobrazu i architektury.

Obiektywy 12 mm i 15 mm są już dostępne na rynku, lecz w wersjach z mocowaniem VM (użytkownicy Sony mogą z nich korzystać za pomocą adaptera Metabones). Z kolei model o ogniskowej 10 mm będzie kompletnie nową konstrukcją, która na rynku pojawi się z mocowaniem Sony E oraz wspomnianym VM. Nowe konstrukcje będą posiadały Selective Aperture Control System, który pozwoli na stopniową regulację przysłony w przypadku zdjęć i bezstopniowy tryb w przypadku kręcenia filmów. Ponadto, producent wyposaży je we wbudowany procesor oraz układ elektroniczny. Pozwoli to na komunikację z aparatem, zapewni obsługę trybów ekspozycji, sterowanie przysłoną z poziomu aparatu, potwierdzenie ostrości oraz zapisywanie parametrów zdjęcia w metadanych EXIF.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Vogitlander 10 mm F 5,6 Hyper-Wide-Heliar (mocowanie E) posiada 13 elementów ustawionych w 10 grupach. Maksymalny otwór przysłony wynosi f/5.6 (minimalny to f/22). Ponadto, przysłona składa się aż z 10 listków, dzięki czemu jak podkreśla producent otrzymamy łagodne i przyjemne rozmycie dalszego planu. Obiektyw mierzy 67.8 x 73.8 mm i waży 371 g. Minimalna odległość ostrzenia to 30 cm. Z kolei sercem modelu 12 mm F 5,6 Ultra-Wide-Heliar Aspherical III (mocowanie E) jest układ optyczny składający się z 12 soczewek rozmieszczonych w 10 grupach. Stałka również umożliwia ostrzenie od 30 cm, posiada 10-listkową przysłonę z maksymalnym otworem f/5.6 (minimalny f/22). Wymiary obiektywu to 67.4 x 74.3 mm. Natomiast ostatni z tej serii, obiektyw 15 mm F 4,5 Super-Wide-Heliar Aspherical III (mocowanie E) został wyposażony w 11 elementów ulokowanych w 9 grupach. Dostępny zakres przysłon to f/4.5 - f/22 (przysłona składa się z dziesięciu listków). Obiektyw mierzy 66.4 x 67.5 mm i waży 294 g. Średnica filtra wynosi 58 mm, a minimalna odległość ostrzenia to 30 cm.

Jak na razie to wszystkie szczegóły, które podał producent na temat zapowiedzianych obiektywów. Więcej informacji powinno się ukazać niebawem na stronie www.voigtlaender.de.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Coraz mniej optycznych premier na lustrzanki o mniejszych matrycach? Tokina zdaje się tej tezie zaprzeczać, ale trochę trudno nazwać obiektyw zaprezentowany dla aparatów Nikon F i Canon EF-S...
6
0
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Szerokokątne nowości firmy Voigtlander mają zainteresować miłośników wyrafinowanej optyki opakowanej w klasyczny i elegancki design - dodatkowo niemiecki producent przedstawił nowe akcesoria.
0
0
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena zwala z nóg
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena...
Nikon wreszcie oficjalnie zaprezentował zapowiadany od roku obiektyw Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct, który ma być ukoronowaniem bezlusterkowego systemu Z. Choć pięknie...
9
4